Вегето-судинна дистонія — порушення вегетативних функцій організму

Вегетосудинна дистонія — це стан, характеризується задишкою, прискореним пульсом, пальпітація та болями в серці. Вона, як правило, з’являється при сильній напрузі і не пов’язана із захворюваннями серця. Причиною вегетосудинної дистонії часто є емоційне перенапруження. У психіатрії є тенденція розглядати вегетосудинну дистонію як форму тривожних розладів і його окремого випадку — панічної атака, але це порушення не включено в Діагностичне і статистичне керівництво по психічних розладів.

вегетосудинної дистонії також пов’язують з гіпервентиляцією і дихальним ацидозом. Вона вже давно спостерігалася у солдатів після і під час боїв і зараз вважається, що вона може бути одним з наслідків посттравматичного стресового розладу і / або синдрому хронічної втоми. Специфічні причини порушення не встановлені, проте передбачається, що стрес відіграє важливу роль у розвитку вегетосудинної дистонії. У більшості пацієнтів симптоми вперше з’являються до 25 років. При регулярному перенапруженні порушення стає хронічним. У результаті пацієнт може намагатися обмежити свої контакти з іншими людьми. Вегетосудинна дистонія значно зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Пацієнти з цим захворюванням нерідко втрачають здатність справлятися зі своїми робочими обов’язками і можуть повернутися до роботи лише після успішного проходження курсу лікування.

Діагностика

Анамнез

Скарги на нездатність глибоко дихати, відчуття удушення, задишка, пальпітації (збільшена частота серцевих скорочень) та / або тахікардія (пульс більше 100 ударів на хвилину), біль, дискомфорт, відчуття тиску в грудній клітці. Безпричинна втома або обмеження фізичної активності, підвищене потовиділення, безсоння, дратівливість, нервозність, запаморочення, переднепритомний стан, непритомність; відчуття сильного дискомфорту і / або страху, коли людина перебуває в натовпі.

Вегетосудинна дистонія може ускладнювати діагностику і лікування різних психічних розладів, а також наркотичної та алкогольної залежності.

Медичний огляд

Для діагностики стану необхідна бесіда з психіатром, оцінки психіатричного та неврологічного статусу. Діагностика часто ускладнена. Під час медичного огляду виявляються такі симптоми, як частота дихання більше 24 вдихів в хвилину, поверхневе дихання, прискорений і / або нерегулярний пульс. Необхідно виключити порушення, що мають схожі ознаки, наприклад, пролапс мітрального клапана. Часто для виключення всіх можливих захворювань потрібно пройти тривалий обстеження, яке може бути стомлюючим для пацієнта.

Лікування

Лікування вегетосудинної дистонії складно, багато в чому тому, що багато пацієнтів, вважаючи, що причини хвороби криються тільки в фізіології, не бажають звертатися до психіатрів. Тим часом при цьому захворюванні може бути дуже корисна психотерапія — вона допомагає пацієнтові зрозуміти причини тривожності і знайти способи впоратися з нею. Для контролю над симптомами вегетосудинної дистонії використовуються бета-блокатори і заспокійливі препарати. При сильної втоми можу допомогти стимулятори, проте вони ж здатні посилити тривожність і зробити пацієнта ще більш збудливим. З цієї причини стимулятори слід використовувати тільки при гострій необхідності і в обмежених дозах.

Крім того, в лікуванні іноді використовується фізіотерапія, арт-терапія, музична терапія. Пацієнтів навчають різним технікам релаксації, таким, як дихальні вправи.

Прогнозувати результат лікування вегетосудинної дистонії не менш важко, ніж встановити причину розвитку цього порушення. Психотерапія може дати хороший лікувальний ефект, однак вона займає чимало часу і потребує великих зусиль не тільки від лікаря, але і від пацієнта.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.