Вірус папіломи людини — коли організм дає збій

Існує більше 100 видів вірусу папіломи людини. Різні види вірусу можуть викликати появу утворень, схожих на бородавки, на різних частинах тіла. Наприклад, при зараженні деякими з них з’являються підошовні бородавки; іноді через вірус папіломи людини з’являються бородавки на руках і обличчі. Більше 40 штамів вірусу папіломи людини викликають появу генітальних бородавок, деякі з них можуть провокувати розвиток раку шийки матки. Віруси папіломи людини, які можуть стати тригерами раку, часто не викликають появу бородавок і протягом досить тривалого часу жінка може не помічати взагалі ніяких симптомів. Захиститися від деяких з цих різновидів вірусу можна за допомогою спеціальної вакцини.

Симптоми

У більшості випадків здорова імунна система успішно захищається від вірусів папіломи людини, перш ніж вони викличуть інфекцію, в результаті якої з’являться бородавки. Коли імунна система з якоїсь причини не справляється з вірусом, можуть з’явитися такі симптоми вірусної інфекції:

 • Генітальні бородавки можуть бути майже плоскими або помітними, опуклими і округлими. У жінок генітальні бородавки зазвичай з’являються на вульві, але іноді також в області ануса, у піхві і на шийці матки; у чоловіків — на пенісі, мошонці і навколо ануса. Вони рідко заподіюють дискомфорт або бувають хворобливими.
 • Звичайні бородавки — опуклі, з нерівною поверхнею утворення на шкірі; найбільш часто з’являються на руках і пальцях рук. У більшості випадків вони є не більш ніж косметичної проблемою, але іноді ці бородавки бувають хворобливими; при пошкодженні вони легко починають кровоточити.
 • Підошовні бородавки — це тверді, шорсткі нарости, як правило, з’являються на п’ятах і інших ділянках ступні, на які найбільш часто чиниться тиск. Підошовні бородавки можуть викликати біль і дискомфорт, особливо при ходьбі.
 • Плоскі бородавки незначно виступають над поверхнею шкіри; їх колір зазвичай темніше кольору шкіри. Найчастіше вони з’являються на обличчі, шиї, руках, ліктях і колінах. Плоскі бородавки найчастіше спостерігаються у дітей та підлітків
 • При появі на будь-яких частинах тіла бородавок, які викликають дискомфорт і / або біль, потрібно проконсультуватися з лікарем.

  Причини

  Вірус папіломи людини проникає в організм через пошкодження шкіри — в тому числі, через дуже маленькі подряпини, яких сама людина може майже не помічати. Різновиди вірусів, що викликають появу генітальних бородавок, передаються під час статевого акту. Деякі віруси передаються під час орального сексу — вони викликають утворення бородавок в порожнині рота і на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. У рідкісних випадках вірус папіломи людини передається від матері дитині під час пологів. Це може призвести до розвитку у дитини інфекції, викликаної вірусом папіломи людини, на геніталіях або в верхніх дихальних шляхах.

  Фактори ризику

 • Кількість сексуальних партнерів. Ризик зараження вірусом папіломи тим вище, чим більше у людини статевих партнерів. Сексуальні контакти з людиною, у якої було багато статевих партнерів, також збільшує вірогідність зараження.
 • Вік. Діти і підлітки частіше за інших заражаються вірусом папіломи людини.
 • Ослаблена імунна система. У людей, чия імунна система ослаблена через ВІЛ, медикаментозної терапії, пересадки органів, ймовірність розвитку викликаної вірусом папіломи інфекції вища, ніж у решти.
 • Пошкодження шкіри, через які вірус папіломи людини потрапляє в організм, істотно збільшують ризик зараження. Наприклад, якщо людина гризе нігті або займає травмонебезпечними видами спорту, він потрапляє в групу ризику по зараженню вірусом папіломи.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.