Виразковий коліт: ускладнення після лікування

Виразковий коліт — це хронічне запалення товстої кишки. Товста кишка — це частина травної системи, де зберігаються відходи діяльності організму. На самому кінці товстої кишки знаходиться пряма кишка, прилегла до анусу. Запальні захворювання кишечника (ВЗК), до яких відносяться виразковий коліт і хвороба Крона, можуть тривати роками і десятиліттями. Вони з однаковою частотою зустрічаються у чоловіків і у жінок. Зазвичай вони з’являються після 30 років, проте можуть починатися навіть в дитинстві і зберігатися протягом всього життя.

Що викликає виразковий коліт?

Точні причини виразкового коліту не встановлені. На сьогоднішній день немає даних, які підтверджували б, що він викликається інфекцією та / або є заразним.

Можливо, він виникає через ненормальною активності імунної системи в кишечнику. Важливими складовими імунної системи є імунні клітини і білки, які ці клітини виробляють. Ці клітини і білки захищають організм від шкідливих бактерій, вірусів і грибків. Активізація імунної системи викликає запалення в тканинах, в яких відбулася активізація (запалення насправді є важливим захисним механізмом імунної системи). У нормі імунна система активізується, тільки коли в організм вторгаються шкідливі і потенційно небезпечні мікроорганізми. У хворих виразковим колітом імунна система регулярно активізується без зовнішніх причин. Повторювана активізація імунної системи викликає хронічне запалення й утворення виразок. Схильність ненормальною активізації імунної системи передається у спадок. Тому ймовірність розвитку цього захворювання найбільш висока у тих, чиї близькі родичі хворіли або хворіють виразковий коліт.

Недавні дослідження виявили 30 генів, які можуть підвищувати сприйнятливість до виразкового коліту, включаючи рецептори імуноглобуліну CGR2A, 5p15, 2p16, ORMDL3, ECM1 і регіони хромосом 1p36, 12q15, 7q22, 22q13 і IL23R. Поки неясно, як можна використовувати ці відкриття в лікуванні виразкового коліту, проте ці відомості можуть допомогти зрозуміти походження хвороби, а значить, ймовірно, і знайти ліки від нього.

Діагностика виразкового коліту

Якщо у пацієнта є симптоми, перелічені вище, лікар може запідозрити виразковий коліт, однак щоб поставити точний діагноз, потрібно провести ретельне обстеження.

 • У пацієнта беруть зразок калу, який перевіряють на наявність інфекцій і паразитів, так як при цьому можуть бути симптоми, дуже схожі на симптоми виразкового коліту.
 • Аналіз крові може показати анемію, підвищений рівень білих кров’яних тілець або швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ). Підвищений рівень білих кров’яних тілець і ШОЕ можуть вказувати на запалення товстої кишки. Крім того, за допомогою аналізу крові перевіряють функцію нирок і печінки, вимірюють вміст заліза в крові, а також перевіряють кров на наявність С-реактивного білка.
 • Щоб підтвердити діагноз, потрібно провести колоноскопію — обстеження прямої кишки за допомогою зонда. Цей метод дозволяє встановити, наскільки широко захворювання, а також, при необхідності, провести біопсію — взяти для аналізів зразки тканини.
 • Барієва клізма теж використовується для діагностики виразкового коліту. За допомогою клізми в пряму кишку вводиться барій — рентгеноконтрастне речовина, завдяки якому отримане зображення буде набагато зручніше вивчати. Однак барієва клізма — не такий точний метод діагностики, як пряма візуалізація. При можливості перевага віддається колоноскопії.
 • У деяких випадках проводиться капсульна ендоскопія, комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія. Такі методи особливо ефективні для виявлення патологій тонкої кишки.
 • Ускладнення виразкового коліту

  Пацієнти, у яких виразковий коліт вразив тільки пряму кишку (проктит) або закінчення лівої товстої кишки (проктосигмоїдит), переносять захворювання досить легко. Зазвичай їм буває досить нетривалого лікування оральними та / або ректальними медикаментами. Серйозні ускладнення у таких пацієнтів бувають рідко. При більш обширних патологічних процесах кровотечі на запалених ділянках кишечника можуть призвести до анемії, в результаті чого потрібне лікування залізовмісними препаратами, а в деяких випадках — переливання крові. У рідкісних випадках — при дуже сильних запаленнях — товста кишка може сильно розширитися. Цей стан називається токсичний мегаколон і супроводжується різким підвищенням температури, сильними болями в животі, зневодненням і виснаженням. Якщо медикаменти не допоможуть пацієнту максимально швидко, для запобігання розриву товстої кишки потрібна хірургічна операція.

  Рак товстої кишки — ще один побічний ефект виразкового коліту. Ризик захворювання раком особливо зростає у пацієнтів, які хворіють на виразковий коліт протягом 8-10 років. Втім, у пацієнтів з практітом ризик захворювання на рак не сильно відрізняється від цього показника для населення в середньому. А у пацієнтів з активним панколітом цей ризик вище, ніж в цілому у населення. Ризик зростає також у пацієнтів з раком в сімейному анамнезі.

  У виразкового коліту є чимало інших ускладнень:

 • У 10% пацієнтів з виразковим колітом розвивається запалення суглобів (артрит)
 • Болі в попереку через артрит крижово-клубових суглобів
 • Анкілозуючий спондилоартрит — різновид артриту, що вражає хребетні суглоби
 • Захворювання печінки та жовчних проток
 • Підвищена ймовірність утворення тромбів, особливо коли хвороба перебуває в активній фазі
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.