Вітрянка: болісна, але не небезпечна

Збудником вітрянки, або вітряної віспи, є вірус варіцелла-зостер (VZV). VZV — це двухцепочная вірусна ДНК, член підродини альфагерпесвірусов. Зараження вітрянку, як правило, відбувається повітряно-крапельним шляхом. Це одне з найпоширеніших дитячих захворювань, хоча вітрянку хворіють і дорослі. Шкіра хворого на вітрянку покривається висипом із сотень наповнених рідиною пухирів, які через деякий час лопаються. Висип викликає свербіж і може бути дуже болючою.

Механізм розвитку вітрянки

У більшості випадків хворому вітрянкою дитині доводиться пробути вдома не менше тижня. Першу половину тижня він почуває себе погано через сильний свербежу та інших симптомів, а другий тиждень — теж не дуже добре, але вже через нудьгу. Зараз багатьом роблять щеплення від вітряної віспи, і це захворювання зустрічається рідше. Вакцинована людина або зовсім не може захворіти, або, у разі зараження, хвороба протікає набагато легше, ніж зазвичай.

Вітрянка дуже заразна. Нею можна заразитися при контакті з гноєм з пухирів (він може бути на шкірі, на одязі і предметах, яких торкався хворий), а також, якщо поряд з вами чхає або кашляє інфікований.

Симптоми вітрянки

Симптоми вітрянки виявляються в термін від 10 до 21 дня після зараження. Людина стає заразний за 1-2 дні до появи явних симптомів хвороби. Підлітки і дорослі, як правило, переносять вітрянку значно важче, ніж маленькі діти.

Вірогідність зараження у дітей віком до одного року, чиї мами перенесли вітрянку або були вакциновані від неї, дуже низька. Якщо це все ж станеться, хвороба, найбільш імовірно, буде протікати у м’якій формі, тому що антитіла з крові матері ще захищають малюка. У зворотному випадку вітрянка у грудних дітей може протікати важко.

Найпоширенішими ознаками вітрянки є гарячковий стан, головний біль, болі в животі, відсутність апетиту протягом одного-двох днів до появи висипки. В середньому на шкірі з’являється від 250 до 500 маленьких, сверблячих пухирів. Часто перші з них виникають на шкірі обличчя, голови, а також торсу і звідти поширюються по всьому тілу. Наявність висипу на шкірі голови зазвичай дозволяє підтвердити діагноз. Через один або два дні вони лопаються, і шкіра на їх місці покривається скоринкою, а між тим виникають нові пухирі. Вони можуть з’явитися де завгодно, у тому числі, у роті, у піхві та на століттях.

У людей з шкірними хворобами, наприклад, екзему, при захворюванні вітрянкою може з’явитися до 1500 пухирів.

Для діагнозу, як правило, достатньо звичайного медичного огляду; у випадку, якщо у лікаря виникають сумніви, роблять аналіз крові.

Лікування вітрянки

В якості лікування рекомендується постільний режим, щоб дати організму можливість самостійно справитися із захворюванням. Вівсяна ванна з теплою (не гарячою) водою може допомогти зменшить свербіж, а також розм’якшити кірку на шкірі. Крім того, проти свербіння допомагають оральні антигістаміни і лосьйони для точкового застосування. Щоб уникнути вторинних інфекцій і пошкоджень шкіри, рекомендується перед їх нанесенням якомога коротше обстригти нігті.

Зараз є противірусні препарати, які ефективно допомагають впоратися з вітрянкою, однак їх, як правило, не дають дітям. Такі ліки іноді прописують дорослим і підліткам, у яких вітрянка протікає важко і є ризик появи більш серйозних симптомів, ніж у більшості пацієнтів з таким діагнозом.

Деякі лікарі рекомендують прийом противірусних препаратів людям, що живуть в одному будинку з хворим. Вірогідність заразитися для них дуже висока; крім того, у них, як правило, вітрянка протікає у важкій формі.

Не приймайте аспірин для полегшення симптомів вітрянки. Це може викликати таке небезпечне ускладнення, як синдром Рея. Ібупрофен збільшує ризик вторинних інфекцій. Найбільш безпечний для хворих на вітрянку ацетамінофен.

І як би не хотілося сказати — навіщо мучитися маленьким, краще перехворіти дорослим — це далеко не так. Вітрянка відноситься до «дитячих» хвороб — а їх вкрай важко переносять дорослі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.