Вивих стегна — результат непрямої травми

Вивих стегна — дуже поширена травма; приблизно у 90 % пацієнтів з вивихом стегна відбувається зміщення стегнової кістки назад — це так званий задній вивих. Вивих стегна викликає дуже сильний біль; як правило, потерпілий не може поворухнути ногою, а при пошкодженні нервів спостерігається відсутність відчуттів нижче вивихнутого суглоба.

Причини

тазостегновий суглоб з’єднує стегнову і тазову кістки: кругла голівка першому вході в поглиблення, розташоване у другій. Така структура суглоба забезпечує йому більшу стабільність і свободу руху. Щоб змістити стегнову кістку з поглиблення в тазостегнової кістки, потрібно вплив великої сили, і саме це відбувається при вивиху стегна. Дорожньо-транспортні пригоди є найпоширенішою причиною цієї травми (використання ременя безпеки дозволяє істотно знизити цей ризик). Другий за поширеністю причиною вивиху стегна є падіння з висоти. Очевидно, що поряд з вивихом стегна у пацієнтів часто є і інші, більш серйозні пошкодження — наприклад, переломи тазу та ніг, пошкодження хребта та травми голови.

При вивиху стегна потрібно негайно викликати швидку допомогу. Не намагайтеся самостійно вправити вивих; при необхідності накрийте потерпілого ковдрою чи одягом і залишайтеся з ним до прибуття лікарів.

Зазвичай для діагностики достатньо візуального огляду пошкодженого суглоба. Щоб виключити переломи стегнової кістки і / або таза, проводять рентгенологічне дослідження.

Лікарська допомога

Якщо у пацієнта відсутні які-небудь ушкодження, крім вивиху стегна, лікар дасть йому анестетик або седативний засіб, після чого вправить вивихнутий суглоб. У деяких випадках потрібно відкрита репозиція — хірургічна операція для вправляння суглоба, яку проводять під загальним наркозом.

Після необхідних лікувальних процедур проводять повторне рентгенологічне дослідження і / або комп’ютерну томографію, щоб переконатися в тому, що кістки тазостегнового суглоба взяли своє нормально положення.

Реабілітація

Реабілітація після вивиху стегна може зайняти багато часу — іноді до двох-трьох місяців. Як тільки пройде сильний біль, пацієнт може починати ходити на милицях і виконувати спеціальні вправи, які поступово відновлять м’язову силу і еластичність зв’язок.

Незважаючи на тривалий період відновлення, вивих стегна звичайно не викликає ускладнень. Якщо, проте, при вивиху були пошкоджені кровоносні судини і нерви, може розвинутися асептичний некроз або остеопороз.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.