Вивих лопатки: треба прояснити ситуацію

Вивих — це стійке зміщення суглобових кінців кісток, що утворюють суглоб. Діагнозу «вивих лопатки» не існує. Вивихи в цій області розділяються на вивихи лопаткового відділу ключиці й вивихи плеча. Справа в тому, що в будь-якій області вивихнутий вважається периферична (в даному випадку плечова) кістка. Ключиця — виняток з цього правила, розрізняють вивихи грудинного і лопаточного кінця ключиці, але не вивихи лопатки.

Будова плече-лопаткової області

Лопатка — це пласка трикутна кістка, яка однією суглобової поверхнею (акроміального або лопатковим відростком) з’єднується з ключицею, утворюючи лопатково-ключичний суглоб і пояс верхньої кінцівки, а інший — з плечовою кісткою, утворюючи плечовий суглоб. Саме в цих двох суглобах і можуть бути вивихи. Зустрічаються вони достатньо часто.

Ключиця — це невелика парна трубчаста кістка, що з’єднує лопатку з грудиною. Вона має два кінці — зовнішній лопатковий (акроміальний) і внутрішній грудини. Ключиця служить опорою для лопатки і кісток руки і не допускає руку до грудної клітки, надаючи їй можливість рухатися. Вона захищає також пахвову область, в якій розташовані великі кровоносні судини і нервові сплетення.

Вивих плечового суглоба

Плечовий суглоб — це суглоб, який з’єднує плечовий пояс з вільною верхньою кінцівкою. Він утворений суглобової западиною лопатки і суглобової поверхнею головки плечової кістки. Головка плечової кістки сидить у дрібній плоскою западині лопатки, тому вона легко зміщується вниз або всередину, виходячи з неї. Найчастіше це відбувається при падінні на витягнуту руку. Суглобова сумка рветься, і крізь розрив сумки головка кістки може виходити за межі суглоба.

Ознаки вивиху плечового суглоба: з’являється різкий біль, вся верхня кінцівка як би подовжується, а плече неприродно загострюється. Робота руки повністю порушується, вона зазвичай зігнута в ліктьовому суглобі і відведена в сторону (її неможливо привести до тулуба). При спробі лікаря підняти або відвести в сторону травмовану руку, з’являється пружні опір. При обмацуванні руки голівка плечової кістки в суглобовій западині лопатки відсутня, зміщуючись вперед, назад або вниз.

Головка плечової кістки, яка зайняла нове положення, може здавлювати нервово-судинні пучки пахвовій області, що може призвести до порушень кровообігу і чутливості в цій області.

При наданні першої допомоги потерпілому ні в якому разі не можна вправляти вивих самостійно, потрібно просто зафіксувати руку у тому становищі, в якому вона перебуває (наприклад, підвісивши її на косинці до шиї), приклавши до місця вивиху холод. На відкриту рану необхідно накласти що давить стерильну пов’язку. Після надання такої допомоги потерпілого треба доставити в медичний заклад, де йому вправлять вивих.

Лікар-травматолог перед вправлением вивиху зазвичай призначає рентгенівське дослідження, яке дозволяє уточнити розташування вивихнутий головки плеча. Вправлення вивиху проводиться під загальним або місцевим знеболенням, після чого роблять повторний рентгенівський знімок, щоб переконатися, що вивих вправлений. Потім на кінцівку накладають гіпс строком на три тижні. Після зняття гіпсу протягом місяця проводять відновне лікування (лікувальна гімнастика, масаж і фізіотерапевтичні процедури).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.