Вітамін Е при плануванні вагітності — входить до складу комплексного лікування будь-якого виду безпліддя

Усі вітаміни і мінерали мають дуже велике значення для обміну речовин, а значить, беруть участь і в процесі дітонародження. Але вітаміну Е в цьому процесі відводиться особлива роль — він робить позитивний вплив безпосередній на функції статевих залоз.

Вплив вітаміну Е на статеву функцію жінок

Статева функція жінки регулюється системою гіпоталамус-гіпофіз-яєчники. Гіпоталамус здійснює контроль роботи гіпофіза, а в передній долі гіпофіза виробляються гонадотропні гормони (фоллікулстімулірующій ФСГ та лютеїнізуючий — ЛГ), які стимулюють діяльність яєчників. Під дією ФСГ в першій половині менструального циклу дозріває фолікул з розташованої усередині нього яйцеклітиною. Крім того, ФСГ стимулює секрецію жіночих статевих гормонів естрогенів.

Після того, як яйцеклітина дозріє, сигнал про це надходить у головний мозок, а звідти в гіпофіз, який знижує секрецію ФСГ і різко збільшує секрецію ЛГ, що призводить до розриву фолікула і виходу яйцеклітини з яєчника, тобто до овуляції. ЛГ стимулює також освіту на місці лопнув фолікула тимчасової залози внутрішньої секреції жовтого тіла і вироблення цієї залозою жіночого статевого гормону прогестерону. ЛГ і прогестерон «царюють» у другій половині менструального циклу.

Менструальний цикл (МЦ) жінки є механізмом, який щомісяця готує жінку до процесу зачаття. У першій половині МЦ відбувається дозрівання яйцеклітини і розростання слизової оболонки в порожнині матки, а в другій — повна підготовка слизової оболонки порожнини матки до прийому зародка. Якщо вагітність не наступає, то гормональна підтримка знижується, і слизова оболонка порожнини матки відторгається — наступає менструація.

Позитивний вплив вітаміну Е на статеву функцію жінки полягає в тому, що він стимулює діяльність гіпофіза і бере участь в утворенні гонадотропних гормонів — ФСГ і ЛГ, впливаючи таким чином на функцію статевих залоз, процеси дозрівання яйцеклітини, овуляції і підготовки порожнини матки до впровадження в її стінку зародка.

Безпліддя завжди є наслідком порушення менструального циклу. В залежності від того, яка фаза менструального циклу порушена більше, при лікуванні безпліддя жінці вводяться ті чи інші гормони. Вітамін Е в процесі підготовки до вагітності і лікування безпліддя призначається завжди, так як він м’яко стимулює всі фази менструального циклу.

Крім того, вітамін Е має і м’яким протизапальною дією, що також важливо при плануванні вагітності, адже часто причиною жіночого безпліддя є хронічні запальні процеси.

Вітамін Е і вагітність

Надалі, якщо вагітність наступає, вітамін Е допоможе жінці виносити дитину, зменшить токсичний вплив обмінних процесів, так як є прекрасним антиоксидантом, тобто має здатність пригнічувати токсичну дію вільних радикалів. Під час вагітності організм жінки несе подвійне навантаження, в ньому накопичується велика кількість токсичних продуктів обміну, тому вітамін Е так необхідний жінці в цьому її стані.

Вітамін Е позитивно впливає і на розвиток плода, так як робить позитивний вплив на роботу плаценти, покращуючи в ній кровообіг, а значить, надходження кисню і поживних речовин в організм дитини. Він попереджає також ризик розвитку у новонароджених дітей гемолітичної анемії (виникає внаслідок руйнування еритроцитів).

Вплив вітаміну Е на статеву функцію чоловіків

Вітамін Е бере участь в процесі сперматогенезу (утворення сперматозоїдів), які утворюються в яєчках чоловіки. Нестача вітаміну Е призводить до дегенеративні переродження епітелію насінних канальцев яєчок. У результаті порушується процес утворення сперматозоїдів і здатність чоловіка до запліднення.

У процесі підготовки до вагітності обстежують звичайно обох подружжя і в разі виявлення якихось перешкод до зачаття дитини їм призначають лікування. Безумовно, при безплідді у чоловіків одним тільки вітаміном Е не обійтися, потрібно більш серйозне лікування. Тим не менш, м’який стимулюючий вплив вітаміну Е на гіпофіз і статеві залози чоловіки важко переоцінити. Тому при будь-якої причини, що викликала чоловіче безпліддя, до складу комплексного лікування завжди включається вітамін Е.

Вітамін Е називають вітаміном розмноження, так як він надає виборче і завжди позитивний вплив на статеву функцію чоловіків і жінок, у тому числі допомагає зачати і виносити дитину. Допоможуть стати батьками також збалансоване харчування, рухливий спосіб життя і відмова від шкідливих звичок.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.