Верошпірон грудничкам: допустимо чи небезпечно?

Верошпірон — це лікарський препарат, який офіційно, в відповідно до інструкції виробника, не дозволений для застосування дітям до трьох років. Але в деяких випадках дитячі неврологи його призначають дітям до року, частіше це відбувається в умовах стаціонару.

Для чого грудничку верошпирон

Існує період життя дитини, особливо небезпечний у відношенні різних впливів на центральну нервову систему. Він починається з двадцять восьмого тижня вагітності, закінчується через тиждень після народження дитини і називається перинатальним періодом. Ураження головного мозку, які виникли в цей період, називаються перинатальними: перинатальні ураження нервової системи (ППНС) або перинатальна енцефалопатія.

Дуже часто перинатальні ураження нервової системи супроводжуються високим внутрішньочерепним тиском, коли всередині головного мозку збирається багато рідини. Зазвичай це відбувається через зміни в судинах головного мозку, застою в них крові та пропотівання рідкої частини крові назовні. Дитина при цьому стає дуже неспокійним, кричить, погано бере груди. Для того, щоб зменшити внутрішньочерепний тиск, призначаються сечогінні засоби, у тому числі і верошпирон.

Як верошпирон діє на немовлят — чи дійсно необхідний його прийом

Верошпірон — це сечогінний засіб (діуретик), яка пригнічує дію гормону надниркових залоз альдостерону. Альдостерон затримує в організмі воду і натрій і виводить калій, який життєво необхідний для роботи м’язів, особливо, серцевого м’яза. Під дією верошпирона з організму виводиться вода і натрій, а калій залишається в організмі, тому верошпирон називається калійзберігаючим діуретиком.

Але занадто велика кількість калію також шкідливо для організму, як і його недолік. Тому верошпирон, який володіє м’яким сечогінну дію, призначається тільки тоді, коли в організмі є нестача калію. У немовлят він може призначатися, наприклад, в тому випадку, коли дефіцит калію утворився після прийому звичайних сечогінних засобів, наприклад, після диакарба.

Верошпірон ні в якому разі не повинен прийматися безконтрольно, тому частіше його призначають немовлятам в умовах стаціонару.

Побічні ефекти верошпирона — наскільки це небезпечно для грудничка

У верошпирона багато побічних ефектів:

 • з боку ендокринної системи — гінекомастія — збільшення молочних залоз, іноді з них можуть з’являтися виділення; у дівчаток кров’янисті виділення можуть з’являтися із статевих органів; це не страшно, після відміни препарату все проходить;
 • з боку органів травлення — нудота, блювота, пронос, болі в животі, порушення функції печінки; дитина стає неспокійною, відмовляється від грудей; при відміні препарату всі зазвичай проходить;
 • з боку центральної нервової системи — млявість, сонливість, головний біль (дитина кричить, погано смокче груди);
 • з боку водно-мінерального обміну — підвищений вміст калію в крові, скупчення в крові токсичних продуктів, які в нормі виводяться через нирки та печінку, порушення кислотного балансу організму;
 • з боку системи кровотворення — пригнічення утворення лейкоцитів (в тому числі зернистих, які відповідають за імунітет) і тромбоцитів (це може викликати кровоточивість);
 • шкірні і алергічні реакції — випадання волосся або, навпаки, зайве оволосіння, свербляча висип, підвищення температури;
 • судоми литкових м’язів.
 • Під час прийому верошпирона грудничку не можна давати лікарські препарати, що містять калій (панангін, аспаркам), а також інші калійзберігаючі діуретики. Крім того, необхідний лабораторний контроль за вмістом в крові калію, функцією нирок і печінки.

  Передозування верошпирона

  Передозування верошпирона для грудничка дуже небезпечна. Вона виражається в посиленні всіх побічних ефектів. У грудної дитини наростає млявість, слабкість, сонливість, можуть з’явитися судорожні посмикування м’язів, порушується серцевий ритм. Від зневоднення шкіра стає сухою, у роті немає слини, можуть бути блювота і пронос.

  Лікування полягає в негайному припиненні введення верошпирона і промивання шлунка. Для відновлення водно-електролітного обміну дитині вводять сольові розчини з натрієм, глюкозу та інсулін.

  У яких випадках грудничкам не призначають верошпірон

  Не можна призначати верошпирон при захворюваннях нирок і печінки, що супроводжуються порушенням їх функції. Не можна його призначати і в тому випадку, якщо у дитини з якоїсь причини вже є порушення водно-сольового балансу — зменшення кількості натрію в крові і збільшення калію і кальцію. Крім того, не можна призначати верошпирон при обмінних порушеннях, які супроводжуються підвищенням загальної кислотності організму (ацидозом).

  Верошпірон — це лікарський препарат, який може бути призначений грудничку тільки лікарем і бажано в умовах стаціонару під лабораторним контролем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.