Виховання дівчаток та хлопчиків: правда і стереотипи

Коли ви чекаєте дитину , бажання ставити питання — скільки буде важити дитина, на кого він буде схожий, ким він стане, коли виросте (так, так, багато майбутніх мам задають собі навіть це питання) — так само природно, як часті позиви до сечовипускання. І поки деякі майбутні батьки годинами придумують ім’я для майбутнього малюка, інші всі дев’ять місяців вагітності мучаться єдиним питанням: хлопчик чи дівчинка?

Очікування та забобони

Незалежно від того, готові ми це визнати, чи ні, бабусині казки і забобони володіють умами багатьох, навіть найбільш освічених майбутніх батьків: якщо живіт у жінки «гострий» і спрямований вперед, значить, у неї буде хлопчик. Якщо ж живіт кулястий, виступаючий і з боків, їй слід готуватися до появи дівчинки. Також вважається, що якщо жінка під час вагітності змарніла, то у неї народиться дівчинка, а якщо розцвіла, — то хлопчик. Ще одна народна прикмета: якщо вагітну тягне на солодке, значить, буде дівчинка, якщо на м’ясне і солоне — хлопчик. Якщо майбутній тато під час вагітності своєї другої половини додав кілька кілограмів, значить, потрібно готуватися до появи дівчинки.

Але, як відомо всім батькам, ці милі забобони — не більш ніж привід посміятися і скрасити довгі місяці очікування дитини захоплюючою грою «хто у нас буде». Але якщо попросити майбутніх батьків вгадати стать дитини, в семи випадках з десяти їх здогадка буде вірною.

До того ж, деякі майбутні батьки сильно хочуть (або відчувають більшу близькість) саме хлопчика або дівчинку. Наприклад, деякі пари вважають, що їм «більше підходить» (або вони більше підходять) дівчинці: вони люблять творчість, музику і живопис, а не спорт, тому дівчинка впишеться в їх сім’ю цілком природно. Інші пари, дитинство яких пройшло в будинку, наповненому шумом і гомоном хлопчаків, не уявляють свого життя без бешкетних витівок, замазаних зеленкою колін, забавних винаходів та інших необ’емлемих атрибутів справжнього хлопчика. Але ми знаємо, що не все так просто, коли справа стосується статі. Зрештою, всі майбутні батьки мріють про народження здорової дитини, а вже буде він хлопчиком, чи дівчинкою — не так важливо.

Але надалі, коли справа доходить до виховання, статева приналежність дитини вже має значення.

Роль головного мозку

Протягом багатьох років батьки (і лікарі) винили головний мозок у відмінностях між хлопчиками і дівчатками. Тим не менше, «винна» не стільки структура головного мозку як така, скільки послідовність розвитку різних ділянок мозку. Так, в 2007 році американськими вченими було проведено великомасштабне дослідження розвитку головного мозку й інтелекту у дітей, яке показало, що траєкторії розвитку мозку у дівчаток і хлопчиків не збігаються.

Що це означає? Коротенько цей результат можна пояснити так: якщо викладати одні й ті ж предмети хлопчикам і дівчаткам однаково, дівчинки, швидше за все, подумають: «Геометрія складна», а хлопчики порахують: «Малювання та література — для дівчат». Нерозуміння гендерних відмінностей при викладанні може мати небажані наслідки у вигляді зміцнення гендерних стереотипів. Це одна з причин, чому так важливо розуміти, що мозок чоловіка і жінки функціонує по-різному.

Прийнято вважати, що хлопчики схоплюють нову інформацію повільніше, ніж дівчатка (в цьому теж звинувачували головний мозок). Але дослідники виявили, що, хоча з розвитку областей головного мозку, що відповідають за мовленнєвий розвиток і дрібну моторику, дівчинки на шість років випереджають хлопчиків, з розвитку областей мозку, що беруть участь у плануванні та просторової пам’яті, вони відстають від хлопчиків приблизно на чотири роки.

Але мова йде не тільки про головному мозку: статеві відмінності дуже реальні і можуть зажадати різного виховання, різних правил і методів. Дівчата, як правило, більш емоційні і чутливі, в той час як хлопчики воліють діяти. На думку дитячих психологів, батьки повинні з великою обережністю підходити до цього стереотипу. Прийнято вважати, що хлопчики швидше дорослішають, швидше набувають досвід (це не так), тому до них пред’являють більш суворі вимоги. Але навіть самий самостійний хлопчик потребує того, щоб дорослі вчили його, як себе вести, встановили кордони поведінки і створили чітку структуру — тільки тоді він буде відчувати себе захищеним. Це особливо важливо, враховуючи, що хлопчики, на відміну від дівчаток, краще реагують на дії і вчинки. Вони більше роблять і менше говорять: вони видають звуки, пов’язані з дією. Вони купують фігурки героїв коміксів. Вони грають в активні ігри. Дівчатка ж краще сприймають слова, вони легко і невимушено спілкуються, зав’язують нові знайомства, і все завдяки рано придбаним вербальним навичкам, що і дозволяє їм краще і швидше вписатися в шкільний колектив.

Психологи підкреслюють, що в школі хлопчикам доводиться важче, бо їм важче зосередитися на виконанні завдання, ніж дівчаткам. Через підвищеної рухливості та активності хлопчики частіше потрапляють в неприємності, ніж більш спокійні дівчинки. Якщо у вас хлопчик, згадайте старе добре вислів «дії говорять гучніше, ніж слова», і застосуєте його в спілкуванні з дитиною. Грайте з ним в структурні гри, будуйте будиночки з кубиків, щоб навчити його порядку й дисципліни.

Крім біологічної і соціальної динаміки між хлопчиками і дівчатками є фізичні відмінності, очевидні навіть на перший погляд: зріст, вага, риси обличчя і статуру. Всі ці особливості впливають на обирані батьками методи виховання.

Хоча зовнішність сама по собі ніяк не впливає на те, з ким себе співвідносить дитина — з хлопчиками або з дівчатками, він схильний ідентифікувати себе з рольовими моделями однієї з ним статі, зокрема, з батьком чи матір’ю, і вихователями. Так вже в садочках діти починають приймати цінності своєї сім’ї та суспільства. У нашому суспільстві дівчинки менше відповідають гендерним стереотипам; частіше можна дівчинку, яка відіграє з машинками, ніж хлопчика, що грає в ляльки.

Про гендерних відмінностях

Чому це так важливо? Психологи пояснюють: біологічні відмінності набагато менш значні, ніж вважають більшість батьків. У дитини двох років більшість гендерних відмінностей — не вроджені, а набуті. Діти як губки вбирають інформацію, яку отримують як вербально, так і невербально, на божевільний темп сучасного життя накладає відбиток на формуванні їх особистості. Тому, коли вони відзначають, що дівчаткам часто говорять, які вони гарні, а хлопчикам дозволяють бути більш агресивними, у дітей формуються судження про те, що значить бути «дівчинкою» чи «хлопчиком».

Добре, коли батьки розуміють типові відмінності між хлопчиками та дівчатками, але більш важливо, щоб вони сприймали дитину не як хлопчика чи дівчинку, тобто набір гендерних особливостей, а насамперед як особистість. Завдання сучасних батьків — розуміти, з яким соціальним тиском стикається дитина, і зробити все можливе, щоб зменшити цей шкідливий тиск.

Кращий метод виховання дитини, незалежно від її статі, — завжди бути залученим в його життя, заохочувати відверте і чесне спілкування, не засуджувати і приховувати правди.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.