Валтрекс — інструкція: чим допоможе препарат

Валтрекс — це досить ефективний противірусний препарат. В основному він застосовується при захворюваннях, викликаних вірусом герпесу різних типів. Незважаючи на те, що валтрекс в організмі перетворюється на ацикловір, ефективність його набагато більше, ніж у цього препарату.

Механізм дії валтрекса

Валтрекс (активна діюча речовина — валацикловіру гідрохлориду) є противірусним препаратом другого покоління (до першого покоління препаратів цього ряду відноситься ацикловір). Випускається він у таблетках по 556 мл по 10 або 42 шт. в упаковці.

Як відомо, всі віруси розмножуються в клітинах організму людини. Механізм дії валтрекса заснований на тому, що цей препарат в організмі людини під дією ферментів перетворюється спочатку в нейтральний ацикловір, а потім в результаті біохімічних реакцій з нейтрального ацикловіру утворюється активний ацикловіру трифосфат. Останній пригнічує дію ферменту, який бере участь у синтезі ДНК вірусу, вбудовується в цю ДНК і блокує розмноження вірусу в клітинах людини. При цьому початковий етап перетворення неактивного ацикловіру в активний відбувається під впливом ферментів, що виділяються вірусом. Це обумовлює специфічність дії валтрекса — він діє тільки на певні віруси.

Чутливість до Валтрекс проявляють вірус простого герпесу I і II типів, віруси герпесу IV (Епштейна-Барра) і VI типу, вірус герпесу, який викликає вітряну осту та оперізувальний лишай, цитомегаловірус.

При прийомі всередину валтрекс швидко всмоктується в кров, досягаючи максимальної концентрації вже через 1,5 години. Виводиться з організму з сечею та калом.

Показання та протипоказання

Показаннями для призначення валтрекса є:

 • лікування і профілактика рецидивів герпетичної інфекції шкіри і слизових оболонок, викликаної вірусами простого герпесу I і II типів, у тому числі лабіального (на губах) і генітального (на статевих органах) герпесу; при цьому, чим раніше після початку рецидиву захворювання призначається валтрекс, тим він більш ефективний;
 • для попередження зараження статевого партнера в поєднанні з бар’єрними способами контрацепції (наприклад, з презервативом);
 • лікування оперізувального лишаю (валтрекс «змушує» вірус повернутися в своє постійне «житло» — нервові ганглії, що сприяє швидкому зняттю болів) і вітряної віспи у дорослих;
 • попередження захворювань, спричинених цитомегаловірусом у хворих зі значним зниженням імунітету (наприклад, при СНІДі, пересадці органів і кісткового мозку, променевої і хіміотерапії онкологічних хворих і так далі).
 • Валтрекс протипоказаний при підвищеній чутливості організму хворого до його компонентів та у віці до 12 років. Під час вагітності валтрекс призначається у виняткових випадках, за життєвими показаннями. Ацикловір виділяється з молоком матері, тому якщо валтрекс призначається матері-годувальниці, то бажано на час перервати грудне вигодовування.

  При порушеннях функції печінки або нирок, тяжкому перебігу СНІДу валтрекс слід призначати з обережністю. Так, при порушенні функції нирок доза валтрекса знижується. Хворим літнього віку без патології з боку нирок призначаються звичайні дози валтрекса, але рекомендується більше пити рідини.

  Побічна дія

  У переважній більшості випадків валтрекс добре переноситься. Але іноді можлива поява побічних ефектів. Це головний біль, запаморочення, порушення свідомості аж до стану коми, галюцинації, порушення пам’яті, збудження, тремтіння в кінцівках, порушення ходи, вимови звуків і слів, судомна готовність, порушення з боку головного мозку. Найчастіше такі побічні ефекти спостерігаються у хворих з порушеннями функції нирок.

  Іноді на фоні прийому валтрекса з’являються нудота, блювота, пронос і неприємні відчуття в животі, скороминущі порушення функції печінки. Набагато рідше можуть розвиватися зміни з боку крові: зменшення кількості лейкоцитів і тромбоцитів, які можуть призводити до порушень імунітету і підвищеної кровоточивості. Зовсім рідко можуть виникати порушення дихання та функції нирок — ці побічні ефекти частіше виявляються у хворих, які отримували валтрекс у високих дозах і тривало.

  Досить часто зустрічаються різні прояви алергії, в тому числі кропив’янка, набряк Квінке, підвищена чутливість до світла.

  Передозування валтрекса викликає посилення всіх його побічних ефектів. Таких хворих зазвичай направляють у стаціонар для уточнення ступеня токсичного впливу на організм. У деяких випадках проводиться гемодіаліз — очищення крові від токсичних речовин.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.