Вискоблювання — важка і небезпечна процедура

Вискоблювання — це далеко не нешкідлива операція, яка може дати різні ускладнення від кровотечі до приєднання інфекції. Тим не менш, багато жінок неодноразово проводять цю операцію з метою переривання вагітності. І це незважаючи на те, що в даний час існує достатньо засобів для контрацепції і правильного планування вагітності. Вишкрібання слизової оболонки матки — це операція, яка застосовується в акушерстві (при вагітності) і гінекології (при захворюваннях жіночої статевої сфери). В акушерстві вишкрібання застосовується для видалення вмісту матки (наприклад, плодового яйця) і відпадає оболонки матки.

Проводять таку операцію з метою переривання вагітності (терміном до 12 тижнів), при неповному викидні, після переривання вагітності в пізні терміни і в післяпологовому періоді при затримці в порожнині матки плаценти, яка стала причиною маткової кровотечі.

У гінекології вишкрібання — це операція видалення слизової оболонки каналу шийки і тіла матки. В даному випадку вишкрібання може застосовуватися з діагностичною і лікувальною (наприклад, при поліпах шийки та порожнини матки, маткових кровотечах і так далі) метою.

Кому протипоказано вишкрібання

 • гострі інфекційні захворювання, загострення хронічних захворювань внутрішніх органів;
 • гострі і підгострі запальні захворювання жіночих статевих органів;
 • підозра на перфорацію (порушення цілісності стінки) матки.
 • Але в екстрених випадках (наприклад, при сильних кровотечах в післяпологовому періоді) всі ці протипоказання можуть не враховуватися.

  Підготовка

  Напередодні планового вискоблювання жінка повинна прийняти душ, їй ставлять очисну клізму, збривають волосся з зовнішніх статевих органів. У день операції і напередодні ввечері не дозволяється приймати їжу. Напередодні жінку оглядає анестезіолог, в день операції — оперуючий акушер-гінеколог. Проводиться загальний огляд, дослідження піхви і шийки матки за допомогою дзеркал і ручне дослідження для уточнення терміну вагітності (якщо операцію проводять з метою аборту), форми і положення матки, виключення протипоказань до операції.

  Як проводиться операція

  Вискоблювання зазвичай проводиться під загальним знеболенням (але іноді і під місцевим) в гінекологічному кріслі. Зовнішні статеві органи обробляють 5% спиртовим розчином йоду, слизову оболонку піхви і шийки матки — 50% розчином етилового спирту. Шийку матки оголюють за допомогою піхвових дзеркал і розширюють її канал шляхом послідовного введення розширювачів різного діаметру. Потім при вискоблюванні для переривання вагітності плодове яйце видаляють спеціальною тупий ложечкою (кюреткою) і вискоблюють слизову оболонку матки гострою ложечкою.

  У випадку, якщо операція виконується з приводу маткової кровотечі, не пов’язаного з вагітністю та пологами, слизову оболонку матки вискоблюють гострою кюреткою. Вискоблювання при неповному мимовільному аборті проводиться зазвичай без попереднього розширення каналу шийки матки.

  Діагностичне вишкрібання

  Діагностичне вишкрібання з наступним діагностичним дослідженням матеріалу проводиться при підозрі на рак тіла матки, туберкульоз, при маткових кровотечах, що виникли без ознак вагітності, безпліддя і в деяких інших випадках.

  При діагностичному вискоблюванні спочатку вискоблюють слизову оболонку каналу шийки матки, потім розширюють канал і проводять вишкрібання слизової оболонки матки (роздільне діагностичне вишкрібання).

  Отриманий при вискоблюванні біологічний матеріал незалежно від мети вишкрібання (переривання вагітності, діагностичні дослідження і так далі) збирається в стерильний посуд і відразу ж вирушає на дослідження в лабораторію. При діагностичному вискоблюванні зіскрібки з каналу шийки матки і порожнини матки збирають в окремий посуд.

  Післяопераційний період

  У післяопераційному періоді необхідно стежити за температурою тіла і виділеннями з статевих органів, щоб вчасно помітити ознаки інфекції або кровотечі. Зовнішні статеві органи двічі в день обмивають антисептичними розчинами. Після виписки з лікарні рекомендується спостереження в жіночій консультації.

  Ускладнення, які можуть виникнути при вискоблюванні

  Вискоблювання може ускладнитися перфорацією (порушенням цілісності стінки) матки, приєднанням інфекції і розвитком запальних захворювань жіночих статевих органів, порушенням менструального циклу, безпліддям.

  При надмірному вискоблюванні слизової оболонки матки може розвинутися синдром Ашермана — порушення менструальної і дітородної функції, обумовлений внутрішньоматковими спайками (сінехіяім).

  Вискоблювання слизової оболонки матки завжди таїть в собі небезпеку ускладнення, як би добре вона не була проведена.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.