ВІЛ — можна уповільнити, не можна зупинити

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) — це вірус, який, потрапляючи в організм людини, починає атакувати його імунну систему — тут частина організму, яка в нормі бореться з вірусами. Через широке поширення ВІЛ-інфекції Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визнала її пандемією. З моменту його відкриття в 1981 році, СНІД (остання стадія ВІЛ-інфекції) став причиною смерті більше, ніж 25 мільйонів осіб. За оцінками експертів, сьогодні носіями ВІЛ є 0,6% населення землі. Хоча антиретровірусні препарати дозволяють збільшити тривалість життя ВІЛ-інфікованих, ці ліки поки доступні не скрізь, і особлива їх нестача спостерігається там, де проживає найбільше інфікованих — в Африці.

Історія

Передбачається, що ВІЛ вперше з’явився у приматів, що мешкають в регіоні Африки на південь від Сахари, і передався від них людям в кінці 19 або початку 20 століття. Перше дослідження, в якому описувалася активність опортуністичних інфекцій, які вражають хворих на СНІД, було опубліковано в 1983 році.

Імовірно в 1966 році з’явилися перші випадки захворювання на ВІЛ в США і там він почав швидко поширюватися серед людей, що відносяться до груп ризику — тоді це були переважно чоловіки-гомосексуали. За оцінками 1978 року, близько 5% геїв, які проживали в Нью-Йорку і Сан-Франциско, в той час були заражені ВІЛ. Інфекція стала поширюватися і серед людей, що приймають нелегальні ін’єкційні наркотики. Досить довго вважалося, що ВІЛ заражаються тільки люди з групи ризику, проте в даний час його носіїв чимало серед різних груп населення, незалежно від соціального статусу, сексуальної орієнтації, і інших характеристик.

Тільки в 1980-х роках було встановлено зв’язок між ВІЛ та СНІДом.

Зараження ВІЛ

Людина може заразитися ВІЛ під час статевих контактів без використання презерватива, при контакті в інфікованою кров’ю, в результаті використання для ін’єкцій заражених голок і шприців; ВІЛ-інфікована мати може заразити дитину під час пологів і годування грудьми (ймовірність зараження під час вагітності також існує, але вона дуже мала).

До груп ризику по зараженню ВІЛ сьогодні відносяться люди, які мають багато статевих партнерів і часто практикують секс без презерватива, чоловіки, які віддають перевагу гомосексуальні стосунки, люди, що вживають внутрішньовенні заборонені наркотичні засоби, повії. Тим не менш, якщо людина не відноситься до якої-небудь із груп ризику, це не може бути повною гарантією захисту від ВІЛ.

Симптоми

У деяких людей через кілька днів або тижнів після зараження ВІЛ з’являються симптоми, схожі на симптоми грипу. У більшості випадків, однак, ВІЧ довгий час не викликає ніяких симптомів. Носій ВІЛ може десятиліттями відчувати себе абсолютно здоровим, при цьому він може передавати вірус іншим людям.

Діагностика

Існує декілька різновидів аналізу на ВІЛ, але найпоширенішим є тест на антитіла — в ході цього аналізу встановлюють, чи є в крові людини антитіла до ВІЛ. Важливо знати, що аналіз крові може виявити антитіла не раніше, ніж через три місяці після зараження, іноді — тільки через півроку. Сучасні аналізи на ВІЛ дуже точні — ймовірність хибнопозитивних результатів складає близько 0.0007%.

Лікування

Хоча, як відомо, вилікувати ВІЛ неможливо, за допомогою антиретровірусних препаратів можна збільшити тривалість та підвищити якість життя ВІЛ-інфікованих. Препарати потрібно приймати щодня протягом усього життя людини. Це дуже важливо, так як при порушенні графіка прийому препаратів існує ризик розвитку резистентності до препаратів. В даний час існує більше 20 різних антиретровірусних препаратів; учені в багатьох країнах постійно розробляють і випробовують нові препарати для контролю над ВІЛ, а також ж намагаються знайти засіб для лікування цієї хвороби.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.