Відновлення після пологів — фізичні навантаження не рекомендовані

Організм жінки вимагає відновлення після такої важкої і тривалої «роботи», як вагітність і пологи. Відновлення вимагають як фізичне, так і психічне стан жінки, адже пологи — це стрес, який змусив жінку витратити всі свої запаси енергії. Деяким жінкам таке відновлення дається легко, іншим же доводиться докласти до цього певні зусилля.

Що відбувається з організмом жінки після пологів

Пологи завершують вагітність, під час якої організм матері працював у посиленому режимі, забезпечуючи процеси життєдіяльності матері та дитини. Це позначалося, перш за все, на роботі серця, адже йому під час вагітності довелося перекачувати подвійний об’єм крові. Цей процес часто супроводжувався застоєм крові з утворенням набряків. Набряклість тканин виникала і під впливом жіночих статевих гормонів, які готували організм до пологів: поява великої кількості міжклітинної рідини сприяло розпушуванню тканин родових шляхів, швидкому їх розкриттю та безперешкодному просуванню по ним плода. Таким чином, до кінця вагітності в організмі матері накопичувалось у вигляді набряків кілька літрів рідини.

Але зайва вага після пологів — це не тільки рідину, але ще і жирові відкладення. Організм активно відкладав жир, особливо в області живота і стегон, для того, щоб захистити дитину від травм. Деякі жінки, які не дотримувалися рекомендацій акушера-гінеколога з харчування, дуже сильно додають у вазі, що викликає додаткове навантаження на серце і посилює проблему.

Не відразу відновлюється гормональний фон жінки, який до кінця вагітності повністю забезпечувався плацентою. Тому після її видалення він завжди буває зниженим, що знижує обмінні процеси в організмі і викликає різні психічні розлади.

Під час вагітності в тій чи іншій мірі страждають майже всі внутрішні органи, адже зростаюча матка здавлює їх, порушуючи кровопостачання. Але в першу чергу відновлення потрібно самій матці — після пологів вона розтягнута і збільшена в обсязі, внутрішня слизова оболонка її травмована, з неї відходять післяродові виділення — лохии. Травмуються в пологах та інші відрізки родових шляхів: може розриватися слизова оболонка і м’язи шийки матки, розтягуються м’язи і зв’язки таза, розсуваються кістки. Все це вимагає поетапного відновлення, яке триває близько двох місяців.

Відразу після пологів

Перші кілька днів після пологів жінка знесилена, так як на пологи вона витратила всю свою енергію. Іноді пологи супроводжуються більш або менш вираженою кровотечею, що збільшує стан слабкості і безсилля. В цей час жінка повинна лежати, так як крім слабкості її будуть турбувати і болі в низу живота: матка поступово скорочується, а це досить болісно. Скороченню матки допомагає часте прикладання дитини до грудей.

У цей період, коли родові шляхи жінки відкриті і кровоточать, дуже важливо не внести в них інфекцію — наслідки можуть бути дуже сумними. Для того щоб цього не трапилося, жінка повинна регулярно підмиватися, якщо родові шляхи були якось травмовані, то рани повинні оброблятися — саме тому жінка повинна перші кілька днів після пологів знаходитися в пологовому будинку.

Після виписки з пологового будинку

Будинку жінка найчастіше не може дозволити собі повну нерухомість, адже дитина вимагає уваги та догляду. Це важкий період, так як гормональний фон ще не відновився і жінку продовжує турбувати слабкість. Матка також ще повністю не відновилася і болю (не такі сильні, як в перші дні) продовжують турбувати.

Завдання цього періоду — допомогти скороченню матки (для цього жінка повинна приймати ліки, що сприяють її скорочення) і відрегулювати годування дитини. Дитину годують на вимогу (голодному крику), правильно прикладаючи до грудей (дитина повинна захоплювати сосок разом з ареолою). Якщо дитина звикне неправильно захоплювати сосок, то він буде постійно голодним, а соски матері будуть травмуватися.

Через два тижні при наростаючій рухової активності жінки (дитина не дає їй розслаблятися) поступово відновлюються функції внутрішніх органів і гормональний фон. Але тканини родових шляхів ще повністю не відновилися, тому жінка повинна ретельно дотримувати особисту гігієну і не переохолоджуватися (профілактика запальних процесів). Фізичні навантаження в перші два місяці після пологів протипоказані — зниження зайвої ваги краще залишити на потім. Але раціональне харчування їй і дитині не зашкодить: з їжі повинні бути виключені жирні сорти м’яса, солодощі, здоба, копчені, гострі та смажені страви.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.