Вітамін Е при вагітності: для благополучного виношування дитини

Нестача мінеральних речовин і вітамінів у період вагітності може призвести до сумних наслідків, особливо в ранні терміни, коли відбувається закладка органів і систем ембріона. Тому вагітним відразу ж, при постановці на облік в жіночій консультації призначають полівітамінні комплекси. Додатково до них прописуються фолієва кислота і вітамін Е. І якщо призначення фолієвої кислоти не викликає питань у майбутніх мам, то призначення вітаміну Е призводить до здивуванню. Часто вагітні жінки соромляться запитати у свого лікаря, з якою метою їм виписаний даний препарат, якщо він міститься в полівітаміни. І, тим не менш, вітамін Е відіграє важливу роль протягом вагітності і вважається мало не найголовнішим вітаміном, необхідним для благополучного виношування дитини.

Вітамін Е і його значення в організмі

Значення вітаміну Е в організмі важко переоцінити. Його дія поширюється на весь організм. Він нормалізує циркуляцію в кровоносній системі, сприяє м’язової активності, зміцнює судинну стінку, стимулює імунітет і підвищує опірність організму до інфекцій, а також сприяє регенерації (загоєнню ран). Крім того, вітамін Е є антиоксидантом, тобто пригнічує дію вільних радикалів, які руйнують клітини організму. Саме вітамін Е оберігає організм від розвитку онкологічних процесів. Антиоксидантну дію вітаміну перешкоджає передчасному старінню. Токоферол запобігає тромбоутворенню, покращує стан шкіри, волосся, нігтів.

Вітамін Е в період вагітності

Вітамін Е, або токоферол воістину вважається «вітаміном розмноження» і незамінний не тільки в період вагітності, але і на етапі її планування. У перекладі з грецької слово «токос» означає народження, а «феро» — носити. Вітамін Е по праву можна назвати самим жіночим вітаміном. Він нормалізує порушений менструальний цикл, сприяє «дозріванню» інфантильною матки, незамінний при пізньому початку менструацій і дисфункціях яєчників. Крім того, вітамін Е чинить позитивний вплив на статеві залози не тільки у жінок, але й у чоловіків (тому на етапі планування вагітності рекомендується приймати вітамін Е обом статевим партнерам). Токоферол відновлює баланс статевих гормонів і в якійсь мірі є «заступником» прогестерону (гормону вагітності). Вітамін Е так само, як і прогестерон, сприяє збереженню та пролонгування вагітності, попереджає мимовільні викидні, бере участь у дозріванні плаценти і регуляції її функцій, нормалізує кровотік в системі плід-плацента-мати, попереджає її передчасне відшарування і старіння. Крім усього іншого токоферол сприяє синтезу пролактину, що відповідає за лактацію.

Продукти, що містять вітамін Е

У величезній кількості вітамін Е міститься в зелених частинах рослин, особливо в пророщених злаках (що успішно застосовується у виробництві омолоджуючих кремів). Також високий відсоток вмісту токоферолу в рослинних оліях (соняшникова, бавовняна, кукурудзяна, соєва, арахісова, обліпихова) і насінні льону, соняшнику, горіхах. Деяка кількість вітаміну Е присутній в м’ясі, жирі, яйцях, молоці і овочах (горох, турнепс, петрушка, салат, шпинат, томати).

Нестача вітаміну Е при вагітності

Нестача вітаміну Е при вагітності негативно впливає не тільки на жінку, але і на плід. Стан майбутньої мами значно погіршується, з’являється млявість, сонливість, блідість і зниження апетиту. Дефіцит токоферолу призводить до розвитку анемії, що несприятливо позначається на майбутній дитині (у плода розвивається внутрішньоутробна гіпоксія). У ранніх термінах вагітності брак вітаміну Е підвищує ризик її невиношування і внутрішньоутробної загибелі плоду. Діти, народжені від матерів, які страждають недоліком токоферолу, схильні до розвитку гемолітичної анемії і порушень зору.

Дозування вітаміну Е

Вітамін Е випускається в капсулах по 100, 200 і 400 мг. У кожному конкретному випадку лікар підбирає дозу токоферолу індивідуально, залежно від стану пацієнтки. Звичайна доза для вагітних складає 400 мг на добу.

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.