Верошпірон і алкоголь: побережіть печінку

В інструкції, розробленої виробником, чітко вказано , що вживати алкоголь під час курсу лікування верошпироном протипоказано. Не можна поєднувати прийом верошпирона зі спиртними напоями тому, що і те, і інше чинить токсичний вплив на печінку.

Наскільки токсичний для печінки верошпирон

Верошпірон надає незначне токсичну дію на клітини печінки. Тому його рекомендується призначати навіть при цирозах печінки, які супроводжуються скупченням великої кількості рідини в черевній порожнині (асцитом).

Асцит говорить про те, що печінка не справляється зі своєю роботою, в ній відбувається застій венозної крові, що й сприяє тому, що рідка частина крові потрапляє в черевну порожнину. Тим не менш, верошпирон рекомендується застосовувати у складі комплексного лікування таких станів, коректуючи в бік зменшення його дозу.

Протипоказаний верошпирон при захворюваннях печінки з різко порушеною функцією. У цьому випадку він не виводиться вчасно з організму і може настати його передозування.

Вживання алкоголю — це завжди удар по печінці

Вживання міцних спиртних напоїв або неміцних (наприклад, пива), але у великій кількості і часто вбиває клітини печінки (гепатоцити). На місці знищених алкоголем гепатоцитів розростається сполучна тканина — так формується цироз печінки і знижується її функція.

Іноді зміни в печінці відбуваються по-іншому, починаючись з жирової дистрофії гепатоцитів. При цьому клітини печінки наповнюються жиром і збільшуються в об’ємі. Такі клітини не можуть повною мірою виконувати свою функцію. З часом вони замінюються на клітини сполучної тканини, в результаті чого також формується цироз печінки.

Але зустрічаються хворі на хронічний алкоголізм, у яких немає значних змін з боку печінки. Це говорить про те, що їх індивідуальні особливості дозволяють зберігати нормальну функцію печінки навіть в умовах постійної інтоксикації. Але таких людей небагато, в основному в більшій чи в меншій мірі у хворих на хронічний алкоголізм печінку все ж страждає.

Верошпірон плюс алкоголь — чим це загрожує?

Більшість людей не уявляють, в якому стані перебувають їхні внутрішні органи до тих пір, поки хвороба не проявиться повною мірою. Захворювання печінки часто протікають приховано, без яких-небудь неприємних симптомів. Або ці симптоми можуть бути незначними. Це дуже небезпечно, так як людина вважає себе здоровим і може дозволити собі періодично вживати шкідливі для печінки продукти, у тому числі алкоголь.

При призначенні верошпирона на хвору печінку буде чинитися хоч і незначне, але токсичний вплив. Якщо при цьому приймати ще й алкоголь, то удар може бути занадто сильним і печінка може просто не витримати. Чим же загрожує поєднання верошпирона і алкоголю?

Самий крайній варіант — це токсичний некроз печінки. Захворювання дуже важке, викликане відмиранням клітин печінки. Протікає дуже швидко, важко і при відсутності медичної допомоги може призвести до загибелі хворого. Ознаки токсичного некрозу печінки: раптова нудота, блювота, жовтушність шкіри та склер, сплутаність свідомості, яка переходить у кому.

Але іноді поєднання двох гепатотоксичних речовин призводить просто до того, що у хворого виявляється тривало і приховано протікаючих захворювань печінки. Раз проявившись, захворювання надалі буде протікати із загостреннями, тимчасові проміжки між якими будуть все коротшими. З кожним загостренням певну кількість клітин печінки буде заміщатися сполучною тканиною.

З часом сполучної тканини стане більше, ніж тканини печінки — такий стан називається цирозом печінки. Печінка при цьому все більше втрачає свою функцію, а так як саме печінка розкладає і виводить з організму всі токсичні речовини, в тому числі продукти обміну, організм буде знаходитися в стані хронічної наростаючої інтоксикації.

Чому ж цироз печінки є показанням для призначення верошпирона? Справа в тому, що при цирозі печінки через порушення венозного кровообігу в черевній порожнині скупчується велика кількість рідини. Такий стан називається асцитом. Для того щоб видалити цю рідину, не порушивши водно-електролітний баланс, призначають різні сечогінні засоби, у тому числі і калійзберігаючі, до яких відноситься верошпирон. В даному випадку на невеликі гепатотоксичні властивості верошпирона не звертають уваги. Але якщо стан печінки починає погіршуватися, то верошпирон відміняють.

Верошпірон — це лікарський препарат зі складним дією. З одного боку він зберігає потрібний для організму калій, а з іншого надає ряд значних побічних ефектів. Тому не варто поєднувати його прийом з алкоголем — реакція може бути непередбачуваною.

Вплив на ЦНС

Верошпірон — це сечогінний засіб, який прописують при різних станах, пов’язаних із застоєм рідини і надлишком натрію в організмі у пацієнтів з серцевою недостатністю. З його допомогою також лікують підвищений артеріальний тиск, знижений вміст калію в крові, акне, випадання волосся і деякі інші захворювання.

Відомо, що під час прийому не слід зловживати солоною їжею і продуктами, що містять багато калію. Щодо поєднання верошпирона і алкоголю дані суперечливі. Нещодавно було встановлено, що ЦНС-активні речовини (до яких відносяться седативні і снодійні речовини, антидепресанти, нейролептики, опіоїди і алкоголь) в поєднанні з верошпироном мають гіпотензивну дію. Тому тим, хто приймає верошпирон, вживати алкоголь потрібно з обережністю або взагалі від нього відмовитися. У зворотному випадку підвищується ймовірність таких ускладнень, як запаморочення, непритомність, ортостатична гіпотонія, або тахікардія.

Часто верошпирон виписують разом з будь-якими іншими препаратами. Потрібно враховувати й те, як взаємодіють з алкоголем ці інші ліки. Як правило, на час лікування краще зовсім утриматися від вживання алкоголю або, а якщо з якихось причин зробити це не вдається, хоча б звести його вживання до мінімуму.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.