Вегетаріанська дієта — лікує або калічить?

загрузка...

Найпростіше визначення вегетаріанства — дієта, що виключає м’ясо і рибу. Але у вегетаріанства є багато варіацій. Наприклад, лакто-ово-вегетаріанці уникають тваринного м’яса, але їдять яйця і молочні продукти. Самої суворої різновидом вегетаріанства є веганство — вегани відмовляються вживати в їжу (а іноді і носити) всі продукти тваринного походження, включаючи мед. Прихильники сироїдіння — вегани, які їдять переважно необроблені фрукти, овочі та горіхи. Є також пескетаріанци, вживають рибу і морепродукти, а також лакто-вегетаріанці, які їдять молочні продукти, але не вживають яйця. Прихильники макробіотичної дієти їдять переважно зернові продукти, але можуть їсти і рибу (тому їх не завжди відносять до вегетаріанців).

Причини вегетаріанства

Багато прихильники вегетаріанства (в їх числі багато знаменитостей, наприклад, Пол Маккартні чи Алек Болдуін) вважають, що дієта, що виключає м’ясо, не тільки корисна, але й більш етична. У людей є безліч причин, що спонукають до вегетаріанства, наприклад, неприйняття жорстокості по відношенню до тварин або побоювання, що м’ясне тваринництво змушує витрачати занадто багато природних ресурсів.

Вегетаріанство і здоров’я

Більшість лікарів і дієтологів сходяться на думці, що дієта з низьким змістом жирів, багата овочами, фруктами і горіхами, корисна для здоров’я. Крім того, широко визнається той факт, що зменшення або виключення з раціону червоного м’яса знижує ризик серцевих захворювань.

Дослідження показують, що переважно рослинна дієта покращує стан здоров’я людей, хворих на діабет 2 типу. Діабетики, що дотримують веганські дієту (з малою кількістю жирів), менше потребують ліків від діабету. При такому харчуванні вага знижується, завдяки чому падає чутливість до інсуліну. У них поліпшується глікемічний і ліпідний контроль.

Знижує чи вегетаріанська дієта ризик раку?

Менш очевидно, наскільки допомагає вегетаріанська дієта в запобіганні раку. Однак є свідчення того, що відмова від м’яса знижує ймовірність виникнення раку простати і раку шлунково-кишкового тракту.

Багато дослідників приходили до висновку, що раціон, багатий клітковиною, каротиноїдами (містяться, наприклад, у моркві і шпинаті), вітамінами, мінералами і изофлавоноидами (містяться в сої і бобових), у цілому знижує ймовірність захворювань, в тому числі і раку. Особливо у поєднанні зі здоровим способом життя.

Так, британське дослідження на прикладі 11 000 вегетаріанців і прихильників здорового харчування показало, що щоденне вживання фруктів призводить до 20-відсоткового зниження смертності від серцево-судинних захворювань, а також раку шлунка, легень, підшлункової, кишечнику. Однак дослідники не уточнювали, якої саме дієти дотримувалися учасники. Також не вивчалися зміни в дієті за 17 років дослідження.

Голландське дослідження 150 000 вегетаріанців показало, що користь вегетаріанського харчування полягає не стільки у виключенні м’яса, скільки у вживанні великої кількості цільнозернових продуктів, овочів, фруктів, бобових і горіхів.

Німецькі вчені прийшли до схожих висновків після одинадцятирічного дослідження. Вони вивчали зв’язок між вегетаріанської дієтою і раком прямої кишки на прикладі 1900 вегетаріанців. Дослідники відзначили меншу кількість смертей від раку шлунка, прямої кишки і навіть легких серед учасників дослідження, які практикували різні форми вегетаріанства протягом 20 років. Однак, як зауважують дослідники, на результати дослідження могли впливати й інші фактори, такі як вага або фізична активність випробовуваних.

Вегетаріанство і поживні речовини

Вегетаріанське харчування може бути здоровим, але вегетаріанці, особливо вегани, повинні отримувати достатню кількість вітаміну B12, кальцію і заліза.

 • Вітамін В12 міститься тільки в продуктах тваринного походження, які не вживають строгі вегетаріанці. Нестача цього вітаміну може призвести до анемії, м’язової слабкості і навіть сліпоти.
 • Кальцій — ще одна необхідна речовина, якого може бути недостатньо у вегетаріанській дієті. Ово-вегетаріанці, які їдять яйця, але не молочні продукти, повинні компенсувати брак кальцію, наприклад, є більше зелених листових овочів.
 • Лакто-вегетаріанці також повинні компенсувати брак В12 і заліза.
 • Строга веганські дієта може призвести до нестачі вітамінів В12 і в В2, кальцію, заліза і цинку. Щоб уникнути ризику захворювань, веганам слід вживати харчові добавки, що містять ці вітаміни і мінеральні речовини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.