Вітаміни групи В: корисні помічники організму

Вітаміни групи В — це енергетики, в яких потребують всі клітини нашого організму, але, перш за все головний мозок. Тому вітаміни групи В вважаються вітамінами, життєво необхідними для роботи центральної нервової системи. Ці вітаміни необхідні також для правильної роботи інших органів і систем.

Характеристика вітамінів групи В — так скільки ж у ній всього вітамінів?

Вітаміни групи В були поетапно відкриті протягом першої половини минулого століття. При цьому часто їх «відкривали» кілька разів під різними назвами, тому досі існує деяка плутанина в їх назвах. Сьогодні офіційно визнається наявність семи вітамінів групи В. Це вітамін В1 (тіамін), вітамін В2 (рибофлавін), вітамін В3 (РР або нікотинова кислота), вітамін В5 (пантотенова кислота), вітамін В6 (піридоксин), вітамін В9 (фолієва кислота) , вітамін В12 (ціанокобаламін).

Всі вітаміни групи В беруть активну участь в якості коферментів у клітинному обміні речовин. Вони сприяють активізації роботи клітин головного мозку (нейронів), покращенню передачі нервових імпульсів як всередині головного мозку, так і по периферичній нервовій системі. Кожен з вітамінів групи В має свою «спеціалізацію» і тому є життєво необхідним вітаміном для організму людини.

Вітамін В1 — тонізатор головного мозку

Вітамін В1 (тіамін) як кофермент (складової частини ферментів — речовин, що прискорюють біохімічні реакції) підтримує нормальний стан нервової системи, серця і м’язів. Відбувається це шляхом активізації вуглеводного обміну, в результаті чого клітинами краще засвоюється глюкоза — джерело енергії, необхідної для поліпшення інших видів обміну. Під впливом вітаміну В1 поліпшується розумова діяльність, пам’ять, з’являється ясність думок.

Вітамін В1 міститься в цільнозернових продуктах, буром рисі, горосі, квасолі, шинці, апельсинах, печеному картоплі, пивних дріжджах, родзинках. Добова потреба в цьому вітаміні дорівнює 1,5-2 мг, при високих фізичних і нервово-психічних навантаженнях, алкогольному сп’янінні, непомірному курінні, вживанні міцного чаю та солодощів вона зростає.

Вітамін В2 — антиоксидант

Вітамін В2 (рібофлафін) — антиоксидант, бере участь у багатьох видах обміну речовин, особливо в обміні білка, сприяє засвоєнню жиру, підтримує і відновлює функцію нервової, травної, серцево-судинної систем, бере участь у кровотворенні (підвищує вміст у крові еритроцитів і гемоглобіну), підтримує нормальний стан слизових оболонок, шкіри та очей.

Нестача вітаміну В2 викликає порушення обміну речовин в клітинах головного мозку, недокрів’я, у дітей та підлітків може сповільнюватися зростання, з’являються тріщини в куточках рота, запалюються слизові оболонки очей.

Добова потреба в цьому вітаміні — 2 мг. Він міститься молочних продуктах, бананах, яйцях, яловичої печінки, зародках пшениці. Вітамінм В2 добре переносить високі температури.

Вітамін В3 — енергетик і відновник гормонального фону

Вітамін В3 (вітамін РР, нікотинова кислота, ніацин) як кофермент є активним учасником окислювально-відновних реакцій, допомагає витягувати енергію їх їжі. Він покращує вуглеводний обмін, викликає зниження рівня загального та «поганого» холестерину, бере участь у синтезі гормонів і ферментів, сприяє розширенню кровоносних судин.

Нестача вітаміну В3 призводить до розвитку пелагри, поганого настрою і депресії. Добова потреба в цьому вітаміні для чоловіків — 16-28 мг, для жінок — 16 мг, при вагітності — 18 мг. Вітамін В3 міститься в органах тварин (печінці, нирках, м’язах), рибі, молоці і молочних продуктах, гречаній крупі, овочах, фруктах.

Вітамін В5 — найпоширеніший у природі вітамін

Вітамін В5 (пантотенова кислота) входить до складу коферменту А, який відіграє важливу роль у процесах обміну речовин, особливо у вуглеводному і жировому обміні. Вітамін В5 міститься у великій кількості в корі надниркових залоз та стимулює утворення кортикостероїдних гормонів.

Потреба людини в пантотенової кислоті — 10-12 мг на добу, вона міститься в печінці, нирках, яйцях, ікрі риб, горосі, дріжджах і в багатьох інших продуктах. Крім того, цей вітамін виробляється в кишечнику людини кишковою паличкою. Велика кількість вітаміну В5 вимагається при поліневритах, невралгіях, порушеннях чутливості, алергічних захворюваннях.

Вітамін В6 — найважливіший біоенергетик

Вітамін В6 (піридоксин) в організмі перетворюється в піридоксаль і піридоксамін, також володіють властивостями вітамінів. Всі вони беруть участь у білковому обміні, в синтезі амінокислот і нейромедіаторів (речовин, за допомогою яких передаються нервові імпульси), сприяють зниженню «поганого» холестерину в крові, стимулюють фізичну працездатність, підтримують функцію нервової та імунної систем, стан шкіри.

Добова потреба у вітаміні В6 — 2 мг, він міститься в яловичині, в тому числі в яловичої печінки, курці, тунці, лососі, соняшниковій олії, картоплі, сочевиці.

Вітамін В9 — захисник від вроджених дефектів розвитку

Вітамін В9 (фолієва кислота) відіграє велику роль у спадковості, так як бере активну участь в утворенні нуклеїнових кислот ДНК і РНК. Особливо потреба в ньому зростає при вагітності — це оберігає плід від дефектів розвитку. Він також бере активну участь у кровотворенні і є антианемічні фактором.

Добова потреба в фолієвої кислоти — 0,2 мг, при вагітності — до 0,6 мг і більше. Міститься у всіх видах капусти, зелені, сочевиці, цитрусових, печінки.

Вітамін В12 — життєзабезпечення крові

Вітамін В12 (ціанокобаламін) забезпечує процеси кровотворення (синтез гемоглобіну), стимулює утворення амінокислот і нуклеїнових кислот, сприяє зниженню «поганого» холестерину, лікує деякі види нервових розладів (захищає від руйнування нервові волокна).

Добова потреба у вітаміні В12 — 2 мкг, для вагітних жінок — 3 мкг. Міститься тільки в тваринній їжі — яловичині і яловичої печінки, молоці, морській рибі, яйцях.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.