Вивих гомілки: необхідна госпіталізація

Відкрите положення гомілки й те, що вона виносить навантаження всього тіла, пояснює порівняно часті ушкодження цієї частини тіла — розтягання, розриви зв’язок, вивихи і підвивихи, переломи. Причиною ушкоджень може бути безпосередній вплив на гомілку або (що трапляється частіше) непряма дія, наприклад, при падінні на ноги з висоти.

Будова гомілки людини

Гомілка — це частина нижньої кінцівки, розташована нижче коліна і обмежена колінним і гомілковостопним суглобами. Гомілка складається з двох кісток: на внутрішній поверхні розташована великогомілкова кістка, на зовнішній — малогомілкова. Між цими двома кістками натягнута товста міжкісткової перетинка. У гомілки є передня і задня поверхні, на задній поверхні поверх кісток розташовано три потужні м’язи, на передній поверхні великих м’язів немає і можна промацати кістки гомілки.

Колінний суглоб — це рухливе зчленування стегнової кістки з великогомілкової кісткою, в якому бере участь невелика кістка, що прикриває суглоб попереду — Надколінник. Гомілковостопний суглоб — це також рухливе зчленування великогомілкової і малогомілкової кістки з таранної кісткою стопи.

Вивихи гомілки — це вивихи в колінному суглобі (самих кісток гомілки й надколінка), так як назва вивиху визначає кістка, розташована нижче суглоба.

Вивихи гомілки в колінному суглобі

Рідкість вивихів гомілки (до 0,6% від усіх вивихів) пояснюється анатомічними особливостями колінного суглоба, міцно укріпленого зв’язковим апаратом. Вивихи в області коліна виникають в результаті прямої, непрямої та комбінованої травми великої сили і супроводжуються розривом капсули суглоба і зв’язок. Вивихи гомілки можуть відбутися у всіх напрямках, але частіше зустрічаються передні вивихи. При задніх вивихах нерідко спостерігається ушкодження нервово-судинного пучка, розташованого в області підколінної ямки.

При вивиху гомілки з’являються гострий біль, зміна форми колінного суглоба, відсутність рухів, неможливість опори на ногу, розхитане положення (балотування) надколінка через крововилив у суглоб (гемартроз), розрив зв’язок. Нерідко навколишні суглоб м’які тканини (в тому числі кровоносні судини і нерви підколінної ямки) попадають в його порожнину, викликаючи розлад кровообігу кінцівки.

На рентгенограмах видно чітка картина вивиху кісток гомілки по відношенню до стегнової кістки.

Лікування вивиху гомілки полягає в негайному ручному вправленні вивиху під знеболюванням шляхом витягнення по осі кінцівки і в напрямку, протилежному зсуву. Після цього накладається гіпсова пов’язка строком на 6-8 тижнів. У деяких випадках після вправляння вивиху накладається скелетневитягування двома перехресними спицями. Оперативне лікування свіжих вивихів гомілки показане в тому випадку, коли вправити вивих закритим способом не вдається через влучення в область суглоба навколишніх м’яких тканин.

При відкритих вивихах гомілки проводять первинну хірургічну обробку рани (видаляють омертвілі тканини), після чого проводиться відкрите вправлення вивиху. При застарілих вивихах гарні результати отримані при поступовому закритому вправленні за допомогою спеціальних апаратів (наприклад, апарату Волкова-Оганесяна).

Вивихи надколінка

Травматичні вивихи надколінка зустрічаються досить часто. Вони можуть бути гострими і звичними, повними і неповними (підвивихи). Причиною такої травми найчастіше є падіння на коліно, удар по ньому твердим предметом або різкий поворот стегна. При цьому відбувається зсув надколінка назовні з розривом суглобної капсули.

Гострий вивих надколінка характеризується сильним болем, зміною форми коліна (Надколінник зміщується назовні й коліно як би стає ширше), відсутністю рухів через біль. Коліно звичайно зігнуте, гомілка повернена назовні, на зовнішній поверхні коліна прощупується Надколінник, що оточують суглоб м’язи напружені. Часто виникає крововилив в порожнину суглоба або випіт в суглоб рідини — це ще більше збільшує хворобливість і обмежує рухи в суглобі. Нога зігнута в колінному суглобі, а гомілка повернена назовні.

Наявність вивиху підтверджується рентгенологічними дослідженнями. Вправлення вивиху надколінка проводиться закритим способом під знеболюванням, після чого накладається гіпсова лонгета строком на три тижні, після зняття якої проводиться відновне лікування.

Часте зсув надколінка приводить до того, що вивих чи підвивих стає звичним. При недавно виниклому звичному вивиху проводять консервативне (без операції) лікування: накладають гіпсову пов’язку, призначають фізіотерапевтичні процедури і масаж. Якщо це не допомагає, то показано оперативне втручання у вигляді пластичної операції на капсулі суглоба і сухожиллях м’язів.

Долікарська допомога при вивиху гомілки

При підозрі на вивих гомілки вправляти його ні в якому разі не слід. Ногу необхідно зафіксувати в тому положенні, яке вона прийняла після травми. Для цього її можна прибинтувати до здорової ноги. На місце травми слід прикласти холод і негайно доставити потерпілого до лікарні.

Чим раніше потерпілий буде доставлений в лікарню, тим краще буде прогноз травми.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.