Вітіліго — життя без кольору?

Мабуть, тільки інопланетяни не в курсі проблем із зовнішністю Майкла Джексона. Більшість цікавляться злобно впевнені, що до подібного неподобства ідола у відставці призвело хворобливе захоплення пластичними операціями. Ніс, звичайно, носом, але сам Джексон і деякі його шанувальники стверджують, що поштовхом до множинних змін зовнішності поп-короля стала шкірна хвороба вітіліго — знебарвлені ділянки на колись темношкірого співця викликали в нього дискомфорт і комплекси. Ніжна душевна конституція Майкла не витримала і … Маємо те, що маємо.

Загалом, як би кому не хотілося позловтішатися над психічним здоров’ям багатого і знаменитого Майкла, вітіліго — цілком правдоподібне пояснення багатьох неприємностей, які з ним сталися — адже мова йде про хворобу безпечними, але вкрай неприємної.

Що таке вітіліго?

В даний час вітіліго (від лат. vitilus — теля) — песь, хвороба білих плям — куди більш розповсюджене явище, ніж прийнято думати. Зустрічається це захворювання в усіх країнах світу у 0,14 — 8,8% населення, виникає в будь-якому віці у людей обох статей (частіше, можливо, у жінок). У 25% випадків захворювання починається в перші 12 років життя, а у половини хворих — до 20-річного віку, інші випадки — під час менопаузи, іноді під час вагітності, після пологів та абортів. Найчастіше хворі відзначають появу захворювання у весняно-літній сезон. Починається вітіліго з появи на незміненій шкірі (практично на будь-якій ділянці шкірного покриву) білих плям різної величини і частіше овальної або круглої форми. Ці плями поступово збільшуються в розмірах, зливаються, утворюючи великі ділянки брудно-білого кольору — це відбувається через втрати шкірного пігменту меланіну. Волосся на уражених ділянках знебарвлюються. Ніяких неприємностей, крім косметичних вад і необхідності берегтися від сонця, ці плями не приносять — принаймні, так здається на перший погляд.

Хвороба вітіліго відома давно, згадки про неї можна зустріти в найдавніших текстах, але, тим не менш, ця хвороба — одна з найменш вивчених на даний момент, ні причини, її викликають, ні механізм розвитку достеменно невідомі.

Шкірний маркер внутрішньої хвороби

Деякі практикуючі лікарі розглядають вітіліго як «шкірний маркер внутрішньої хвороби». На користь цього свідчить той факт, що у хворих вітіліго часто зустрічаються патології печінки. Відомі випадки повної репігментації вогнищ вітіліго після лікування виявленого лямбліозу печінки гастроентерологами без якого-небудь специфічного лікування саме вітіліго. Крім того, передбачається, що депігментацію можуть провокувати гельмінти, які порушують нормальну діяльність залоз внутрішньої секреції і призводять до дефіциту міді в організмі. Також часто вітіліго супроводжує ендокринна патологія — порушення функцій щитовидної залози, дисфункції в статевій сфері, іноді — зміни згортання крові, порушення кислотоутворюючою і рухової функцій шлунка, захворювання серцево-судинної і нервової систем. Деякі дослідники вказують на можливість спадкового нахилу до вітиліго, оскільки відомі його сімейні випадки.

Виходячи з вищесказаного, лікування хворого вітіліго потрібно починати з обширнейшего обстеження — тут не обійтися єдиним візитом до дерматолога, доведеться пройти всіх фахівців і не один раз. Особливий «упор» при лабораторних обстеженнях варто робити на різні паразитарні інвазії і стан нейроендокринної системи. Природно, всі знайдені патології необхідно лікувати.

Як лікують вітіліго

Крім основного лікування, хворим вітіліго рекомендують прийом вітамінів — аскорбінової кислоти, тіаміну (В1), рибофлавіну (В2), пантотенової і пара-амінобензойної кислот. Призначають великі дози аскорбінової кислоти — вона регулює пігментообразованія, доцільне застосування солей міді та заліза. Здавна для лікування вітіліго використовувалися лікарські рослини, а при фітохімічних вивченні цих рослин було встановлено, що більшість з них містить речовини з групи фурокумаринів, які володіють сильним фотосенсибилизирующим дією, а, отже, здатністю стимулювати меланогенез. До них відносяться плоди пастернаку посівного, насіння амми великий, плоди і коріння псоралеи костянковой, листя смоковниці звичайної та ін На основі цих дарів природи створені лікарські препарати фотосенсибилизирующего дії — бероксан, пувален, метоксален, Оксорален, Ламадін, Аммифурин, Меладінін, Псорален, Псоберан. Вивчаються властивості рути пахучої, ясінца білого.

Пам’ятайте: призначати лікарські засоби повинен тільки лікар і тільки на основі повного обстеження!

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.