Вітамінні комплекси: пити чи не пити?

Вітамінні комплекси — це комбінація різних вітамінів і, іноді , мінералів, які в нормі присутні в продуктах харчування та інших природних джерелах. Їх приймають, що відшкодувати або запобігти дефіциту поживних речовин, викликаний хворобою, вагітність, поганим харчуванням, порушенням травлення, або іншими факторами.

Запобіжні заходи

Якщо приймати їх неправильно, вітамінні комплекси можуть бути аж ніяк не безневинними. Ніколи не перевищуйте рекомендовану дозу вітамінів і не приймайте кілька вітамінних комплексів одночасно, якщо тільки цього не рекомендував лікар. Одночасний прийом декількох схожих продуктів може викликати передозування і серйозні побічні ефекти.

Передозування вітамінів А, D, Е і К може викликати важкі і навіть загрозливі для життя побічні ефекти.

Багато вітамінні комплекси містять такі мінерали, як кальцій, залізо, магній, калій, і цинк. Мінерали, особливо якщо приймати їх у великих дозах, можуть викликати такі побічні ефекти, як утворення плям на зубах, незвично часті позиви до сечовипускання, шлункові кровотечі, нерівний пульс, сплутаність свідомості, м’язова слабкість і загальне нездужання.

Іншими симптомами надмірного вживання вітамінних комплексів можуть бути: біль у шлунку, блювання, пронос, запор, відсутність апетиту, випадання волосся, лущення шкіри, сильний головний біль, м’язовий біль, біль у суглобах, сильний біль у спині, присутність крові в сечі, бліда шкіра, зміни менструального циклу.

Склад вітамінних комплексів

Які речовини повинні бути в складі вітамінного комплексу, який дійсно піде вам на користь?

 • Фолієва кислота. Ця речовина необхідно вагітним жінкам, оскільки воно сприяє запобіганню розвитку багатьох вроджених вад у дитини. Максимального ефекту можна досягти, якщо почати приймати фолієву кислоту до планованого зачаття. Крім того, фолієва кислота зменшує рівень гомоцистеїну; підвищений рівень цієї речовини пов’язують із збільшенням ризику серцево-судинних захворювань і хвороби Альцгеймера. Нарешті, фолієва кислота може знизити ризик розвитку деяких типів раку, особливо у людей, що зловживають алкогольними напоями.
 • Вітамін В12. У багатьох людей з віком порушується здатність до абсорбції вітаміну В12 з продуктів харчування. З цієї причини людям старше 50 років рекомендується приймати вітамінні комплекси, до складу яких входить цей вітамін. Оскільки він міститься, переважно, в продуктах тваринного походження, суворим вегетаріанцям також рекомендується приймати добавки з цим вітаміном.
 • Вітамін D. У багатьох регіонах світах взимку людям не вистачає ультрафіолету, щоб отримувати достатньо вітаміну D. Використання сонцезахисних кремів і уникнення прямих сонячних променів, щоб запобігти пошкодженню шкіри, також перешкоджає синтезу вітаміну D. Тому рекомендується вибирати вітамінні комплекси, до складу яких входить цей речовину.
 • Залізо. Дефіцит заліза є поширеною проблемою у людей будь-якого віку, в тому числі і у дітей.
 • Крім того, бажано, щоб у вітамінних комплексах містилися вітаміни А, С, Е і В, магній, селен, цинк.

  Кому потрібно приймати вітамінні комплекси

  Перш ніж почати приймати вітамінні комплекси, слід подумати про те, що вони не можуть замінити здорове харчування, а якщо приймати їх необхідності, можуть завдати шкоди. Прийом вітамінних комплексів рекомендований при наступних станах:

 • Вагітність (для вагітних розроблені спеціальні пренатальні вітаміни);
 • Розлади харчової поведінки (анорексія або булімія);
 • Дефіцит поживних речовин в раціоні;
 • Певні хронічні захворювання;
 • Харчові алергії.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.