Виховання дітей після розлучення: з якими труднощами доводиться стикатися

Ніхто не йде під вінець з думкою про розлучення. Це унікальне і романтичне подія часто не затьмарюється роздумами про судових позовах опікунства та фінансових проблемах. Тим не менш, розлучення «трапляється» саме тоді, коли менше всього цього очікуєш. І нещастя стосується не тільки подружньої пари, але і дітей, які бояться й не знають, чого очікувати, коли їхня сім’я рушиться. Так що ж можна зробити? Коли розлучення несподівано прокрався у ваш будинок, як можна заспокоїти дітей? Як захистити їхнє дитинство, як відповідати на їхні прямі запитання і, врешті-решт, допомогти їм рухатися далі по життю? Це нелегке завдання, але ви можете допомогти вашим дітям поступово.

 • Подбайте про себе: як батькові-одинаку, вам дуже важливо мати пару надійних друзів, на яких ви можете розраховувати, встановити для себе просторові рамки і пріоритети.
 • Допоможіть вашим дітям заспокоїтися: прислухайтеся до їхніх страхів, діліться своїми проблемами.
 • Дайте дітям можливість залишатися дітьми: велика спокуса звернутися до дитини за розрадою, але це ранить молоді серця, і діти швидко подорослішають.
 • Будьте готові до прямих питань: будьте готові, що ваша дитина задасть вам питання, яке може поранити вас до глибини душі, але ви не повинні здаватися. Глибоко вдихніть, присядьте поруч і поговоріть по душах.
 • Вірте в майбутнє: всі батьки-одинаки турбуються про свою дитину і, особливо, про те, що така ж доля може спіткати і його. У міру того, як ви будете заспокоювати дітей, побачите, що історія не обов’язково повинна повторитися.
 • Піклуйтеся про себе

  Невдовзі після розлучення мати або батько, поодинці виховують дитину, помічають, що їх життя змінилося, і спокою в будинку більше немає. Іноді настають дні, коли не хочеться жити, а відчувається тільки втома.

  Багатьом необхідно душевний спокій і мир, який необхідно знайти. Спочатку це здається нездійсненним завданням. Але, крок за кроком, ви помічаєте зміни на краще. Як тільки ви почнете контролювати основні сфери вашого життя, мир повернеться до вас.

  Шукайте однодумців

  Одним з варіантів може бути відвідування сеансів групової терапії, раз чи два на тиждень.

  Іншим варіантом можуть послужити розмови з іншими батьками-одинаками. Разом з іншими людьми, які переживають ті ж почуття, набагато легше справлятися з проблемами.

  Якщо ви не знаєте, як знайти таких же, як ви, зверніться в центр психологічної підтримки або в церкву (якщо ви релігійні), і запитайте там про групу батьків-одинаків. Якщо ж такої групи не існує, створіть свою. Запросіть батьків-одинаків відвідувати ваші зустрічі у неформальній обстановці пару раз на місяць. Так можна знайти багато друзів, які розуміють ваші страждання і підтримають вас.

  Не нехтуйте своїми потребами

  Якщо ви часто літаєте літаком, то напевно знайомі з наступною інструкцією: «Якщо в кабіні почав падати тиск, а ви летите з дитиною, то в першу чергу надіньте кисневу маску на себе, а потім на нього».

  Такий підхід застосовний і до батькам-одинакам. Якщо ви мало відпочиваєте, перевтомлюєтеся або нездорові, то піклуватися про дітей неймовірно важко. Ви ледве переживаєте день і просто існуєте. Вам необхідно відпочивати, повноцінно харчуватися і займатися фітнесом.

  Іноді буває дуже складно знайти час для занять спортом, особливо якщо у вас напружений графік, але навчитеся поєднувати ігри з дітьми і спорт. Ходіть з дітьми на прогулянки, катайтеся на роликах, танцюйте під відео. Все це дозволить вам уникнути стресу і доставить масу задоволення.

  Вчіться говорити «ні»

  У світі, який невблаганно летить вперед, ми розпорошуватися на все відразу і вчимо цьому наших дітей. Якщо брати на себе занадто багато, то ризик стресових ситуацій зростає, до того ж спокою вам не бачити. Необхідно навчитися розподіляти заняття між вами і вашими дітьми.

  Багато батьки водять дітей і на баскетбол, і на футбол, і на уроки гри на піаніно, що стомлює всіх членів сім’ї. Окремо всі ці заняття дуже корисні, але якщо їх занадто багато, втома бере своє. Кожному члену сім’ї потрібно час для відпочинку, тому не варто не захоплюватися.

  Слідкуйте за бюджетом

  Щоб спокійно поводитися з фінансами, необхідно контролювати витрати. Статистики попереджають, що багато сімей страждають через марнотратства.

  Якщо ви будете давати дитині можливість збирати гроші на потрібні йому речі, як на дорогі, так і на щоденні покупки, ви незабаром помітите дієвість цього способу економії. Тим більше, ви не почуєте більше фрази «Мамочко, мамусю, ну будь ласка, … будь ласка!» Коли ваші діти збирають гроші, це дозволить вам економити близько 40% на недорогих покупках і 50% — на дорогих. Тим більше, що дитині буде заборонено витрачати гроші на дрібниці, поки він не збере певної суми на те, що йому потрібно.

  Організуйте родинний відпочинок

  Без сумнівів, батьки-одинаки проводять багато часу з дітьми, але часто буває, що батьки зайняті на роботі, а діти проводять час на заняттях, в магазинах або вдома.

  Один з варіантів об’єднання всіх членів сім’ї за одним заняттям — введення загального сімейного вечора. Так, кожен четвер ви можете проводити час разом — грати в улюблені ігри діточок і веселитися разом. Якщо погода гарна, можете влаштувати собі прогулянку в парк. Проведений разом час зміцнить сімейні відносини.

  Вибачте колишнього чоловіка / дружину

  Це найважча задача. Якщо ви хочете знайти душевний спокій, необхідно пробачити батька чи матір ваших дітей. Злість і непрощення «з’їдять» вас зсередини, а для батька-одинака це просто неприйнятно.

  Ви страждаєте день у день і відчуваєте себе позбавленим чогось важливого? Визначте пріоритети, виберіть заняття та практики, які допоможуть вам змінитися. Починайте поступово, з самого елементарного, і не забувайте, що все у ваших руках.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.