Високий гемоглобін у дітей — чим небезпечно відхилення від норми

Рівень гемоглобіну показує будь-який стандартний аналіз крові. Щоб зрозуміти, що таке високий рівень гемоглобіну, потрібно спочатку дізнатися, що являє собою норма. Вміст гемоглобіну в крові у дітей розрізняється залежно від віку. Даний показник допомагає діагностувати загальний стан здоров’я кровоносної системи. Рівень гемоглобіну в крові вимірюється в грамах / децилітр (г / дл). Норма для дітей виглядає так:

 • Новонароджені: 17-22 г / дл
 • Діти у віці 1 тижня: 15-20 г / дл
 • Діти у віці 1 місяця: 11-15 г / дл
 • Діти старшого віку: 11-13 г / дл
 • Згідно з проведеними дослідженнями, у дітей, народжених з високим рівнем гемоглобіну і згодом приймають дитячу суміш, збагачену залізом, довгострокові результати розвитку виявилися гіршими, ніж у дітей, рівень гемоглобіну яких спочатку був нижче.

  Десятирічні дослідження особливостей розвитку дітей показали, що у шестимісячних дітей з високим гемоглобіном, що одержують збагачену залізом дитячу суміш, розвиток відбувається повільніше.

  За останні роки продукція, збагачена залізом, зарекомендувала себе як ефективний засіб при залізодефіцитній анемії, а також при інших формах дефіциту заліза у новонароджених. Але яке оптимальне вміст заліза, особливо в молочній суміші, поки невідомо. Крім того, результати досліджень, проведених раніше і стосуються дефіциту заліза і швидкості розвитку новонароджених дітей, виявилися суперечливими.

  Дослідження

  Справжнє дослідження являє собою продовження рандомізованого контрольованого випробування, проведеного в Чилі, в м. Сантьяго, з 1991 р. по 1994 р. У довільному порядку шестимісячним дітям призначали дитячі суміші, збагачені залізом (в середньому 12,7 мг / л) , або суміші, що містять залізо в малій кількості (в середньому 2,3 мг / л).

  У первинному дослідженні брали участь здорові доношені діти, народжені в громадських лікарнях, і 835 з них пройшли випробування до кінця. У віці 10 років 473 випробовуваних (56,6%) були піддані дослідженням. З них 244 особи (56,7%) спочатку були в групі, приймаючої суміші в підвищеним вмістом заліза, та 229 (56,5%) — в групі, в якій давали суміш в пониженим вмістом заліза. Дослідження, проведене в десятирічному віці, включало в себе тестування рівня інтелекту (тест інтелекту Векслера для дітей), просторової пам’яті, здатності до арифметики, зорово-моторної інтеграції, зорового сприйняття і моторних функцій.

  У порівнянні з групою, яка приймає суміші зі зниженим кількістю заліза, група, якій давали суміші, збагачені залізом, показала нижчі результати за всіма параметрами. При цьому найгірші результати відносилися до просторової пам’яті і зорово-моторної інтеграції. Дослідники говорять про те, що ці результати виявили навідні на роздуми тенденції, що стосуються коефіцієнта інтелекту, здібностей до арифметики, зорового сприйняття і координації рухів (1,4-4,6 пунктів нижче величини ефекту, 0,13-0.21).

  Діти, у яких у віці шести місяців був зафіксований високий рівень гемоглобіну (більше 12,8 г / дл), за даними параметрами мали більш низькі результати в тому випадку, якщо раніше вони отримували суміші, збагачені залізом (на 10,7 -19,3 пунктів нижче, високе значення величини ефекту 0,85-1,36).

  Діти з низьким рівнем гемоглобіну у віці шести місяців (менш 10,5 г / дл) витягнули з проведеного дослідження певну користь (на 2,6-4,5 пунктів вище). Ефект при цьому був невеликим, але значним.

  У 5,5% випробовуваних був виявлений високий рівень гемоглобіну (n = 26), 18,4% показали низький рівень гемоглобіну (n = 87).

  За даними вчених, в ході досліджень за участю десятирічних дітей не було виявлено ніяких статистично значущих відмінностей за вмістом заліза між групами, і тільки в однієї дитини виявили залізодефіцитну анемію. Дев’ять новонароджених з групи, що приймає суміш з низьким вмістом заліза, і 17 з групи, яка отримувала збагачені залізом суміші, підходили під критерії дефіциту заліза.

  Одне з можливих пояснень уповільненого розвитку дітей з високим рівнем гемоглобіну, за припущенням учених, полягає в тому, що харчова добавка могла мати несприятливий вплив на розвиток їхньої нервової системи. Однак, на їхню думку, дане пояснення припускає, що діти, які беруть участь у дослідженні і які мають високий рівень гемоглобіну, в дитячому віці відчували дефіцит заліза.

  Основним обмеженням дослідження була участь малої кількості дітей з максимально підвищеним рівнем гемоглобіну. Крім того, перед початком рандомізації рівень гемоглобіну був єдиним способом визначення вмісту заліза у всіх немовлят.

  У разі відтворення даного дослідження потрібно проведення аналізів для визначення рівня гемоглобіну і / або інших показників вмісту в організмі заліза в ранньому дитинстві перед тим, як немовлятам почнуть давати збагачені залізом суміші. Крім того, необхідно переглянути рекомендації, що стосуються прийому універсальних препаратів заліза. Група вчених прийшла до висновку, що для визначення оптимального рівня заліза в дитячих сумішах потрібно провести додаткові дослідження.

  Взаємозв’язок між дефіцитом заліза, залізодефіцитною анемією і результатами розвитку залишається суперечливою.

  Наприклад, наступні дослідження, що проводяться в Таїланді, в ході яких протягом шести місяців немовлятам (у віці чотирьох-шести місяців) щодня давали залізо (10 мг), цинк (10 мг) і харчові добавки, збагачені залізом і цинком, через дев’ять років не виявили в цілому ніяких відмінностей, у тому числі у вербальному розвитку і коефіцієнті інтелекту, у порівнянні з розвитком дітей, які отримували плацебо.

  Поки це єдине підтвердження деякого негативного впливу на розвиток дітей з досить високим рівнем гемоглобіну, якщо розглядати групу дітей, які приймають в ранньому віці суміші, збагачені залізом, і групу, яка одержує суміші з низьким вмістом заліза.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.