Відрижка: чому буває і що означає

Відрижка — це вигнання газів зі шлунку через рот. Гази виходять назовні з характерним звуком і, іноді, з запахом. Найпоширеніша причина відрижки — мимовільне заковтування повітря. Заковтування повітря відбувається, коли людина занадто швидко п’є, їсть, і, особливо, якщо він при цьому розмовляє. Жувальні гумки і газовані напої теж можуть сприяти скупченню газів у шлунку і, як наслідок, відрижці.

Відрижка у немовлят нормальна і навіть бажана, так як вони під час годування ковтають значно більше повітря, ніж дорослі. Якщо діти не відригують після їжі, скупчилися в кишечнику гази можуть потім викликати сильний біль, тому батьки зазвичай спеціально викликають у малюків відрижку. У вагітних жінок відрижка також спостерігається частіше звичайного — виною цьому уповільнене травлення і гормональні зміни. Часта відрижка також може бути наслідком багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту, наприклад, кислотного рефлюксу, грижі стравохідного отвору діафрагми або дефіциту соляної кислоти.

Симптоми, які можуть з’являтися разом з відрижкою

Якщо причиною відрижки є які-небудь захворювання і порушення процесів травлення, вона може супроводжуватися такими симптомами:

 • Болі в животі
 • Здуття живота
 • Запор
 • Діарея
 • Метеоризм
 • Печія
 • Нудота і / або блювота
 • Якщо відрижка в поєднанні з одним або декількома перерахованими симптомами була у вас один-два рази, це може бути випадковістю. Однак якщо це повторюється регулярно, варто пройти обстеження.

  Відрижка часто буває у людей, що зазнають сильний тривалий стрес, а також у людей з підвищеною тривожністю і збудливістю. Частково це пов’язано з тим, що ці люди, як правило, дуже швидко їдять і п’ють, а також схильні ковтати повітря, коли розмовляють.

  Як впоратися з відрижкою?

  Для початку потрібно пройти обстеження, щоб переконатися в тому, що відрижка не є симптомом якого-небудь захворювання. Якщо справа в аерофагії — мимовільному ковтанні великих об’ємів повітря, вам доведеться навчитися контролювати себе. Слідкуйте за собою, коли ви розмовляєте, їсте і п’єте, і намагайтеся не ковтати повітря ротом. Спочатку це здасться вам важким, але з часом ви навчитеся відслідковувати свою поведінку. Якщо хочете, попросіть своїх близьких допомогти вам в цьому.

  Оскільки аерофагія може розвинутися через підвищеного слиновиділення, відмовтеся від жуйки, куріння і льодяників, через яких слина виділяється в дуже великих кількостях.

  Повільно, ретельно пережовувати їжу. Може бути, ви не допоможете цим суспільству, як свідчили гасла в радянських їдальнях, але точно допоможете собі. Коли ви ковтаєте великі шматки погано прожувати їжі, в ваш шлунок у великих кількостях потрапляє повітря, який потім викликає відрижку.

  Відмовтеся від газованих напоїв та пива — цілком очевидно, що вони можуть викликати відрижку. З’ясуйте, чи немає у вас непереносимість лактози. Якщо є, вам доведеться замінити молочні продукти соєвими — вони теж корисні, і не викликають відрижки та інших побічних ефектів.

  Ознакою яких захворювань може бути відрижка

  У здорових людей відрижка буває рідко. Часта відрижка нерідко є ознакою захворювань шлунка, печінки, жовчного міхура, кишечника. Відрижка може бути провідною ознакою при захворюваннях і станах, що супроводжуються порушеннями механізму замикання кардіального сфінктера, розташованого між шлунком і стравоходом. Такий стан може виникати, наприклад, при діафрагмальних грижах або після операцій на шлунково-кишковому тракті.

  Відрижка може бути ознакою неврозу шлунку (аерофагія), в такому випадку вона зазвичай гучна, чутна на відстані. Відрижка може виникати також рефлекторно при захворюваннях органів черевної порожнини, наприклад, печінки, жовчного міхура, а також при серцево-судинних захворюваннях (ішемічної хвороби серця, інфаркті міокарда). Але найчастіше відрижка виникає при захворюваннях шлунка та дванадцятипалої кишки.

  Які бувають відрижки

  Відрижка буває порожня (повітрям), їжею, гірка, кисла, тухла, а також гучна і тиха. Відрижка повітрям звичайно не має запаху і смаку і виникає при заковтуванні повітря або посиленому утворенні газу в шлунку.

  Затримка їжі в шлунку (наприклад, при раку або виразкової хвороби), що виникають при цьому застій і розкладання їжі викликають утворення в шлунку сірководню та аміаку, які надають відрижці неприємний «тухлий» запах.

  При відрижці повітрям разом з їжею в порожнину рота надходить деяка кількість шлункового вмісту, що може надавати відрижці гіркий, кислий і навіть гнильний присмак. Так, кисла відрижка може виникати при підвищеній кислотності шлункового вмісту або при підвищеній виробленню шлункового соку, а також за рахунок бродіння при відсутності в шлунковому соку соляної кислоти. Гірка відрижка з’являється в результаті закидання в шлунок жовчі, а гнильна — при тривалому застої в шлунку і гнильному розкладанні його вмісту.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.