Вітаміни і харчові добавки: фенхель

Фенхель — це багаторічна рослина з приємним ароматом, покрите жовтими квітами. Родом ця трава із Середземномор’я, але зараз вона виростає по всьому світу. Висушені насіння фенхелю широко використовуються в кулінарії в якості спеції з ароматом анісу. Але не слід плутати фенхель і аніс незважаючи на те, що вони дуже схожі за виглядом і запахом. Стиглі висушені насіння і масло фенхеля використовуються для приготування лікарських засобів.

Застосування

Фенхель використовується при проблемах з травленням, наприклад, при печії, кишкових газах, здутті живота, втрати апетиту і при появі кишкових колік у немовлят. Крім того, його застосовують для лікування інфекцій верхніх дихальних шляхів, кашлю, бронхітів, холери, болю в спині, енурезу та очних захворювань.

Іноді фенхель використовується для поліпшення лактації у годуючих жінок, для нормалізації менструального циклу, полегшення пологів і підвищення лібідо.

Порошок фенхелю застосовують для припарок після укусу змій. У страви та напої фенхель додають в якості смакової добавки.

У виробництві фенхельне масло використовується як компонент проносних засобів, а також ароматичної добавки в мило і косметику.

Ефект

Ця рослина розслаблює кишечник і знижує утворення слизу в дихальних шляхах. Фенхель надає лікувальну дію при кольках у грудних дітей: клінічні дослідження показали, що у грудних дітей, які взяли препарати з вмістом фенхелю, лимонної м’яти і німецької ромашки (Коліма), коліки проходять швидше, ніж у решти немовлят.

Недостатньо даних щодо ефективності фенхелю при:

 • шлункових розладах і нетравленні
 • набряках слизової оболонки дихальних шляхів
 • бронхітах
 • кашлі
 • несильних спазмах в шлунку і кишечнику
 • кишкових газах (метеоризмі)
 • здутті живота
 • інфекціях верхніх дихальних шляхів
 • інших проблемах зі здоров’ям
 • Тим не менш, для підтвердження ефективності фенхелю при лікуванні вказаних розладів необхідно провести більше досліджень на достовірність.

  Безпека та побічні ефекти

  Є підстави вважати, що в тих кількостях, в яких фенхель зустрічається в продуктах харчування, він абсолютно безпечний. Але в більшості випадків, відсутні достатні докази того, що ця рослина безпечно для дітей і дорослих в тому обсязі, в якому воно міститься в лікарських засобах. Однак, було проведено дослідження препарату Коліма, що допомагає послабити кольки і поєднує такі компоненти, як фенхель, лимонна м’ята і німецька ромашка. Цей препарат вважається безпечним для грудних дітей при його прийомі протягом терміну до одного тижня.

  Є люди, у яких при вживанні фенхелю виникає алергічна шкірна реакція. Алергія на фенхель найбільш імовірна у тих людей, у яких спостерігається алергія на селеру, моркву і полин. Крім того, фенхель може вплинути на шкіру, зробивши її надмірно чутливою до сонячного світла, внаслідок чого підвищується ризик сонячного опіку. Тому людям зі світлою шкірою слід перед виходом на вулицю використовувати сонцезахисний засіб.

  Особливі запобіжні заходи і застереження

 • Період вагітності та годування груддю
 • На даний момент немає достатніх доказів безпеки фенхелю під час вагітності, тому в цей період необхідно відмовитися від його вживання.

  Існує ймовірність того, що в період годування використовувати фенхель небезпечно. У двох грудних дітей, матері, що годують яких пили трав’яний чай з фенхелем, було зареєстровано пошкодження нервової системи.

 • Алергія на селеру, моркву і полин
 • Фенхель може викликати алергічну реакцію у людей, чутливих до дії перерахованих рослин.

 • Захворювання, пов’язані з порушенням гормонального балансу
 • Наприклад, фенхель може діяти як естроген з ризиком розвитку раку грудей, раку матки, раку яєчників, ендометріозу і маткових фіброїд. За наявності захворювань, прогресуючих при збільшенні кількості естрогену, слід відмовитися від вживання фенхелю.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.