Валтрекс і вагітність — прийом суворо за показаннями

Валтрекс — противірусний препарат, який в організмі людини перетворюється в ацикловір. Ацикловір ж застосовують під час вагітності для лікування герпетичної цитомегаловірусної інфекцій. Що стосується валтрекса, то досвід застосування цього препарату у вагітних жінок недостатній.

У яких випадках вагітним жінкам призначають валтрекс

Противірусні препарати застосовуються під час вагітності для лікування герпетичної і цитомегаловірусної інфекцій. Обидві ці інфекції можуть давати тяжкі ускладнення з боку плода. Але так буває далеко не завжди. Рішення, лікувати або не лікувати дану вагітну жінку і яким препаратом, приймає тільки лікар.

Герпетична інфекція (генітальний герпес, спричинений вірусом простого герпесу 2-го типу) небезпечна в основному при первинному зараженні саме під час вагітності. При первинному зараженні в організмі жінки не встигають виробитися захисні антитіла до вірусу, і він може проникнути через плаценту до плоду, викликаючи внутрішньоутробну інфекцію. Такі ускладнення зустрічаються далеко не завжди — плацента надійно захищає плід від інфекції, тим не менше, при первинному зараженні ризик є і таким жінкам призначається противірусна терапія.

У деяких випадках при вираженому зниженні імунітету у жінки, яка страждає на генітальний герпес, під час вагітності розвиваються часті рецидиви захворювання — це також може служити приводом для призначення противірусних лікарських препаратів.

Трапляється і так, що внутрішньоутробної інфекції немає, але дитина заражається під час пологів, тому жінок, які страждають на генітальний герпес, ретельно обстежують і якщо до кінця вагітності на поверхні слизових оболонок статевих органів виявляють вірус герпесу, розродження проводиться шляхом кесарського розтину.

Цитомегаловірусна інфекція викликається цитомегаловірусом (ЦМВ), який є одним з видів вірусів герпесу. Захворювання у більшості жінок протікає безсимптомно і вони не підозрюють про захворювання. Особливістю ЦМВ є те, що він може легко проникати через плаценту, викликаючи внутрішньоутробну інфекцію у плода, тому жінок, у яких в процесі обстеження була виявлена цитомегаловірусна інфекція, найчастіше проліковують. Небезпечно не лише первинне зараження ЦМВ, але і довгостроково протікає інфекція, так як під час вагітності знижується імунітет і вірус активізується.

Валтрекс і його вплив на організм вагітної жінки.

Валтрекс чинить противірусну дію, впливаючи безпосередньо на вірус. Механізм дії цього препарату пов’язаний з тим, що в організмі він розкладається на метаболіти (продукти обміну), одним з яких є ацикловір. Утворився неактивний ацикловір під дією ферментів, що виділяються вірусами, перетворюється в активний ацикловір. Останній який впроваджується в ДНК вірусу і призупиняє його розмноження. На відміну від лікарського препарату ацикловіру валтрекс діє більш ефективно.

Дія ацикловіру на організм вагітної жінки вивчена і перевірено в численних клінічних умовах. Він не робить негативного впливу на організм вагітної жінки і плоду. У тому числі він не чинить тератогенної (аномалій розвитку) та ембріотоксичної дії на плід. Тому ацикловір є найбільш часто вживаним препаратом у вагітних жінок, які страждають на генітальний герпес і цитомегаловірусною інфекцією.

Що стосується валтрекса, то лабораторні дослідження на тваринах не виявили його тератогенного та ембріотоксичного впливу на плід, тим не менш, клінічні випробування цього препарату на вагітних жінках не проводились. Валтрекс в деяких випадках призначається при вагітності, але досвіду його призначення цієї категорії хворих немає. Тому його призначають тільки в тому випадку, коли очікувана користь для організму матері перевищує можливу шкоду для організму плоду.

Коли вагітній жінці показаний валтрекс

Лікування Валтрекс призначається в тому випадку, коли жінка під час вагітності вперше заразилася генітальним герпесом. У цьому випадку занадто велика небезпека внутрішньоутробної інфекції, тому призначається курс лікування противірусними препаратами. Якщо під час вагітності розвиваються часті рецидиви довгостроково протікає герпесу, іноді також призначаються курси лікування Валтрекс.

При цитомегаловірусної інфекції жінку проліковують в будь-якому випадку, так як під час вагітності відбувається активізація вірусу, що викликав захворювання. Курс лікування Валтрекс зазвичай триває п’ять днів.

Валтрекс може давати побічні ефекти. Але вагітним жінкам не призначаються великі дози цього препарату і тривалі його курси, тому побічні ефекти зазвичай зводяться до мінімуму. Це нудота, блювота, головний біль, запаморочення та алергічні реакції. При появі будь-яких побічних ефектів жінка повинна негайно повідомити про них лікаря, який вирішить, чи варто продовжувати курс лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.