Вірусний гепатит — армійська хвороба

Вірусний гепатит — це запальне захворювання печінки. В даний час відомо 7 видів вірусів, що викликають гепатит: віруси типу A, B, C, D, E, F і G. Дослідження гепатитів продовжується і не виключено, що скоро стане відомо і про існування інших вірусів. Найбільш часто вірусний гепатит викликають віруси типів А, В і С.

Гепатит А

Гепатит А — найбільш поширений з усіх вірусів гепатиту. Він викликає гострий вірусний гепатит, який ніколи не перетікає в хронічну форму. Іноді гепатит А називають інфекційним гепатитом, тому що він може передаватися від людини до людини, як інші вірусні інфекції. Вірусний гепатит типу А поширюється через їжу і воду, особливо при поганих санітарних умовах. Крім того, він може досить легко поширитися серед ті, хто проживає в одному будинку із зараженим. При недотриманні санітарних норм можуть відбуватися масові зараження в ресторанах, дитячих садках, і так далі.

Гепатит В

Гепатит В також відомий як сироватковий гепатит, оскільки раніше вважалося, що він може передатися лише через сироватку крові. Зараз відомо, що зараження може відбутися при сексуальному контакті; крім того, він передається при використанні нестерильних голок, переливанні крові, гемодіалізі, а також під час пологів — від матері новонародженій дитині. Нанесення татуювань, пірсинг, використання загальних бритв і зубних щіток (якщо на них присутні сліди інфікованої крові) теж пов’язані з ризиком зараження гепатитом.

Приблизно у 6-10% пацієнтів, заражених гепатитом В, розвивається хронічний вірусний гепатит. Інфекція може тривати від шести місяців до декількох років і навіть десятиліть. Протягом цього часу інфікована людина може заражати інших людей.

У пацієнтів у хронічний гепатит В підвищений ризик розвитку цирозу, печінкової недостатності та раку печінки. За оцінками фахівців, 200-300 мільйонів чоловік в усьому світі страждає хронічним гепатитом, спричиненим вірусом гепатиту В.

Гепатит С

До того, як був виділений вірус гепатиту С, стикаючись з викликаним ним вірусним гепатитом, лікарі відзначали збудника захворювання, як «вірус гепатиту, не відноситься до вірусів типів А і В». Сьогодні вірус гепатиту С виявлено; найбільш часто ним заражаються, роблячи ін’єкції нестерильними голками (як правило, це люди, що вживають заборонені наркотичні засоби). Крім того, існує ймовірність зараження при переливанні крові та гемодіалізі. Приблизно в 90% збудником гепатиту, пов’язаного з переливанням крові, є вірус гепатиту С. Зараження вірусом при сексуальних контактах відзначається дуже рідко.

У 50-70% пацієнтів, заражених вірусом гепатиту С, розвивається хронічний вірусний гепатит С. У таких пацієнтів підвищений ризик розвитку цирозу, печінкової недостатності та раку печінки.

Гепатити D, E, F, і G

Серед цих вірусів особливої уваги заслуговує вірус гепатиту D. Це в деякому сенсі слабкий вірус — для виживання йому необхідно одночасне зараження організму господаря вірусом гепатиту В. Він не може вижити поодинці, так як, щоб інфікувати клітини печінки, йому необхідні протеїни, які виробляє вірус гепатиту В. Гепатит D передається при використанні нестерильних голок для ін’єкцій, а також при сексуальних контактах і переливанні крові. Зараження гепатитом D може відбутися одночасно із зараженням гепатитом В, або пізніше. У пацієнтів з хронічними формами обох гепатитів може швидко розвинутися цироз печінки. Крім того, комбінація цих вірусів дуже важко піддається лікуванню.

Симптоми вірусного гепатиту

Період між зараженням і появою симптомів хвороби називається інкубаційним періодом. Інкубаційний період гепатиту А становить 15-45 днів; гепатиту В — 45-160 днів, гепатиту С — від двох тижнів до шести місяців. У деяких пацієнтів вірусний гепатит не викликає появи будь-яких симптомів. Однак часто симптомами вірусного гепатиту є:

 • Відсутність апетиту
 • Нудота
 • Блювота
 • Лихоманка
 • Слабкість, втома
 • Болі в животі
 • Рідше виникають такі симптоми, як:
 • Темний колір сечі
 • Світлий колір стільця
 • Жар
 • Жовтяниця
 • Прогноз при вірусному гепатиті

  Для більшості пацієнтів прогноз сприятливий. Практично всі пацієнти з гепатитом А і більшість (близько 95%) дорослих пацієнтів з гепатитом В повністю видужують. Повне одужання при вірусному гепатиті означає:

 • Вірус гепатиту відсутня як в печінці, так і в імунній системі
 • Запалення печінки проходить
 • У пацієнта виробився імунітет до вірусу, що викликав захворювання
 • Пацієнт не може заразити вірусним гепатитом інших людей
 • На жаль, не всі пацієнти видужують повністю; приблизно у 5% інфікованих вірусом гепатиту В і у 80% інфікованих гепатитом С хвороба перетікає в хронічну форму.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.