Вертикальні пологи — нова технологія?

Останнім часом все частіше можна почути таке поняття, як вертикальні пологи. Кажуть про ці пологах як про новітній метод в акушерстві, хоча, насправді, вертикальні пологи практикувалися й раніше і не були чимось незвичайним. Про вертикальні пологи можна сказати, що нове — це добре забуте старе. Навіть сьогодні такі пологи в деяких країнах (Центральна Африка, Китай, Голландія, Індія та інші) вважаються звичайним явищем і фізіологічним процесом.

Традиційні сьогодні пологи в горизонтальному положенні історично з’явилися набагато пізніше вертикальних. Такі пологи зручні тільки для лікаря і акушерки, які спостерігають за ними, але ніяк ні для матері і дитини.

Вертикальні пологи

Вертикальні пологи — це пологи, коли період сутичок, народження дитини і посліду відбувається у вертикальному положенні. У таких пологів безліч переваг, а недоліки відсутні. Переваги вертикальних пологів по їх періодам полягають у наступному.

Перебіг першого періоду пологів

Під час переймів породілля веде себе активно. Вона може ходити, сидіти на спеціальному кріслі або лежати. Головне — це рух. У першому періоді пологів жінці надається можливість вибирати самій зручну для неї позу, в якій сутички не такі болючі. Це можуть бути пози: стоячи на колінах, навпочіпки або стоячи на колінах. Крім того, при вертикальному положенні плодовий міхур і голівка плода тиснуть на нижній сегмент матки і шийку матки, сприяючи швидшому відкриттю маткового зіву і ефективність переймів. Така поведінка і можливість вибору зменшує біль під час сутичок, породілля розкріпачується і почувають себе комфортно, що теж впливає на продуктивність сутичок. Хоча, справедливості заради, варто відзначити, що така поведінка породіллі в перший період вітається сьогодні і при традиційних, горизонтальних пологах. У результаті всього цього, відмічено, що період сутичок коротшає на дві-три години.

Перебіг другого періоду пологів

Під час другого (потужного) періоду пологів, коли йде вигнання плоду вертикальні пологи також мають свої незаперечні переваги. Жінка тужиться і народжує дитину все в тому ж вертикальному положенні: сидячи навпочіпки, повиснувши на шиї чоловіка або стоячи на колінах. Звичайно, процес народження дитини дещо затягується, в порівнянні з горизонтальними пологами, зате просування плода йде плавно, а не поштовхами, коли жінка народжує лежачи. Породілля активно бере участь у процесі, за рахунок сили тяжіння дитина «йде» як би сам, і потуги не викликають такого напруження. Також, при вертикальних пологах в потугах координується робота м’язів черевного преса, тазового дна, спини і всієї іншої скелетної мускулатури, і потуги не такі болючі, як при традиційних пологах. А в положенні лежачи, вагітна матка, наповнена дитиною, плацентою, водами являє собою величезну тяжкість і викликає здавлення околопозвоночних судин, зокрема аорти і нижньої порожнистої вени. Це призводить до порушення кровотоку, у тому числі і матково-плацентарного, що викликає недолік кисню у плоду (гіпоксію). Якщо ще згадати про жінок з синдромом здавлення нижньої порожнистої вени, то їм взагалі заборонено народжувати в горизонтальному положенні, так як вони при цьому втрачають свідомість. Також, слід зазначити, що вертикальні пологи знижують ризик інфікування і епізіотомії (розсічення промежини). А ризик травми дитини або матері (розриви промежини) практично зводиться до нуля. При вертикальних пологах, що має не останнє значення, породілля бачить народження своєї дитини.

Перебіг третього періоду пологів

Третій, послідовно період теж проходить у вертикальному положенні породіллі. Жінка стоїть на колінах або навпочіпки, тримаючи свою дитину на руках і приклавши його до грудей, а в цей час народжується послід. Послідовно період також укорочений за рахунок все тієї ж сили тяжіння і стимуляції сосків, отже, і скорочень матки самою дитиною. У даних пологах прикладання до грудей виходить більш раннім, ніж в звичайних пологах, а в майбутньому відсутні проблеми з грудним вигодовуванням. Так як послід відділяється швидше, ніж у звичайних пологах, зменшується і обсяг крововтрати до 100-150 мл (зазвичай крововтрата становить 250 мл).

Ганна Созінова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.