Вазектомія — повної гарантії немає

Чоловіча стерилізація — один з найефективніших і сучасних методів попередження небажаної вагітності. Проводитися вона повинна тільки тим чоловікам, у яких уже є діти, тому що відновити дітородну функцію після вазектомії в більшості випадків неможливо.

Що таке вазектомія і кому вона проводиться

Вазектомія (вазорезекція) — це висічення семевиводящего протоки, яке призводить до необоротного припинення чоловічої дітородної функції. У результаті такої операції у чоловіка зберігаються всі статеві функції (статевий потяг, ерекція, виділення сперми), крім дітородної, так як сперматозоїди більше не можуть потрапляти в еякулят (сперму) через непрохідності сім’явивідних протоків. Цим вазектомія відрізняється від кастрації, при якій віддаляються яєчка, що виробляють чоловічі статеві гормони, а значить, перериваються всі статеві функції.

Перші три місяці після операції немає повної гарантії того, що небажана вагітність не настане, тому потрібні додаткові способи контрацепції. Кращим підтвердженням стерильності чоловіки є неодноразове лабораторне дослідження еякулята, яке підтверджує відсутність у ньому сперматозоїдів. Ефективність вазектомії як методу контрацепції складає близько 99%. Невдачі пов’язують з тим, що пересічені семявиносящих протоки розростаються в обхід місця перетину.

В даний час вазектомія застосовується в основному з метою контрацепції чоловікам, у яких вже є діти. Деякий час тому цю операцію часто застосовували для попередження попадання інфекції з передміхурової залози в яєчка при туберкульозі статевих органів і в тих випадках, коли потрібна тривала катетеризація (виведення сечі через спеціальну трубку — катетер) сечового міхура.

Показання та протипоказання

Вазектомія проводиться строго добровільно, вона показана:

 • чоловікам старше 35 років (або мають двох і більше дітей), які хочуть мати надійний постійний спосіб контрацепції;
 • чоловікам, що мають дружин, яким вагітність протипоказана за станом здоров’я;
 • чоловікам, яким стерилізація показана за станом здоров’я (наприклад, при туберкульозі статевих органів, при наявності тяжких спадкових захворювань та інше).
 • Вазектомія протипоказана:

 • якщо чоловік не дає на неї своєї згоди;
 • якщо чоловік не впевнений, що йому більше не захочеться мати дітей.
 • Підготовка до вазектомії, її проведення та можливі ускладнення

  У процесі підготовки до вазектомії проводиться обстеження з метою виключення прихованих статевих інфекцій і запальних процесів в області статевих органів.

  Вазектомія проводиться з двох сторін під місцевим знеболенням різними способами.

  Класичний метод передбачає розріз шкіри, виділення сім’явивідної протоки, перев’язку його в двох місцях (накладення лігатур) і висічення протоки між накладеними лігатурами протягом 1 см.

  У деяких випадках лігатури не накладаються, а кінці пересеченного сім’явивідних протоки запаюють різними способами (наприклад, за допомогою електрокоагуляції).

  Останнім часом часто проводиться найменш травматичний метод вазектомії, суть якого полягає в тому, що для вивільнення сім’явивідних проток вдаються до проколу (пункції), а не до розрізу.

  Вазектомія може ускладнитися інфікуванням рани (при цьому зазвичай піднімається температура, з’являються запалення і набряк тканин) та гематомою — крововиливом в область мошонки (вона стає набряклою і хворобливою). У таких випадках потрібно звернутися до лікаря — якщо не запустити процес, то він легко піддається лікуванню.

  Відновлювальний період

  Так як в процесі вазектомії використовується розсмоктується шовний матеріал, шви не знімаються і пацієнт може бути виписаний з лікарні додому в день операції. Пов’язка знімається на третій день у кабінеті лікаря, після цього можна приймати душ. Протягом деякого часу (поки не зійде післяопераційний набряк) необхідно носити спеціальну фіксуючу пов’язку — суспензорій, яка попереджає додаткову травматизацію мошонки. Не можна також піднімати тяжкості — це може порушити цілісність швів. При нормальному самопочутті статеве життя можна почати через три дні після операції, але перші три місяці необхідний додатковий метод контрацепції. Через три місяці необхідно зробити аналіз еякулята на наявність в ньому сперматозоїдів. Повторно такий аналіз необхідно провести через рік, так як розростання рубцевої тканини на місці операції (вона формується протягом року) може сприяти відновленню прохідності сім’явивідної протоки.

  Вазектомія — прекрасний спосіб контрацепції, але він вимагає свідомого зваженого підходу, так як повернення до функції дітонародження зазвичай не буває.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.