Вивих — профілактика і лікування

Вивих — це пошкодження, при якому відбувається зміщення кісток суглоба щодо один одного. Ця травма може тимчасово деформувати або знерухомити суглоб. Особливо часто вивихи отримують під час занять спортом.

Симптоми

Симптомами вивиху зазвичай є:

 • Видима деформація суглоба;
 • Набряклість суглоба і / або дисколорація;
 • Сильний біль в області вивихнутого суглоба;
 • Обмежена рухливість суглоба.
 • При появі ознак вивиху слід якомога швидше звернутися за медичною допомогою. Постарайтеся обмежити навантаження на ушкоджений суглоб. Ні в якому разі не намагайтеся вправити суглоб самостійно — це може призвести до серйозного пошкодження м’язів, зв’язок, нервів, і навіть кровоносних судин.

  Щоб зменшити біль і зняти набряклість, а також, при необхідності, контролювати внутрішню кровотечу, прикладіть до вивихнутий суглобами холодний компрес.

  Причини

  Причинами вивихів звичайно є спортивні та інші травми. Особливо травмонебезпечними є контактні види спорту, а також види спорту, пов’язані з підвищеним ризиком падіння, наприклад, гімнастика або гірські лижі.

  У деяких людей від народження більш слабкі, ніж зазвичай, зв’язки, через що вони більше за інших схильні вивихів і інших травм.

  Ускладнення

  Ускладненнями вивиху можуть бути:

 • Розрив м’яза, зв’язки і сухожилля;
 • Пошкодження нервів і / або кровоносних судин в області вивихнутого суглоба;
 • Підвищена ймовірність повторних вивихів;
 • Розвиток артриту вивихнутого суглоба (це ускладнення може проявитися через роки, в літньому віці).
 • Діагностика

  Часто діагностувати вивих можна на підставі результатів звичайного медичного огляду. Однак для підтвердження діагнозу і виявлення інших пошкодження може бути використане рентгенівське дослідження, а в деяких випадках навіть магнітно-резонансна томографія. МРТ, втім, застосовують рідко, як правило, лише при підозрі на серйозні пошкодження м’яких тканин в області вивиху.

  Лікування

  Вибір методу лікування залежить від типу і локалізації вивиху.

 • Закрита репозиція — процес, в ході якого лікар вправляє вивих без хірургічного втручання. При необхідності закриту репозицію проводять під місцевим наркозом.
 • Іммобілізація. Після того, як кістки суглоба повернулися в своє нормальне положення, необхідно знерухомити суглоб за допомогою фіксуючого пристрою — бандажа або перевезені, на кілька тижнів. Точна тривалість лікування залежить від типу вивиху.
 • Хірургічна операція може необхідна, якщо при вивиху були пошкоджені кровоносні судини або нерви, а також, якщо лікарю не вдалося вправити суглоб методом закритої репозиції. При частих вивихах одного і того ж суглоба також може знадобитися хірургічне лікування.
 • Відновлення. Після зняття фіксуючих пристосувань пацієнту необхідно пройти фізіотерапевтичну програму реабілітації, щоб відновити рухливість суглоба.
 • На час лікування пацієнту необхідно зменшити або повністю виключити навантаження на вивихнутий суглоб. Для полегшення болю використовуються холодні компреси і знеболюючі.

  Для компресу можна використовувати загорнутий в рушник років або пакети із замороженими овочами (уникайте прямого контакту шкіри з льодом). У перші кілька днів потрібно прикладати компрес на 15-20 хвилин кожен дві-три години. Через два-три дні, коли біль і запалення зменшаться, почніть прикладати до вивихнутий суглобами грілку.

  Крім того, біль можна полегшити за допомогою таких препаратів, як ібупрофен, напроксен і парацетамол. Якщо вони не допомагають, попросіть лікаря виписати більш сильнодіючий знеболювальний. Якщо ж біль не зменшується протягом тижня і більше, слід поговорити з лікарем — можливо, лікування пройшло не зовсім успішно.

  Профілактика

  Щоб зменшити ймовірність вивиху, під час занять контактними видами спорту обов’язково використовуйте доступні засоби захисту (наприклад, наколінники). Якщо у вас вже був вивих, навіть після закінчення лікування продовжуйте виконувати комплекс вправ, які вам показав фізіотерапевт. Це зміцнює м’язи і зв’язки, робить їх більш еластичними, знижуючи, таким чином, ймовірність повторного вивиху.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.