Відкладення солей — хвороба людей похилого віку?

В офіційній медицині немає такого терміна, як «відкладення солей ». Але в народі під цим словосполученням розуміють зовсім різні за походженням захворювання. При одних з них в м’яких тканинах і суглобах дійсно накопичуються солі, а при інших відбувається розростання кісткової тканини.

Істинне відкладення солей — подагра

Подагра — захворювання, при якому в організмі порушується обмін сечової кислоти і в тканинах починають відкладатися її солі — урати. Ця хвороба може бути первинною і вторинною. Первинна подагра виникає, коли є генетичні дефекти в будові ферментів, які відповідають за обмін сечової кислоти. Вторинна подагра розвивається на тлі інших захворювань і станів. До них відносяться:

 • Псоріаз;
 • мієлолейкоз;
 • Хронічна ниркова недостатність;
 • Вроджені вади серця, які поєднуються з підвищеним вмістом еритроцитів у крові;
 • Гемоглобінопатії — спадкові захворювання, при яких змінюється будова гемоглобіну;
 • Прийом деяких ліків: сечогінних препаратів, рибоксину.
 • Надмірне вживання м’ясної їжі, алкоголю (особливо сухих виноградних вин і пива) та малорухливий спосіб життя також сприяють розвитку подагри.

  В результаті перерахованих причин в крові підвищується вміст сечової кислоти, і потім вона починає відкладатися в тканинах. У першу чергу це відбувається в порожнинах суглобів, де накопичуються мікрокристали уратів. Ці сольові відкладення провокують розвиток запалення. Другий найважливіший ознака подагри — ураження нирок.

  У більшості випадків захворювання протікає у вигляді нападів, які починаються раптово і частіше вночі. У плюснефаланговом суглобі великого пальця стопи з’являються різкі болі, шкіра над ним спочатку червоніє, потім набуває синювато-червоний відтінок, стає гарячою і блискучою. Температура тіла підвищується до 39? C. Через кілька днів прояви хвороби повністю зникають, але з’являються знову через деякий час. Рідше уражуються інші суглоби стопи і ліктьові, променезап’ясткові і дрібні суглоби кистей. При інших варіантах перебігу захворювання подагра може проявлятися лише незначною болем і легким почервонінням в області ураженого суглоба.

  З часом у хворих розвивається поліартрит — множинне ураження суглобів, через це таким людям стає важко пересуватися. Також з’являються тофуси — жовтуваті вузлики, які містять урати. Вони найчастіше розташовуються на ліктях, вушних раковинах, пальцях кистей, в області перегородки носа.

  Якщо подагра пов’язана з підвищеним утворенням сечової кислоти в організмі, то для лікування призначаються препарати, які пригнічують цей процес (алопуринол). У тих випадках, коли сечова кислота погано виводиться нирками, застосовують антуран. При змішаному типі захворювання ці препарати комбінують. Лікування подагри обов’язково проводиться під контролем рівня сечової кислоти в крові.

  Дотримання дієти — обов’язкова умова для хворих. З раціону виключаються жирні сорти риби і м’яса, супи з них, печінка, копченості, цвітна капуста, боби, шоколад, міцний чай і каву, алкоголь. Для кращого виведення уратів з організму в дієту повинні входити лужні мінеральні води та цитрусові. М’ясо і риба даються хворим тільки у відварному вигляді і не частіше двох разів на тиждень.

  Кальциноз

  Кальциноз — це відкладення солей кальцію в органах або м’яких тканинах, в яких вони не повинні міститися в нерозчинених вигляді. Виділяють дві форми цього стану:

 • Метастатичний кальциноз. Він розвивається на тлі гіперкальціємії (підвищеного вмісту кальцію в крові) і супроводжується відкладенням солей кальцію переважно у внутрішніх органах і судинах. Сама гіперкальціємія пов’язана із захворюваннями паращитовидних залоз, щитовидної залози, гіпервітамінозом D. Також вона може виникнути при злоякісних пухлинах, хронічних захворюваннях кісток та нирок.
 • Метаболічний кальциноз. Він є наслідком місцевого порушення обмінних процесів в тканинах. В результаті цього кальцій відкладається в шкірі, підшкірно-жировій клітковині, м’язах.
 • Відкладення кальцію являють собою утворення різних розмірів (від горошини до горіха), які мають округлу або неправильну форму. Ці вузли щільні на дотик, безболісні і рухливі. Шкіра над ними втягнута, синюшно-червоного кольору, але не має ознак запалення. Через деякий час вузли розм’якшуються, з них починають виділятися білі крупинки вапна.

  Кальциноз шкіри буває обмеженим і поширеним (універсальним). У першому випадку найчастіше уражаються кисті рук, лікті, рідше — вушні раковини, нижні кінцівки. При універсальному кальциноз вузли виникають на будь-яких ділянках тіла, але в першу чергу навколо великих суглобів, на сідницях і спині.

  Лікування кальцинозу шкіри проводиться хірургічним шляхом або за допомогою електрокоагуляції. Пацієнтам не рекомендується вживати їжу з високим вмістом кальцію і вітаміну D.

  Остеоартроз — хвороба перевантажень

  Коли в народі кажуть про відкладення солей у суглобах, найчастіше мають на увазі остеоартроз. На рентгенограмі у таких хворих на суглобових поверхнях чітко видно розростання у вигляді шипів — остеофіти. Але ці зміни не мають ніякого відношення до відкладення солей в тканинах організму.

  При надлишковій навантаженні на суглоби хрящова тканина, яка покриває поверхню кісток, травмується і руйнується по центру. По краях суглобових поверхонь хрящ починає розростатися, а потім костеніє. Так утворюються остеофіти.

  Остеоартроз проявляється хрускотом в суглобах при русі (крепітацією) і болями при навантаженні. Найчастіше уражаються великі суглоби нижніх кінцівок. З часом суглоби деформуються, рухливість в них обмежується.

  У початкових стадіях для лікування остеоартрозу застосовують нестероїдні протизапальні препарати. При періартриті (запаленні тканин, що оточують суглоб) або синовите (запаленні оболонки, яка вистилає порожнину суглоба) призначають місцеві ін’єкції кортикостероїдів — гормонів, які усувають ці процеси. У тих випадках, коли хвороба значно запущена, проводиться ендопротезування. Це хірургічне втручання, під час якого уражений суглоб замінюється на штучний.

  Для того щоб лікування перерахованих захворювань було успішним, обов’язково необхідно звернутися до лікаря. Тільки він зможе знайти причину, що відбуваються і призначити відповідну терапію.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.