Виховання дітей у віці до дванадцяти років: вісім порад батькам

Бути батьком чи матір’ю дитини допубертатного віку непросто. У цей період діти з чарівних малят перетворюються на неслухняних монстрів, та й у сучасному світі все більше спокус і приводів для занепокоєння. Батьки дітей у віці восьми-дванадцяти років знадобляться практичні поради, як полегшити дитині перехід з дитинства в отроцтво.

Порада № 1. Контролювати використання комп’ютера та перебування в Інтернеті

У Інтернету є свої плюси і мінуси. Але в силах батьків захистити дитину від перегляду веб-сайтів, на яких йому нічого робити. По-перше, не дозволяйте дитині тримати комп’ютер в його кімнаті. Сімейний комп’ютер або особистий комп’ютер дитини повинен перебувати в головній кімнаті будинку, наприклад, у вітальні, і вхід в систему повинен бути захищений паролем, відомим тільки вам і вашому чоловікові. Крім цього, встановіть ліміт часу для використання комп’ютера в неробочих цілях (тобто не для підготовки домашнього завдання), наприклад, півгодини в день. Не покладайтеся тільки на програму-фільтр — він не захистить вашу дитину від шкідливих впливів і небезпечних особистостей. Самий вірний спосіб забезпечити безпеку дитини в Інтернеті — це строго контролювати використання комп’ютера, тримати його на видному місці і захистити вхід паролем. Крім того, знайдіть час, щоб пояснювати своїй дитині, що він ні в якому разі не повинен зустрічатися з людьми, з якими познайомиться в Інтернеті.

Рада № 2. Заохочуйте дружні зборів у вашому домі

Для батьків знати друзів сина чи доньки так само важливо, як знати самої дитини. Якщо ви дозволяєте дитині запрошувати друзів у ваш будинок, у вас є можливість познайомитися з людьми, які входять в його коло спілкування і роблять на нього вплив. Це знайомство може як придушити будь побоювання, що виникають у вас у зв’язку з компанією дитини, так і допомогти побачити можливі проблеми до їх виникнення. Крім того, якщо друзі сина або дочки збираються у вашому будинку, ви можете бути впевнені, що з ним або з нею все гаразд.

Порада № 3. Встановіть розумні обмеження

Діти допубертатного віку повинні мати можливість лягати спати трохи пізніше, ніж колись, але деякі обмеження необхідні. Рекомендуємо відсунути термін повернення додому і час відходу до сну на одну годину вперед — цього достатньо для дитини в цьому віці. Наприклад, якщо раніше дитина лягала спати о дев’ятій вечора, можна дозволити йому не спати до десяти, а повертатися додому він повинен не пізніше дев’яти. Чим доросліша дитина, чим ближче він до перехідного віку, тим менше значення для нього має час відходу до сну. Тим не менш, рекомендуємо залишити 10:00 як час відбою до тих пір, поки дитині не виповниться чотирнадцять-п’ятнадцять років.

Порада № 4. Доручайте дитині обов’язки по будинку

Якщо дитина ще не почав допомагати вам по дому, саме час, щоб його до цього привчити і дати йому щотижневі обов’язки по господарству. Одна або дві прості обов’язки, які потрібно виконувати щодня, — це не надто багато для одинадцятирічного або дванадцятирічного дитини. Наприклад, можете доручити дитині двічі на тиждень чистити раковину у ванній і унітаз, а також виносити сміття, коли він сміттєва корзина наповниться. Домашні тварини вимагають багато турботи, і дитину можна привчати гуляти з собакою чи прибирати за кішкою. Господарські турботи допомагають розвивати у дитини відповідальність і уявлення про трудову етику, а для вас це можливість передати частину роботи по дому. Роздрукуйте список робіт по будинку із зазначенням, хто їх має виконувати, і прикріпіть його на холодильнику або на іншому видному місці. Так у дитини не буде відмовки, що він «забув» або «не знав», що потрібно робити і коли, і ви зможете з легким серцем викреслити зроблена справа зі списку.

Рада № 5. Видавайте дитині гроші на особисті потреби

За сумлінне виконання роботи по дому видавайте дитині невелику суму грошей на кишенькові витрати. Ця сума призначена виключно для особистих потреб дитини, а не на купівлю їжі, канцелярських товарів або інших необхідних речей. Така «зарплата» мотивує дитину якісно і своєчасно виконувати покладені на нього обов’язки по будинку і дає можливість навчитися дізнатися ціну грошей. Багато дітей і підлітки не знають ціну грошей, тому нерозважливо їх витрачають, про що нерідко згодом шкодують. Тим не менше, ці «фінансові помилки» вчать їх цінувати гроші і уникнути більш серйозних витрат у майбутньому. Якщо дитина не повністю або несумлінно виконує обов’язки по будинку, заплатите йому 80% від належної суми щотижневого допомоги. Робіть так стільки, скільки буде необхідно. Якщо ж дитина якісно виконує роботу по дому кожен день протягом місяця, заохотите його премією у розмірі тижневої оплати. Не змушуйте дитину збирати гроші, але заохочуйте ощадливість і бажання планувати на майбутнє.

Рада № 6. Нагороджуйте дитини за успіхи в школі

Успіх в середній школі — хороший показник успіху в подальшому навчанні і в житті в цілому. Тому стежте за тим, щоб дитина готувався до уроків і робив домашнє завдання. Необов’язково повністю контролювати навчальний процес і вникати у всі деталі, але успіх на терені навчання слід заохочувати. Це необхідно для розвитку дитини і може допомогти йому у виборі майбутньої професії та підготовці до неї. Не намагайтеся розпланувати майбутнє дитини, просто постарайтеся дати йому зрозуміти, як важливо отримати гарну освіту.

Порада № 7. Карайте, коли необхідно

Ви можете залишатися люблячим батьком чи матір’ю і при цьому карати дитину, коли це необхідно. У цьому віці діти часто провокують батьків, випробовуючи їх авторитет і порушуючи межі дозволеного, щоб переконатися в їх наявності. Чи не поступайтеся дитині, якщо, звичайно, ваші вимоги розумні і відповідають віку. Слідкуйте за тим, щоб будь-яке покарання відповідало злочину, і обов’язково обговорюйте з дитиною, за що його покарано і в чому його провина. Немає нічого приємного в тому, щоб карати дитину, але іноді це неминуче і необхідно для самої дитини.

Рада № 8. Проводьте більше часу з дитиною

Діти в цьому віці багато часу проводять з друзями, в школі, у всіляких клубах, гуртках і секціях. Як би там не було, намагайтеся проводити більше часу з сином або дочкою і користуйтеся ним, щоб поступово прилучати дитину до дорослого життя, поки це не зробили сторонні. Наприклад, ви могли разом прочитати популярний серед молоді роман, а потім обговорити його. Інший варіант — попросіть дитину навчити вас його хобі або спорту, яким він займається. Важливо, щоб протягом цього часу ви ставилися до дитини, як до рівного, щоб він бачив: ви розумієте, що він дорослішає і змінюється, і бачите в ньому особистість. Це допоможе запобігти проблеми в найближчому майбутньому, коли дитина увійде у перехідний вік — підлітки часто ведуть себе зухвало і порушують правила тільки для того, щоб продемонструвати свою «дорослість».

Виховувати завтрашнього підлітка непросто. Але сподіваємося, що наведені вище поради допоможуть вам полегшити дорослішання дитини і запобігти проблеми в майбутньому.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.