Виразка дванадцятипалої кишки — у всьому винні бактерії?

Причиною виразки дванадцятипалої кишки зазвичай буває інфекція, викликана бактерією під назвою H. pylori. Для лікування захворювання зазвичай потрібно курс терапії тривалістю чотири-вісім тижнів, а також тижневий курс прийому двох антибіотиків і кіслотопоніжающіх препаратів, які знищують H. pylori. Зазвичай це запобігає рецидив захворювання.

Протизапальні препарати, які використовуються для лікування деяких порушень, наприклад, артриту, також можуть викликати виразку дванадцятипалої кишки. Якщо вам необхідно продовжити прийом протизапальних препаратів, вам може знадобитися тривалий прийом кіслотопоніжающіх препаратів.

Кишечник і травлення

Під час їжі їжа надходить у шлунок через стравохід. Звідти їжа, змішана з шлунковим соком і частково перероблена, переходить у дванадцятипалу кишку (перша частина тонкого кишечника). У дванадцятипалій кишці і в інших частинах тонкого кишечника їжа змішується з ферментами, які виробляє підшлункова залоза і клітини внутрішньої оболонки стінок кишечнику. Ферменти розщеплюють продукти харчування, і різні містяться в них речовини абсорбуються в організм.

Шлунок виробляє кислоту для кращого перетравлення їжі та знищення бактерій. Ця кислота виявляє корозійне дію, тому деякі клітини на внутрішній оболонці шлунка та дванадцятипалої кишки виробляють природну захисну слиз, який захищає стінки шлунка та дванадцятипалої кишки. У нормі між кількістю кислоти, яка виробляється в шлунку, і слизовим бар’єром, підтримується баланс. Виразка починає розвиватися, коли баланс порушується. Це може відбутися з різних причин.

Інфікування Helicobacter pylori

Бактерія H. рylori є причиною приблизно 19 з 20 випадків виразки дванадцятипалої кишки. При відсутності лікування інфекція залишається в організмі протягом усього життя. Втім, у багатьох людей це не викликає жодних проблем, і бактерії нешкідливо живуть в організмі. Однак у деяких випадках бактерія викликає запалення внутрішніх оболонок шлунка та дванадцятипалої кишки. Поступово це приводить до руйнування захисної слизової оболонки (іноді також до підвищеного вироблення шлункової кислоти), і утворення виразок.

Протизапальні препарати

Існують безліч різних протизапальних препаратів; одні з найбільш поширених — аспірин, ібупрофен, диклофенак, і так далі. Різні протизапальні препарати приймають при артриті, м’язових болях, та інших проблемах. Ці препарати іноді руйнують захисний слизовий бар’єр дванадцятипалої кишки, і викликають утворення виразки.

Інші причини та фактори

Значно рідше виразка дванадцятипалої кишки буває викликана іншими причинами, включаючи такі, як, синдром Золлінгера-Еллісона, куріння, стрес і зловживання алкоголем. Частіше, однак, вони є не основними причинами, а супутніми факторами розвитку виразки дванадцятипалої кишки.

Симптоми

Біль у верхній частині живота, трохи нижче грудини — найбільш поширений симптом. Як правило, він не постійний, з’являється і зникає час від часу. Загострення симптому найчастіше відбувається перед їжею, або коли ви голодні. Іноді біль будить людину ночами.

Інші можливі симптоми: здуття живота, блювота і загальне нездужання.

Ускладнення

До найбільш поширених ускладнень виразки дванадцятипалої кишки відносяться:

 • Кровотеча виразки — може варіюватися від незначної до загрозливого життю.
 • Перфорація стінки дванадцятипалої кишки. Частково перероблена їжа і кислота при цьому починають протікати в черевну порожнину. Зазвичай цей стан характеризується сильним болем; пацієнтові потрібна невідкладна медична допомога.
 • Діагностика

  Для виявлення виразки дванадцятипалої кишки найбільш часто використовується ендоскопія — за допомогою ендоскопа можна побачити практично будь-яке запалення і виразку.

  Аналіз на виявлення бактерій H. pylori зазвичай робиться, коли вже діагностовано виразка дванадцятипалої кишки. Проводять аналіз фекалій, видихуваного повітря або крові; в деяких випадках роблять біопсію.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.