Валідол — старий, але надійний

Валідол — це один з найпопулярніших препаратів, його приймають для того, щоб заспокоїтися і коли «болить серце». Він зніме головний біль при стресах і після прийому нітрогліцерину при стенокардії. Валідол — це препарат, який повинен бути в кожній домашній аптечці.

Як діє валідол

Валідол являє собою розчин ментолу в метілізовалерате і випускається у вигляді під’язикових капсул, таблеток і крапель. Основна дія валідолу — заспокійливу (седативну). Одночасно він рефлекторно дещо розширює кровоносні судини шляхом подразнення чутливих рецепторів (нервових закінчень) слизової оболонки порожнини рота. Він стимулює вироблення організмом знеболюючих і заспокійливих речовин (енкефалінів, ендорфінів) і ряду інших біологічно активних речовин, що впливають на проникність стінок судин і больові відчуття.

При прийомі валідолу під язик (сублінгвально) дія його настає приблизно через 5 хвилин.

Кому слід приймати валідол і кому він протипоказаний

Валідол можна приймати при будь-яких болях у серці. Істинну серцевий біль при стенокардії він, звичайно, не зніме, для цього потрібно приймати нітрогліцерин. Справа в тому, що біль у серці при стенокардії виникає через стиснення артерій, які приносять кров до серцевого м’яза — коронарних артерій. Часто такі болі виникають на тлі стресів, крім того, болі починаються раптово і можуть бути дуже сильними, що викликає у хворих страх смерті. Зніме такий напад одночасний прийом нітрогліцерину і валідолу під язик. Нітрогліцерин розширить коронарні артерії, а валідол заспокоїть і зніме стрес. Крім того, у деяких хворих після прийому нітрогліцерину починає сильно боліти голова — валідол зніме або зменшить такі головні болі. Судинорозширювальну дію у валідолу незначне і самостійно, без нітрогліцерину його застосовувати не можна.

Добре допомагає валідол при болях у серці, що виникають на тлі неврозів (неврастенії, істерії, неврозі нав’язливих станів). Болі в серці при неврозах можуть носити різний характер: вони бувають ниючими, давлять, що стискають. Тривалість таких болів також буває різною — від декількох секунд до декількох годин. Деякі хворі скаржаться, що били в серце у них постійні і не проходять ніколи. Такі болі нітрогліцерином не зняти, тому що вони залежать від стану вегетативної нервової системи, яка іннервує внутрішні органи, у тому числі серце. Але вони добре знімаються прийомом валідолу — його заспокійливу, рефлекторне і легку знеболювальну дію чудово допомагає при таких станах — хворі заспокоюються і у них поступово проходять болі в серці. Часто такі стани виникають на тлі клімаксу і передменструального синдрому — валідол позитивно впливає і на таких хворих

Зніме валідол ознаки морської хвороби (синдрому заколисування) — причина цього стану — порушення з боку вестибулярного апарату, викликані тими чи іншими причинами. При цьому майже завжди страждає вегетативна нервова система. Валідол рефлекторно знімає неприємні відчуття, викликані морською хворобою — нудоту і блювоту.

Протипоказаннями для прийому валідолу є індивідуальна непереносимість цього препарату і дуже низький артеріальний тиск. З обережністю валідол призначається хворим з цукровим діабетом, оскільки він містить цукор.

З побічних ефектів валідолу відомі зниження артеріального тиску, запаморочення, нудота, сльозотеча.

Як правильно приймати валідол

Валідол у вигляді капсул і таблеток приймають під язик. Після прийняття його слід тримати під язиком до повного розчинення. Розчин валідолу в краплях капають на шматочок цукру і тримають під язиком.

При нападах серцевих болів або при сильному стресі під язик можна прийняти одну — дві пігулки або капсули або 3 — 6 крапель розчину валідолу. У добу можна прийняти 3 — 4 таблетки або капсули валідолу. Добова доза рідкого валідолу — 9 — 24 краплі. У деяких випадках доза може бути збільшена, але в такому випадку можливе посилення побічних ефектів у вигляді нудоти, блювання та сльозотечі.

Якщо валідол не допомагає і болі в серці продовжують турбувати протягом 10 хвилин після прийому препарату, то потрібно звернутися до лікаря, щоб він призначив комплексне лікування.

Валідол — це препарат, який з успіхом застосовується вже багато років. Ефективність його, як заспокійливого, що знімає емоційну напругу, легкого знеболюючого і коронаролітичну кошти не викликає сумнівів. Але якщо людину турбують болі в серці, то, перш за все, потрібно розібратися в причині їх появи, тобто звернутися до лікаря і пройти повне обстеження. На підставі цього обстеження лікар вирішить, чи достатньо прийому одного валідолу, або необхідне проведення комплексного лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.