Вітамін D і його вплив на шкіру: таке корисне сонце

загрузка...

Вітамін D міститься в багатьох продуктах харчування, наприклад, в рибі, яйцях і риб’ячому жирі; він також виробляється в організмі людини під впливом сонячних променів — вважається, що десяти хвилин перебування на сонці достатньо, щоб запобігти дефіциту цієї речовини.

Термін «вітамін D» відноситься до кількох форм цього вина. Найбільш важливими для людини є дві з них: ергокальциферол (вітамін D2) і холекальциферол (вітамін D3).

Основна біологічна функція вітаміну D полягає в підтримці нормального рівня кальцію і фосфору в крові. Вітамін D сприяє абсорбції кальцію і формуванню кісткової маси. Недавні дослідження показали, що прийом вітаміну D сприяє профілактиці остеопорозу, гіпертонії, деяких ракових та аутоімунних захворювань.

Прийом вітаміну D

Прийом вітаміну D може бути рекомендований при наступних порушеннях:

 • Спадкова гіпофосфатемія — рідкісне вроджене порушення, при якому порушена абсорбція фосфору і знижений метаболізм вітаміну D в нирках. Спадкова гіпофосфатемія є однією з форм рахіту. Поряд з іншими препаратами, людям з цим порушенням рекомендується приймати добавки з вітаміном D.
 • Гиперпаратиреоз, пов’язаний з низьким рівнем вітаміну D. У деяких пацієнтів на фоні дефіциту вітаміну D розвивається вторинний гіперпаратиреоз (підвищена активність паращитовидної залози). Для лікування цього захворювання часто призначається прийом вітаміну D. Вітамін D також може запобігти розвитку гіпопаратиреозу у пацієнтів, яким видалили паращитовидную залозу в ході лікування первинного гіперпаратиреозу.
 • Гіпокальціємія — порушення, яке часто розвивається в результаті хірургічного видалення паращитовидної залози. Високі дози вітаміну D можуть допомогти нормалізувати рівень кальцію в крові, що знижується при цьому порушенні.
 • Остеомаляція. При важкій нестачі вітаміну D у дорослих кісткова тканина втрачає мінерали й з’являються такі проблеми, як біль у кістках, м’язова слабкість і остеомаляція — порушення, при якому кісткова тканина стає дуже слабкою. Вибір методу лікування при остеомаляції залежить від основного захворювання. Часто використовуються хірургічні методи, а також прийом вітаміну D.
 • Псоріаз. Існує багато підходів до лікування цього захворювання. Іноді для лікування використовуються мазі з вітаміном D3, та інші засоби для зовнішнього застосування з високим вмістом синтетичних аналогів вітаміну D.
 • Рахіт розвивається у дітей з дефіцитом вітаміну D; причиною цього є нестача цього вітаміну в дієті, брак сонячного світла, або вплив обох цих факторів. Для лікування призначається прийом вітаміну D і, при необхідності, деяких рецептурних препаратів.
 • М’язова слабкість і / або болі в м’язах можуть бути викликані дефіцитом вітаміну D як в дорослих, так і у дітей. Дослідження показують, що прийом вітаміну D може допомогти впоратися з цією проблемою.
 • Остеопороз. Прийом вітаміну D дозволяє запобігти розвитку остеопорозу. Цьому порушенню особливо схильні жінки після настання менопаузи — у зв’язку з гормональними змінами кісткова тканина починає швидше звичайного втрачати кальцій. Для абсорбції кальцію і запобігання руйнування кісткової тканини необхідний вітамін D.
 • Астма. Дефіцит вітаміну D спостерігається у багатьох хворих астмою. Фахівці вважають, що прийом вітаміну D може полегшити напади астми і підвищити ефективність лікування.
 • Аутоімунні захворювання. Вітамін D володіє протизапальними та імуномодулюючими властивостями — це дозволяє припустити, що він може бути використаний для запобігання різних аутоімунних захворювань.
 • Профілактика раку. Дослідження показали, що прийом вітаміну D — самого по собі, або в поєднанні з кальцієм — знижує ризик розвитку деяких типів раку, зокрема, колоректального раку, раку шийки матки, молочної залози, і прості.
 • Серцево-судинні захворювання. Дефіцит вітаміну D пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних захворювань. Пацієнтам, які знаходяться в групах ризику (наприклад, тим, хто страждає від ожиріння, підвищеного рівня холестерину) рекомендується приймати харчові добавки з вітаміном D.
 • Крім того, вітамін D може бути використаний для лікування і профілактики таких порушень, як гіпертензія, хвороби нирок, депресія, розсіяний склероз, мієлодиспластичний синдром, діабет першого і другого типу.

  Дозування

  Незважаючи на користь вітаміну D, не слід їм зловживати. Максимальні дози вітаміну D:

  Вік пацієнта

  Доза вітаміну D

  0-6 місяців

  1000 МО (міжнародних одиниць)

  7-12 місяців

  1500 МО

  1-3 роки

  2500 МО

  4-8 років

  3000 МО

  9 років і старше

  4000 МО

  Перевищення рекомендованої дози вітаміну D може викликати такі побічні ефекти, як незвично часті позиви до сечовипускання, слабкість, втома, металевий присмак у роті, нудота, блювання, відсутність апетиту, зменшення ваги, запаморочення, дзвін у вухах, зниження кров’яного тиску.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.