«Важка дитина»: проблема виховання або відносини?

Багато дітей погано себе ведуть не з усіма, а лише з окремими людьми: батьком, матір’ю, мачухою чи вітчимом, братом чи сестрою, їх нареченою (дружиною) або нареченим (чоловіком). Наведені нижче приклади ілюструють, як зазвичай милий і слухняна дитина може стати справжнім монстром, поводитися зухвало або навіть ображати однієї конкретної людини (як правило, члена сім’ї). Чому це відбувається, і що батьки можуть зробити для усунення цієї проблеми?

Приклади сімейних ситуацій

Приклад № 1: коли Ліза вийшла заміж, вона була впевнена, що її троє дітей полюблять її нового чоловіка Дениса так само, як вона. Її старша дочка, Даша (16 років), ніколи не виказувала симпатії до вітчима, але Ліза думала, що з часом відношення дочки зміниться, адже Даша завжди була такою слухняною дівчинкою і ніколи не таїла образи. Але Ліза помилилася. Через кілька тижнів після весілля матері Даша стала поводитися з Денисом відверто вороже.

Варто було йому зробити найменшу спробу утвердитися в ролі вихователя, дати Даші рада або пожурити її, дівчинка просто виходила з себе, влаштовуючи скандал. Після одного великої сварки Денис встановив для Даші «комендантську годину» — вона повинна була повертатися додому не пізніше визначеного часу. У підсумку Даша зовсім перестала розмовляти з Денисом зовсім і не сказала йому ні слова йому протягом двох років. З усіма іншими членами сім’ї Даша продовжувала спілкуватися, і тільки Денис залишався об’єктом її гніву.

Приклад № 2: всі, хто знав Бориса, Свєту і їх четверо дітей, завжди вважали їх зразковою сім’єю, і постійно хвалили слухняних, вихованих і ввічливих дітей. Але ніхто не міг припустити, що за закритими дверима ця сімейна ідилія виглядає зовсім інакше. П’ятнадцятирічний Діма веде себе як справжній тиран, особливо по відношенню до матері і молодшому братові. Зі Свєтою він розмовляв із загрозливими інтонаціями, а шестирічного Толю відкрито залякував, не гребуючи застосовувати фізичну силу. «При сторонніх Діма — саме зачарування, — говорить Свєта. — Але коли ми повертаємося додому, він перетворюється в зовсім іншу людину ».

З самого народження діти по-різному ставляться до людей: когось люблять, а хтось викликає у них роздратування і гнів. Навіть немовлята по-різному ставляться до матері, няні і другу сім’ї. Таке диференційоване ставлення зберігається і надалі, загострюючись в перехідному віці. Всупереч поширеній думці, діти добре розбираються в людях, і всі навколишні поділяються для них на дві категорії.

Коли діти дорослішають

Хто з дорослих має авторитет і силу характеру, а хто — ні? Ким із дорослих можна маніпулювати за допомогою поганого поводження, а хто не піддається на маніпуляції? З віком діти починають розуміти, хто з дорослих не може наполягти на своєму, хто тільки загрожує покарати за провини і охоче вірить (або робить вигляд, що вірить) відмовок, хто готовий спускати непослух з рук, а хто прагнути купити розташування подарунками. Діти розуміють, хто з дорослих завжди готовий виправдати навіть найгірші їхні вчинки, а хто встановлює правила і карає за їх порушення.

Коли погану поведінку дитини проявляється у відношенні однієї-єдиної людини, це ознака того, що дитина зрозуміла, що така поведінка залишиться безкарним, і ця людина не може йому протистояти. Таким «слабкою ланкою» може бути мати або батько, вітчим або мачуха, брат або сестра. На перший погляд здається, що від такої поведінки дитина не отримує ніякої вигоди і його взагалі важко пояснити.

Якщо дитина ображає маму, обзиває її образливими словами, це навряд чи допоможе йому уникнути наслідків, покарання за погану поведінку. Насправді він поводиться так тому, що відчуває себе нікчемою і самостверджується за рахунок тих, хто не може дати йому відсіч, наприклад, матері. Тільки так він відчуває себе сильним. Такі діти страждають від невпевненості в собі, своїх силах і здібностях. Принижуючи слабких, він здається собі сильним і набуває впевненості в собі. Це проста, можна сказати, примітивна поведінкова динаміка.

Щоб зрозуміти, чому діти зухвало себе ведуть з деякими людьми, зокрема, з батьками, уявіть, у вас є бос, який вам не подобається. Наприклад, що цей бос постійно доставляє вам купу неприємностей. Як часто ви мрієте про те, щоб послати його? Напевно, ви в деталях уявляєте, що б ви йому сказали, і яке полегшення і задоволення відчуєте після цієї розмови.

Швидше за все, у перші п’ятнадцять секунд ви будете почувати ейфорію, поки не згадаєте, що тепер вам доведеться шукати іншу роботу. Те ж саме з дітьми. Вони розмовляють зі своїм «босом» і отримують задоволення, принижуючи його. Більш того, вони можуть робити це щодня, адже найчастіше агресія спрямовані на близьких та членів родини. У разі, Даші вона «говорила з босом» протягом двох років (її презирливе мовчання було красномовніше всяких слів).

Якщо діти проявляють агресію по відношенню до батька чи матері, вони знають, як батьки підходять до виховання, у них однакові погляди на виховання, або різні. Роз’єднаність батьків — свого роду індульгенція на погану поведінку для дитини. Коли батько говорить одне, а мати — зовсім інше, дитина може вибрати точку зору, яка йому підходить, і користуватися розколом між батьками. Він відчуває, хто з них «слабка ланка», і постійно його провокує, або агресивно поводиться по відношенню до того з батьків, кого вважає «несправедливим».

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.