Виправлення прикусу: красі всі віки покірні

Неправильний прикус може бути тільки косметичним дефектом, але може викликати і набагато більш неприємні ускладнення у вигляді порушень пережовування їжі (це обов’язково позначиться на стані шлунково-кишкового тракту), розмовної мови і навіть дихання. Тому неправильний прикус потрібно виправляти.

Види порушень прикусу

Прикус — це змикання зубів. При правильному прикусі верхній зубний ряд ширше нижнього, при змиканні зубів верхні різці перекривають нижні на третину висоти їх коронок. Порушення прикусу — явище дуже часте. Але є незначні порушення, які можуть навіть не помічатися людиною, а є такі, які в буквальному сенсі слова «заважають жити». Виявляють неправильний прикус за типом змикання корінних і передніх груп зубів з обох боків щелепи. Неправильний прикус завжди в тій чи іншій мірі відбивається на розвитку і роботі жувальних м’язів.

Аномальні прикуси можуть проявлятися у вигляді деформації зубних рядів та їх неправильного змикання в сагітальній, трансверсальному і вертикальному напрямках.

до сагиттальной аномалій прикусу відносяться порушення змикання зубів в переднезаднемнапрямі по відношенню до вертикальної площини. При цьому вперед можуть видаватися передні зуби (прогнатіческій прикус) або нижні (прогеніческій напад).

трансверсально аномалії прикусу спостерігаються при односторонньому або двосторонньому звуженні або розширенні зубних рядів або бічному зміщенні нижньої щелепи. До таких аномалій відноситься перехресний прикус, зовнішньою ознакою якого є асиметрія обличчя.

Вертикальні аномалії прикусу обумовлені порушенням вертикального рівня зубного ряду, який стикається з іншим поруч, тобто зуби мають різну висоту. Прикус при цьому може бути глибоким (передні зуби в значній мірі перекривають коронки зубів-антагоніста, коронки бічних зубів низькі) або відкритим (при змиканні зубів між ними утворюється щілина, частіше в області передніх зубів, коронки корінних зубів високі).

Виправлення неправильного прикусу повинно бути комплексним, із застосуванням ортодонтичних методів лікування, спеціальної гімнастики і при необхідності — хірургічного лікування.

До ортодонтичним методів лікування відноситься лікування за допомогою ортодонтичних апаратів, як знімних, так і незнімних.

Виправлення прикусу за допомогою незнімних ортодонтичних апаратів

Сучасний варіант незнімного ортодонтичного апарату — брекети (скоби), з їх допомогою можна повністю відновити правильне змикання зубних рядів. Брекет — це ортодонтичний апарат, виготовлений з високою точністю, який закріплюється за допомогою клею на зубах, задаючи тим самим зубах необхідний напрям руху. Силу (тягу) для пересування зуба брекети отримують від дроту, закріпленої між корінними зубами щелепи із заданою силою натягу. Дріт періодично міняють, регулюючи тим самим силу впливу на зуби.

У стандартних наборах зазвичай є 20 брекетів (10 для верхніх і 10 для нижніх зубів) і опорні кільця для корінних зубів.

Брекети можуть виготовлятися з різних матеріалів — з металу, пластмаси, кераміки, штучно вирощених сапфірів. Вони можуть бути прозорими, кольоровими (в тому числі різнокольоровими) і флюоресцентними. Є і так звані лінгвальні брекети — останнє досягнення в цій галузі, які встановлюються на внутрішньої сторони щелепи і є непомітними для оточуючих.

За допомогою брекетів можна виправити неправильний прикус, зробити зуби рівними, випрямити напрямок кореня зуба, висунути зуб, повернути його по осі. Встановити брекети можна в будь-якому віці, але найкраще це робити в 7-9 років, коли прорізалися чотири верхніх постійних різця і перші постійні корінні зуби. Ну і звичайно, брекети встановлюються тільки на здорові зуби.

Виправлення прикусу за допомогою знімних ортодонтичних апаратів

До найбільш сучасних ортодонтичним незнімним апаратів відносяться спеціальні прозорі пластикові капи, які готуються в зуботехнічній лабораторії по зліпках із зубів пацієнта. Комп’ютерні програми дозволяють заздалегідь розрахувати переміщення зубів і виготовляти серію кап, що змінюють один одного і переміщують зуби протягом тривалого часу в заздалегідь запрограмоване положення. Капи регулярно змінюються, що і дозволяє повільно, але вірно рухати зуби в потрібному напрямку. Найпершою таку методику застосувала компанія Инвизилайн (США).

Найкраще лікувати аномалії прикусу в дитячому віці. У цьому випадку застосовуються спеціальні знімні пластинки і функціональні апарати, які доставляють дітям мінімум незручностей, відновлюючи при цьому прикус.

Сьогодні відновити прикус можна в будь-якому віці, правда у дорослих на це піде більше часу і зусиль, ніж у дітей.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.