Відродження мамонтів — фантастика чи наукова реальність?

Вчені впевнені, що 12 400 років тому вимирання мамонтів в Америці спричинило зменшення викидів метану в атмосферу. Приблизно 15 000 років тому великі травоїдні почали зникати і на американському континенті. Чи були мамонти винищені людьми або вимерли внаслідок зміни кліматичних умов — точної відповіді поки не існує. Багато вчених вважають, що на вимирання вплинув комплекс факторів, деякі їх них до цих пір не визначені.

Наслідки зникнення великих травоїдних, тим не менш, є в офіційних документах. У травні 2010 року група американських дослідників припустила, що вимирання великих травоїдних в значній мірі вплинуло на охолодження клімату.

Вчені Університету Нью-Мехіко на чолі з Феліссой Сміт припускають, що замерзання багатьох видів рослинності 12800 років тому може пояснюватися зменшенням обсягу метану в атмосфері, який раніше проводився травоїдними.

Але вчені обережні з висновками. Супротивники теорії впевнені, що виділення цього газу представниками мегафауни не було достатніми для того, щоб спровокувати глобальне потепління, незважаючи на їх численність і велику масу тіла.

Вимирання мегафауни, по всій видимості, це перша катастрофа, яка пов’язана з людською діяльністю, — до такого висновку прийшли деякі дослідники. Згодом люди масово перемістилися в Америку, що сталося 13 400 років тому і ознаменувало початок епохи антропогену.

Незамерзаюча кров

Кілька років тому міжнародній групі дослідників вдалося синтезувати гемоглобін на основі ДНК, виділеної з останків мамонта. Вони довели, що в крові доісторичних тварин кисень містився навіть при низьких температурах.

Це поки не Парк Юрського періоду, але схоже на його початок — команда дослідників змогла відновити кров мамонта з ДНК, виділеного з кісткового матеріалу тварини, яка зникла 10 000 років тому. Експериментальна епопея триває вже без малого сім років, і вона поступово пояснює, як мамонт адаптувався до доісторичних зимам на території сучасної Сибіру і Північної Америки. Його крові не потрібно було бути теплою, щоб виконувати головну функцію — доставляти кисень до органів.

Трохи божевільна ідея виділити гемоглобін мамонта з’явилася біля австралійського професора Кемпбелла, біолога Університету Аделаїди, який потім опублікував своє дослідження в журналі Nature Genetics. Як ученим вдалося це зробити? Спочатку потрібно було добути ДНК з кісток, які знаходилися під льодом більше 20 000 років. Потім треба було знайти зону, відповідальну за синтез гемоглобіну і трансформувати його в РНК. Після цього необхідно було ввести РНК в бактерію Escherichia Coli, яка може самостійно синтезувати білок, пов’язаний зі структурою РНК. Ця техніка вже давно використовується для отримання людського інсуліну.

Кожен з цих етапів являє собою своєрідний науковий виклик, який кидають представники семи країн — Австралії, Канади, Японії, США, Німеччині, Англії і Данії. І щоб підтвердити успіх цього дослідження, необхідно, щоб успішним був досвід клонування справжнього мамонта.

Клонування мамонта — виклик японських вчених

Чи можна воскресити повністю зниклий вид тварин, до яких відносяться і мамонти? Вчені сподіваються це зробити шляхом ведення ДНК мамонта в яйцеклітину слонихи. Тим не менш, технічних перешкод дуже багато.

Автор книги «Парк Юрського періоду» Майкл Крайтон переконаний, що коли-небудь технічний прогрес зробить це можливим. Якщо спотворення ДНК з часом зробило неможливим відродити динозаврів, як це планували вчені, фахівці з Японії впевнені, що експеримент з мамонтами вийде. Дослідники сподіваються витягнути ДНК із зразків, які були заморожені кілька тисяч років тому. Японські вчені закликали до співпраці російських експертів з мамонтам і двох американських фахівців із запліднення in vitro, які допоможуть у здійсненні цього божевільного проекту.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.