Везикулопустульоз у дітей: наслідки пітниці

При зниженні імунітету, неправильному харчуванні, надмірному укутуванні, перегріві і підвищеної вологості тонка шкіра новонародженої дитини легко пошкоджується, що проявляється попрілостями або пітниця. Якщо несприятливі дії тривають, розвиваються більш серйозні захворювання, такі, як піодермія. Найбільш поширеним видом піодермій є везикулопустульоз.

везикулопустульоз — це поверхнева стафілодермія новонароджених, при якій дивуються гирла потових залоз. Частіше розвивається в ослаблених дітей і дітей на штучному вигодовуванні.

Динаміка висипань

Спочатку на шкірі з’являється рожево-червоний висип, що височіє над поверхнею. Вона локалізується в основному в пахвових западинах, на потилиці, в паховій і сідничної областях — там, де ускладнена природна вентиляція тіла. Висип розцінюють як пітницю. Якщо лікування не проводиться або проводиться неадекватно, а захисні механізми дитини порушені, захворювання переходить у стадію везікулопустулеза. В області гирл потових залоз утворюються бульбашки розміром від просяного зерна до горошини. Вони згущуються в області природних складок, але можуть бути по всьому тілу, включаючи волосисту частину голови. Висипань дуже багато.

Бульбашки спочатку мають прозоре вміст, потім каламутніють, виразкуватись, залишаючи скоринки, які, підживити, відпадають. Температура тіла зазвичай не підвищена або субфебрильна, загальне самопочуття практично не страждає. Якщо вжиті відповідні заходи — захворювання повністю проходить на сьому добу.

Однак при неправильному лікуванні захворювання може ускладнюватися гнійними процесами у вигляді отиту, пневмонії, пієлонефриту, омфалита. У запущених випадках не виключається розвиток сепсису — самопочуття дитини різко погіршується, він стає млявим, слабким. Значно підвищується температура тіла. Дитина перестає брати груди.

Лікування везікулопустулеза

При появі перших бульбашкових висипань обов’язково потрібно викликати лікаря додому, для встановлення діагнозу та призначення лікування.

У періоді висипань умивати і купати дитину слід дуже рідко і обережно, в слабких розчинах антисептиків (перманганат калію), оскільки це може сприяти поширенню інфекції на здорову шкіру.

Всю шкіру обробляють розчинами антисептиків, такими, як фурацилин, риванол. Самі висипання змащують антибактеріальними мазями, наприклад, геліоміціновая або лінкоміціновую. Одяг і пелюшки стирають окремо і в обов’язковому порядку обробляють гарячою праскою.

Дитина повинна отримувати адекватне, відповідне віку, харчування. Оптимально — грудне молоко. Якщо природне вигодовування неможливо і відсутнє донорське молоко, то підбирається адаптована молочна суміш.

Якщо на фоні лікування протягом двох — трьох діб стан дитини не поліпшується, необхідно знову звернутися до лікаря. Зазвичай пропонується лікування в умовах профільного стаціонару, так як ризик розвитку ускладнень у новонароджених дітей дуже високий. У стаціонарі дитини обстежують, призначать комплексне лікування, в яке обов’язково входять ін’єкції антибіотиків, з урахуванням чутливості мікробної флори. Антибактеріальне лікування тривале, препарат може мінятися кілька разів.

Діти госпіталізуються в окремі бокси. Обов’язково ретельне дотримання санітарно-епідеміологічного режиму, кварцування палат.

насторожують фактори

Період новонародженості — найнебезпечніший період у житті дитини. Тому батьки повинні дуже уважно ставитися до будь-яких порушень його самопочуття.

Поєднання висипань на тілі з підвищенням температури тіла — привід для негайного виклику лікаря додому. Але, іноді, особливо при ослабленому імунітеті, маніфестація захворювання може бути не такою яскравою, а, скоріше, стертою.

Батькам треба насторожитися, і порадитися з педіатром, якщо у дитини періодично виникають гнійні пухирці на тілі, навіть у невеликій кількості, якщо страждає загальне самопочуття дитини. Наприклад, довго не гоїться або гноїться пупкова ранка, дитина часто відригує, погано смокче груди або відмовляється від харчування, мало додає у вазі, мляво реагує на оточуючих.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.