Вітамін А: важливий елемент здоров’я та краси

Вітамін А (ретинол) — жиророзчинний вітамін, який складається з трьох молекул: ретінала, ретинолу і ретиноєвої кислоти, кожна з яких є похідною від рослинної молекули бета-каротину. Вітамін А бере участь у всіх основних функціях організму. Цей вітамін необхідний для збереження і відновлення хорошого зору. Він також допомагає виробляти імунітет до багатьох хвороб, у тому числі і до простудних. Без вітаміну А неможливо здоровий стан шкіри. Якщо у вас «гусяча шкіра», яка найчастіше з’являється на ліктях, стегнах, колінах, гомілки, якщо лущиться шкіра на п’ятах і з’явилася сухість шкіри на руках або виникають інші подібні явища, це означає, що вам бракує вітаміну А. Цей вітамін перешкоджає злущування внутрішніх слизових оболонок кровоносних судин, жовчо-та сечовивідних шляхів.

Вітамін А оберігає нас від наслідків контакту із забрудненим повітрям, при стресах і хворобах, які різко знижують запас цього вітаміну в організмі.

Натуральні джерела вітаміну A

Основним джерелом вітаміну А є продукти як рослинного, так і тваринного походження:

 • Джерела тваринного походження: вершкове масло (несолоне), вершки, яєчний жовток, печінка риб, нирки, печінка тварин, кисломолочні продукти. Але надлишок продуктів тваринного походження, багатих вітаміном А (ретинолом), може призвести до розвитку раку.
 • Джерела рослинного походження: абрикоси (свіжі та сушені), морква, капуста (усіх видів), зелені листові овочі, шпинат, салат-латук, картопля, слива, всі жовті фрукти (зокрема, папайя, манго) і овочі ( гарбуз). Чим темніше зелений колір овочу, тим більше каротину він містить. Найважливіший каротеноіди — це бета-каротин, який в кишечнику перетворюється на вітамін А. Рослинні джерела вітаміну А не містять жиру і холестерину.
 • Дієтологи рекомендують споживати в день 2 моркви, насіння гарбуза або соняшника, капусту брокколі. Гарбузове насіння особливо корисні для організму: в їх склад входить дуже багато корисних речовин, таких як вітаміни Е, A, D, К, велику кількість мікроелементів. Якщо у вас з’явилися прищі, вугри, жирна лупа на шкірі голови, їжте гарбузове насіння, фрукти й овочі жовтогарячого кольору, і тоді від лупи і прищів не залишиться й сліду.

  Окремо треба сказати про риб’ячому жирі. До недавнього часу вважалося, що він дуже корисний, що в ньому міститься багато вітамінів А і D. Проте дослідження останніх років показали, що саме риб’ячий жир сприяв виникненню онкологічних хвороб.

  Крім того, потрібно завжди враховувати, що вітамінна активність каротину в 3 рази менше, ніж ретинолу. Оскільки до продуктам, що містять каротин, в основному відносяться продукти рослинного походження — живі, природні, природні, а не промислові, то їх необхідно з’їдати в природному стані і в 3 рази більше, ніж продуктів тваринного походження, багатих ретинолом.

  Основні функції вітаміну A

  Численні дослідження підтвердили, що вітамін A дуже важливий для більшості життєвих функцій організму:

 • необхідний для росту, розвитку та оновлення тканин, сприяє нормальному росту кісток і зубів, особливо у дітей;
 • входить до складу родопсину і необхідний для нічного зору;
 • бере участь в окисно-відновних реакціях, в обміні білків, вуглеводів і мінеральних солей;
 • впливає на діяльність залоз внутрішньої секреції;
 • оберігає від курячої сліпоти;
 • є одним з найважливіших антиоксидантів (нейтралізує дію вільних радикалів);
 • підвищує опірність організму до респіраторних та інших інфекцій;
 • покращує засвоєння організмом протеїну, що сповільнює процес старіння;
 • зберігає зовнішні шкірні покриви здоровими;
 • необхідний для нормального функціонування статевих залоз; його недолік може викликати порушення менструального циклу у жінок і безпліддя у чоловіків.
 • Дозування

  Якщо ваш тижневий раціон включає достатню кількість печінки, моркви, шпинату, солодкої картоплі або дині, то вітамін А вам не потрібен. 5000 міжнародних одиниць (1 міжнародна одиниця ~ міліграмм) вітаміну А в день — це норма, цілком достатня для підтримки здоров’я, причому на 1/3 це кількість вітаміну А має забезпечуватися за рахунок продуктів, що містять ретинол (тваринні продукти), і на 2 / 3 — містять каротин (фрукти й овочі в їх природному вигляді).

  Вітамін А розчинний у жирах, але в той же час, як показали дослідження, чим менше жиру в дієті, тим ефективніше дію вітаміну А. Однак в організмі може накопичитися надлишок вітаміну А. Якщо з надлишком вітаміну C організм людини, як правило , справляється легко, виділяючи його надлишки, то з вітаміном А все йде інакше. До 95% введеного вітаміну А, як правило, відкладається в печінці, але все, що понад цього, перетворюється на отруту. Тому необхідно знати симптоми надлишку вітаміну А і їх вміти запобігати.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.