Вакуумна аспірація — широко застосовуваний метод

У хірургічних видах медичної діяльності дуже часто потрібно видалити з небудь порожнини вміст або взяти шматочок тканини на дослідження. Для таких цілей сьогодні випускається спеціальна апаратура — вакуумні аспіратори, які знайшли саме широке застосування.

Що таке аспіраційне дренування

Аспіраційне дренування — це активне тривале відсмоктування рідини і газу з порожнин тіла, ран, особливо післяопераційних за допомогою спеціальної апаратури. Сьогодні для цієї мети найчастіше використовують вакуумні аспіратори. Для видалення рідини гнучку трубку, приєднану до апарата для вакуумної аспірації вводять в самий нижній відділ порожнини або рани, для видалення газу — в самий верхній її відділ.

Широко використовується аспіраційне дренування серозних порожнин (черевної, грудної), порожнистих органів і порожнин, що утворилися в результаті травми, патологічного процесу (гематоми, кісти, абсцесу, затека і так далі) або операції (рани). Найбільш часто аспіраційне дренування застосовується в ранньому післяопераційному періоді після операцій на легенях і органах середостіння для попередження спадання (колапсу) легкого і зміщення середостіння запальної рідиною або повітрям, а також для лікування спонтанного пневмотораксу (скупчення повітря в порожнині плеври — порожнини між двома оболонками, покриваючими легкі) або емпієми (нагноєння) плеври.

Застосовується аспіраційне дренування і при операціях на шлунку, дванадцятипалій кишці, при гнійних затекло в черевній порожнині і так далі. Вакуумна аспірація забезпечує якнайшвидше загоєння післяопераційних ран, наприклад, після операції видалення молочної залози.

В урології вакуумна аспірація застосовується для активного відсмоктування гнійного відокремлюваного з чашково-мискової системи нирок, сечового міхура, заочеревинного простору, малого тазу з метою створення сприятливих умов для загоєння ран.

Вакуумна аспірація у гінекології

У гінекології вакуумна аспірація застосовується з лікувальною і з діагностичною метою, а також для виробництва вакуумних міні-абортів.

Лікувальна вакуумна аспірація застосовується для видалення з порожнини матки запальної рідини, гною і крові головним чином при запальних процесах слизової оболонки порожнини матки (ендометритах).

Діагностична вакуумна аспірація застосовується досить часто. За допомогою цієї малої операції з порожнини матки забирається рідина та ділянки слизової оболонки для лабораторного дослідження. Запальну рідину досліджують у мікробіологічній лабораторії, виділяючи збудників інфекції і встановлюючи їх чутливість до різних антибактеріальних препаратів. У гістологічної лабораторії досліджується шматочки тканини, взятої з порожнини матки, яким чином виявляються онкологічні захворювання на ранній стадії. Іноді гістологічне дослідження проводиться з метою контролю при лікуванні жінок гормональними препаратами.

Діагностична і лікувальна вакуумна аспірація значно потіснила таку раніше поширену малу операцію, як діагностичне та лікувальне вишкрібання порожнини матки. Вакуумна аспірація — це набагато менш травматичний метод, який дає набагато менше ускладнень, у тому числі запальних процесів, кровотеч і проривів стінки матки.

Вакуумна аспірація як спосіб переривання вагітності

Вакуумна аспірація найчастіше застосовується в гінекології для виробництва міні-абортів — абортів на ранній стадії вагітності. Міні-аборти роблять при терміні вагітності не більше п’яти тижнів. Це щадний спосіб переривання вагітності, який заснований на тому, що запліднена яйцеклітина (зародок) на терміні п’ять тижнів ще не встигла глибоко впровадитися в стінку матки і при створенні в порожнині матки негативного тиску вона легко відділяється і видаляється з порожнини матки.

Перевагою вакуумного аборту є те, що на відміну від інструментального аборту, тут не потрібно розширювати канал шийки матки. У нього просто вводиться гнучка трубка, поєднана з вакуумним аспіратором, через яку і віддаляється плодове яйце.

Вакуум-аспірація проводиться в амбулаторних умовах під місцевим знеболенням і дуже рідко дає ускладнення. Тим не менш, як і будь-яке штучне переривання вагітності, міні-аборт, безсумнівно, завдає шкоди організму жінки, так як сприяє різкої зміни гормонального фону.

Вакуумна аспірація — це лікувальний і діагностичний метод, який широко застосовується в багатьох галузях медицини. Сьогодні випускаються надійні вакуумні аспіратори з регульованою потужністю, які можна використовувати для будь-яких цілей.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.