Васкуліт — коли кровоносні судини відмовляються працювати

Васкуліт — це загальний термін, який використовується для позначення різних захворювань , пов’язаних із запаленням кровоносних судин. Запалена, кровоносні судини розтягуються, втрачають пружність і або розширюються, або звужуються — аж до того, що могутполностью закритися. Васкуліт може вражати людей будь-якого віку; деякі його різновиди зустрічаються в певних вікових групах частіше, ніж в інших.

Деякі з численних різновидів васкуліту обмежуються певними органами. Наприклад, васкуліт може застрагівать тільки судини шкіри, очей, мозку і деяких внутрішніх органів. Є типи васкуліту, при яких ураженими виявляються відразу багато систем органів. Деякі з таких генералізованих форм захворювання не потребують течії, інші ж зачіпають життєво важливі органи і можуть бути вкрай небезпечні.

Причини васкуліту

У багатьох випадках причина васкуліту залишається невідомою. Іноді його походження можна встановити, вивчивши анамнез пацієнта — до прикладу, це захворювання може бути викликане перенесеними недавно вірусами. Алергічні реакції та деякі медикаменти також можуть служити тригерами васкуліту.

Більшість інфекцій виліковується і проходить безслідно; в деяких випадках інфекції викликають аномальну реакцію імунної системи, в результаті чого ушкоджуються кровоносні судини. Васкуліт також може бути пов’язаний із захворюваннями імунної системи, які були у пацієнта місяці або навіть роки тому. Приміром, васкуліт може бути ослодненіем ревматоїдного артриту, вовчака або синдром Шегрена.

Небезпека васкуліту

Васкуліт може бути дуже небезпечний для здоров’я. Наприклад, якщо якийсь сегмент судини став дуже слабким, це може призвести до аневризмі — випинанню стінки судини. Іноді стінки кровоносних до того стоншуються, що не витримують і розриваються; результатом цього може бути внутрішня кровотеча — смертельно небезпечний стан. На щастя, це трапляється рідко. При запаленні і звуженні кровоносних судин може бути частково або повністю заблоковано кровопостачання деяких ділянок організму. Якщо колатеральних судини не зможуть поставляти в ці ділянки досить крові, тканини, що залишилися без нормального кровопостачання, почнуть відмирати.

Симптоми васкуліту

Оскільки васкуліт вражає різні органи, у нього є безліч різних симптомів. Якщо захворювання вражає шкіру, може з’явитися шкірний висип або свербіж. Якщо вражені кровоносні судини, що забезпечують кров’ю нервові тканини, може розвинутися знижена чутливість і м’язова слабкість. Коли хвороба зачіпає судини мозку, збільшується ризик інсульту, якщо уражено серце — може статися серцевий напад.

Часто симптомами васкуліту буває лихоманка, відсутність апетиту, зниження ваги, занепад сил.

Діагноз і лікування

Для того, що поставити діагноз, потрібно загальне обстеження, а потім ретельне вивчення уражених органів. Як правило, якщо васкуліт розвинувся в результаті алергічної реакції, він пройде сам, лікування не потрібне. Якщо ж порушені легені, мозок, нирки та інші життєво важливі органи, потрібно починати терапію негайно.

Зазвичай хворих васкулітом лікують за допомогою кортикостероїдів; іноді призначають прийом препаратів, що використовуються при хіміотерапії, але в менших дозах, при онкологічних захворювання. Мета такої терапії — придушити аномальну реакцію імунної системи, яка призвела до пошкодження кровоносних судин.

Прогноз для хворих васкуліом залежить від різновиду захворювання. При своєчасній діагностиці і використанні правильного методу лікування можливе повне позбавлення від симптомів васкуліту і збереження здатності вести повноцінне життя.

У пацієнтів, які перенесли важкі форми васкуліту, тривалість ремісії передбачити не можна, тому їм потрібно регулярно проходити обстеження у досвідченого фахівця.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.