Від чого ми худнемо або товстіємо?

загрузка...

Строгі дієти, виснажливі фізичні вправи — далеко не єдині фактори, що змушують людину худнути. Більш того — часом втратити кілька кілограмів можливо, взагалі не намагаючись (хоча далеко не завжди такі випадки стають радісною подією — найчастіше мимовільне схуднення пов’язане з яким-небудь захворюванням або ж зі стресом). Схуднення пов’язано і з безліччю інших чинників — аж до особливостей статури: чоловіки, наприклад, худнуть швидше жінок багато в чому тому, що спочатку їх м’язова маса більше, і на «обслуговування» м’язів витрачається більше калорій.

Енергія: головне «мірило» схуднення

Їжа для людини — це головний і єдине джерело енергії: з їжею в організм надходять калорії, при розщепленні яких організм отримує необхідну для роботи всіх систем і органів енергію. Головним джерелом енергії служать легко засвоювані вуглеводи — на їх розщеплення організм витрачає менше всього енергії. На другому місці — жири, а от білки з точки зору енергетичної цінності для організму займають лише третє місце.

Кількість необхідної організму енергії можна виразити в калоріях — наприклад, вважається, що для жінок щоденна норма калорій (тобто енергії, яку організм отримує при їх розщепленні) становить мінімум півтори тисячі (хоча, звичайно, всі подібні показники строго індивідуальні і залежать від способу життя та інших факторів). Якщо щодня з їжею в організм надходить саме така кількість калорій, то вага буде стабільним. А ось дефіцит надходять в організм калорій — причому як природний (наприклад, в результаті обмеження вживання їжі при хворобі), так і створюваний штучно (наприклад, за рахунок дієти) — призводить до необхідності використання інших джерел енергії організмом. Головний таке джерело енергії — це жирові відкладення, що відкладаються організмом «про запас» речовини, які при виниклому дефіциті енергії служать «екстреним» паливом. Таким чином, головна «рушійна сила» схуднення — це завжди дефіцит необхідної енергії (калорій) незалежно від того, що послужило причиною появи такого дефіциту.

Схуднення «статичну» і «динамічне»

Якщо з ключовою причиною схуднення як позбавлення від кілограмів жирових запасів все більш-менш зрозуміло, то на механізмах «активації» режиму спалювання організмом жирових відкладень варто зупинитися докладніше. Режим активності, в ході якого організм, недоодержуючи енергію з їжею, починає спалювати жирові відкладення, називається кетозом, а джерелами енергії на цій стадії стають кетонові тіла — продукти розщеплення жирів. Кетоз може стати як природним наслідком яких факторів (порушення засвоювання організмом поживних речовин, тривалого захворювання), так і відрізнятися «штучної» природою. Спровокувати перехід організму в режим кетоза можна, наприклад, строгою дієтою — просто виключивши з раціону харчування всі продукти, що містять вуглеводи. Оскільки саме вуглеводи служать основним джерелом енергії, «паливом» для організму, обмеження вживання таких продуктів провокує дефіцит енергії і, як наслідок, спалювання накопичених жирових відкладень — тобто схуднення. Будь-які види схуднення, що припускають штучне створення дефіциту енергії, можна назвати схудненням «динамічним» — тобто для того, щоб такі методи схуднення виявилися ефективними, людині доведеться докласти деяких зусиль.

Дефіцит калорій може бути створений і менш радикальними методами — не варто забувати про те, що потреба організму в енергії може бути природним чином збільшена або зменшена. Природне збільшення потреби організму в енергії можна назвати схудненням «статичним» — цей метод працює навіть тоді, коли людина, за великим рахунком, не робить взагалі нічого. Зрозуміло, для «статичного» схуднення в більшості випадків потрібна підготовка — якщо, звичайно, не сподіватися на те, що всю роботу по створенню дефіциту калорій зробить за вас тривала хвороба. Найпростіший приклад «статичного» схуднення — це нарощування м’язової маси: чим більше м’язова маса, тим більше енергії організм витрачає на «обслуговування» м’язів — а значить, тим більше калорій спалює щодня.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.