Виразка шлунка — небезпечна для життя

Виразка шлунка — це, по суті, відкрита рана , яка утворюється на внутрішніх стінках шлунка. Найпоширенішим симптомом виразки шлунка є сильний біль у черевній порожнині. Довгий час вважалося, що виразка шлунка розвивається через стрес, куріння і неправильного харчування. Однак сьогодні відомо, що в 60% випадків виразку шлунка викикають бактерії Helicobacter pylori. Ці бактерії також викликають диспепсію, або розлад травлення. Для лікування виразки шлунка найбільш часто використовують антибіотики та препарати, що пригнічують вироблення шлункової кислоти.

Симптоми виразки шлунка

У деяких випадках виразка шлунка не викликає яких-небудь симптомів. Але часто її ознаками бувають:

 • Болі у черевній порожнині, локалізовані під грудною кліткою
 • Порушення травлення
 • Нудота і блювання
 • Відсутність апетиту
 • Зниження ваги
 • Присутність крові в блювотних масах або в калі
 • Симптоми анемії, наприклад, запаморочення
 • Шок через крововтрати — стан, що вимагає невідкладної медичної допомоги
 • Шлунок

  Шлунок — це один з органів травної системи, розташований під грудною кліткою, в черевній порожнині. Їжа, яку ковтає людина, потрапляє в шлунок по стравоходу і сфінктера (маленьке м’язове кільце), де вона змішується зі шлунковим соком, що містить травні ферменти і соляну кислоту. Оскільки шлунок є м’язовим мішком, він може використовувати для переробки їжі як механічні способи, так і хімічні.

  Коли їжа в шлунку досягає консистенції пасти, вона видавлюється через другий сфінктер в дванадцятипалу кишку — верхню частину тонкого кишечника. Виразки шлунка утворюються на епітелії, або слизовій оболонці шлунка.

  Причини виразки шлунка

  Виразка шлунка може бути викликана різними чинниками, найпоширенішими з яких є:

 • Бактерії Helicobacter pylori
 • Певні медикаменти — наприклад, клопідогрель, який використовується для запобігання серцевого нападу або інсульту; препарати для лікування артриту; протизапальні засоби
 • Рак — нерідко у літніх людей рак шлунка починається як виразка
 • Helicobacter pylori

  Ці бактерії є основною причиною розвитку виразки шлунка. Відкриття H. pylori в 1983 році було революційним для гастроентерології — зокрема, воно дозволило знайти новий, більш ефективний підхід до лікування виразки шлунка.

  Бактерії живуть в епітелії і хімічні речовини, які вони виробляють, викликають подразнення і запалення. Крім виразки шлунка, вони викликають гастрит і диспепсію.

  Вчені також вважають, що H. pylori грають роль в розвитку раку шлунка. Точно невідомо, як саме поширюються ці бактерії, але передбачається, що вони можуть утримуватися у воді і продуктах харчування.

  Ускладнення виразки шлунка

  Кровотеча з виразки шлунка є одним із самих серйозних ускладнень цього захворювання, і потенційно смертельним для людей похилого віку та пацієнтів, що мають інші захворювання. Це ускладнення часто спостерігається у людей, які приймають препарати, що розріджують кров, наприклад, варфарин і аспірин. Для запобігання рецидивів слід приймати противиразкові ліки.

  Ще одним небезпечним ускладненням є перфоративного виразка шлунка. Якщо виразка шлунка довго не лікується, вона може буквально роз’їсти стінку шлунка і шлунковий сік почне витікати в черевну порожнину. Для лікування, як правило, потрібне термінове хірургічне втручання.

  Діагностика

  Для діагностики виразки шлунка застосовуються різні методи, в тому числі:

 • Ендоскопія — під легкою анестезією в шлунок через стравохід вводиться тонка гнучка трубка з камерою на кінці. Зображення, яке отримує камера, виводиться на монітор, що дозволяє лікареві розглянути виразку.
 • Рентген з барієм. Пацієнт випиває розчин з барієм, рентгеноконтрастні речовини, завдяки чому зображення на знімку буде легше інтерпретувати. Цей метод сьогодні використовується досить рідко, проте він може бути корисний, якщо з якоїсь причини не можна зробити ендоскопію.
 • Дихальний тест на хелікобактер проводять, щоб встановити наявність в організмі H. pylori. Пацієнт ковтає невелику кількість радіоактивного вуглецю, а видихуване після цього повітря беруть для аналізів. Для дітей і вагітних жінок використовують тест без застосування радіоактивних речовин.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.