Відшарування сітківки — не варто зволікати з операцією

Відшарування сітківки — це дуже серйозне захворювання, в результаті якого людина може назавжди втратити зір. Лікується відшарування сітківки тільки за допомогою операції, тому якщо офтальмолог пропонує такий спосіб лікування, то з ним не варто зволікати: чим раніше буде проведена операція, тим вище буде її ефективність.

Що таке сітківка ока

Сітківка — це внутрішня оболонка очного яблука. Всього очне яблуко людини має три оболонки, в тому числі зовнішню (непрозору склеру, що переходила на передній поверхні ока в прозору рогівку) і середню (судинну). Внутрішня оболонка ока або сітківка щільно прилягає до судинної оболонці і складається з декількох шарів нервових клітин, на яких відображається те, що ми бачимо. Потім зорова інформація передається по зоровому нерву в головний мозок. Найбільша кількість зорових клітин розташоване в центральній частині сітківки.

Відшарування сітківки та її види

відшаруванням сітківки називається такий стан, при якому сітківка ока втрачає контакт з судинною оболонкою і відходить від неї. У нормі сітківка утримується біля судинної оболонки за рахунок з’єднання клітин сітківки і судинної оболонки, а також за рахунок тиску з боку склоподібного тіла (драглистого речовини, що заповнює простір між сітківкою і кришталиком). При відшаруванні сітківки відбувається зниження або перекручування зору, а в деяких випадках і його повна втрата.

Відшарування сітківки ділиться на первинну і вторинну. Первинна або ідіопатична відшарування сітківки зустрічається досить рідко і виникає у літніх або дуже короткозорих людей, які мають схильність до неї у вигляді обмінних змін в сітківці (сітківка стоншується і в ній може з’явитися отвір) або у вигляді підвищеного тиску на сітківку зі сторони склоподібного тіла ( такий тиск може викликати тріщину в сітківці). В обох випадках рідину з склоподібного тіла потрапляє між сітківкою і судинною оболонкою. «Пусковим моментом» для відшарування сітківки в даному випадку може стати непрямою удар (падіння, забій голови, різке підняття тяжкості, струс тіла і так далі).

Вторинна відшарування сітківки виникає при різних захворюваннях ока (запальні процеси, пухлини, проникаючі поранення та інше), які супроводжуються накопиченням рідини (запальна рідина, кров) або розростанням пухлини між сітківкою і судинною оболонкою.

Перші ознаки відшарування сітківки

Відшарування сітківки — це гостре стан, який вимагає негайної допомоги. Але щоб вчасно звернутися за медичною допомогою, потрібно знати ознаки відшарування сітківки:

 • найперша ознака — це поява фотопсий — іскор або блискавок перед очима (особливо отчетлів ця ознака при закритих очах); при цьому зображення предметів можуть скривлюватися і коливатися;
 • друга ознака може з’явитися одночасно з першим, а може — через декілька днів; це поява плаваючих помутнінь перед очима; помутніння можуть бути одиничними, множинними або навіть у вигляді суцільної пелени (такі помутніння зазвичай говорять про пошкодження кровоносних судин і попаданні крові в склоподібне тіло).
 • При появі таких ознак потрібно звернутися за медичною допомогою і чим раніше, тим краще, так як відшарування сітківки майже завжди прогресує, тобто рідина проникає в усі нові ділянки, відокремлюючи сітківку від судинної оболонки. А так як при цьому гинуть нервові клітини сітківки, то дорога буквально кожна хвилина.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.