Відрижка у дитини: як зрозуміти причини?

Відрижка у дитини може виникати з різних причин . У грудному віці вона є наслідком недосконалості шлунково-кишкового тракту, а у дітей після року відрижка формується при самих різних захворюваннях — від захворювань шлунково-кишкового тракту до аденоідіта.

Відрижка у немовляти — це нормальна реакція організму

Немовля звичайно після кожного годування повинен відригнути повітря. Заковтування деякої кількості повітря є фізіологічним механізмом, за допомогою якого регулюється внутрішньошлункової тиск, і у дорослих людей відрижки зазвичай не буває, так як повітря зі шлунка проходить в кишечник або невеликими порціями виділяється через рот.

При смоктанні немовля завжди заковтує деяка кількість повітря, збудливі діти заковтують повітря більше, так як часто переривають смоктання криком. У грудних дітей в силу недосконалості шлунково-кишкового тракту газовий міхур може затримуватися в шлунку або переходити в кишечник, викликаючи при цьому його різке здуття та спазми кишечника. Дитина буде кричати і турбуватися до тих пір, поки повітря не вийде природним способом.

Для того щоб попередити потрапляння надмірної кількості повітря зі шлунка в кишечник, потрібно після кожного годування тримати дитину «стовпчиком» до тих пір, поки він зі звуком не відригне повітря. Можна при цьому походити і погладити дитину по спинці — це сприяє кращому відходженню повітря.

Дуже збудливі діти, які під час годування турбуються і кричать, по-перше, вимагають спостереження і лікування у дитячого невролога, а по-друге, під час годування їх можна один або кілька разів тримати «стовпчиком» для отригіванія повітря. Таку дитину перед годуванням потрібно заспокоїти, поносити на ручках, відвернути брязкальцем, поговорити з ним ласкаво і тільки потім приступати до годівлі.

відригування немовлям повітря після кожного годування — це нормально, більше того, потрібно кожен раз домагатися того, щоб дитина зі звуком відригнув повітря. Після такої процедури дитина, як правило, заспокоюється і засинає. Якщо ж він не відригне повітря, то криків в найближчі години не уникнути.

Відрижка у дітей після року — ознака неблагополуччя

Після року причини відрижки можуть бути іншими. Але і в цьому віці стан нервової системи має велике значення: нервовий, збудливий дитина частіше відригує їжу і хворіє шлунково-кишковими захворюваннями. До відрижка (як повітрям, так і їжею) призводить швидка безладна їжа, збуджуючі розмови та ігри під час їжі, перегляд мультиків, що викликають сплеск емоцій у дитини.

Причиною відрижки у дитини можуть бути і різні захворювання ЛОР-органів, які порушують процес дихання. Це можуть бути аденоїди, хронічний тонзиліт з різко збільшеними в розмірі (гіпертрофованими) піднебінних мигдалин, хронічний нежить (в тому числі алергічного характеру), запалення придаткових пазух носа. Під час їжі така дитина не може правильно регулювати дихання і заковтує багато повітря.

Частою причиною отрижек у дітей буває рясне слиновиділення і ковтання слини. Таке явище може розвиватися при захворюваннях зубів, ЛОР-органів і травного тракту. Що саме викликало підвищене слиновиділення можна встановити тільки в процесі обстеження дитини.

У дітей дошкільного та шкільного віку найчастішими причинами відрижки є захворювання органів шлунково-кишкового тракту, печінки і жовчовивідних шляхів. При цьому може порушуватися моторика шлунка і верхньої частини кишечнику, їжа застоюється в шлунку і частково відригається. У цьому випадку страждає не тільки шлунок, але й стравохід, так як кисле вміст шлунка дратує слизову оболонку стравоходу.

Іноді відрижка є ознакою вродженого дефекту кардії — м’язи, що замикає отвір між стравоходом і шлунком.

Часті відрижки — як допомогти дитині

У будь-якому випадку при постійних відрижка у дитини після року йому потрібне обстеження. Починається обстеження з огляду педіатра, дитячого невролога та отоларинголога. Якщо патології виявлено не буде, то потрібно обстежити органи травлення. Тільки ретельне обстеження, виявлення причини відрижки і її усунення може призвести до ліквідації відрижки.

Якщо ж причина частої відрижки в неправильному режимі харчування, то це вимагає найпильнішої уваги з боку батьків. Дитина повинна харчуватися по годинах, бажано частіше і невеликими порціями, під час прийому їжі він не повинен нічим відволікатися. Має значення і загальний режим дня такої дитини: поєднання рухливих ігор та ігор, що вимагають зосередження і уваги, повноцінний денний і нічний сон, максимальне перебування на свіжому повітрі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.