Вакцинація дітей: стійкі міфи

Ніхто не хоче, щоб його діти хворіли. Маючи таку можливість, ми б захистили їх від будь-якої хвороби, навіть від нежиті. Уявіть, що ви змогли б убезпечити від найстрашніших захворювань не тільки своєї дитини, але і всіх дітей на планеті — навіть від таких хвороб, які вбивали людей століттями. Ця ідея рухала тими, хто колись почав розробку і масове застосування вакцин.

Історія

На початку двадцятого століття дифтерія була одним з найстрашніших захворювань — щороку вона вбивала десятки тисяч людей у всьому світі. Вакцинація дітей від дифтерії почалася в 1930-40-х роках, і сьогодні це захворювання зустрічається дуже рідко.

У 1962 році, за рік до того, як було розпочато широке застосування вакцини від кору, тільки в США було зареєстровано 500 000 випадків цього захворювання. Через десять років після початку вакцинації в рік фіксувалося 32000 випадки зараження кором; зараз відзначається близько ста випадків на рік.

До середини двадцятого століття віспа була однією з найстрашніших з відомих людині хвороб. Щороку від неї гинули мільйони людей. У 1967 року Всесвітня організація охорони здоров’я розпочала масштабну кампанію з вакцинації від віспи. Через дванадцять років це захворювання практично зникло з лиця землі.

У 1950-х роках слово «поліомієліт» лякало будь-якого батька, так як це захворювання вражало тисячі дітей щорічно. Сьогодні ця хвороба практично переможена.

Робота імунітету

Людина хворіє, коли в його організм проникають мікроорганізми, здатні викликати захворювання. Бактерії-збудники вітрянки викликають вітрянку, і так далі. Завдання імунної системи — захищати організм від збудників хвороб.

Коли вони проникають в організм і починають розмножуватися, імунна система розпізнає їх і виробляє білки, які називаються антитілами. У антитіл є два завдання. Перша — руйнувати мікроорганізми, які викликають хворобу. Оскільки розмноження цих мікроорганізмів відбувається швидко, до того часу, як імунна система виробить достатньо антитіл, щоб зруйнувати їх, людина буде вже хворий. Знищуючи хвороботворні мікроорганізми, антитіла сприяють одужанню.

Потім антитіла приступають до виконання своєї другої задачі: вони залишаються в кровотоці, захищаючи людину від майбутніх інфекцій. Навіть якщо через роки організм атакують ті ж самі мікроорганізми, антитіла справлятися з ними, перш ніж людина встигне захворіти. Саме тому багатьма хворобами людина більш тільки раз в житті.

Робота вакцини

Основна ідея вакцинації — забезпечити людині імунітет до того, як він виявиться схильний до дії збудників захворювання. Вакцини виготовляють з бактерій, що викликають захворювання, від яких проводиться вакцинація, проте ці бактерії ослаблені або мертві, так що вони не можуть привести до розвитку захворювання. Коли ці бактерії вводять в організм, імунна система реагує на них також, як і на здорові і активні бактерії — виробляє антитіла до них. Таким чином, вакцинація дітей допомагає дитині знайти імунітет від багатьох хвороб, не хворіючи ними в дійсності.

Навіщо дітям так багато щеплень

Зазвичай маленьких дітей щеплять від таких захворювань, як кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, гемофільна інфекція, гепатит В, вітряна віспа (вітрянка), гепатит А, і пневмококова інфекція. Для вакцинації від кожної з них потрібно як мінімум один укол, іноді — кілька уколів.

Рання вакцинація дійсно необхідна. Наприклад, близько 60% випадків важкої гемофільної інфекції зустрічається у дітей у віці до дванадцяти місяців.

У дітей, хворих кашлюком у віці до шести місяців, найбільш високий ризик ускладнень. Приблизно в 72% випадків потрібна госпіталізація; 84% усіх дитячих смертей від коклюшу відбувається у віці до шести місяців.

Тому, незважаючи на цілком зрозумілу занепокоєність батьків тим, що щеплення можуть бути небезпечні і / або занадто болючі для дітей, небезпека, яка чекає їх у разі зараження серйозними захворюваннями, істотно вище.

Щеплення дуже безпечні, хоча і не досконалі. Як будь-який інший медичний препарат, вони можуть викликати різні небажані реакції організму. У більшості випадків це м’які реакції — наприклад, біль в руці або незначне підвищення температури тіла. Іноді реакції бувають важчими, однак вони навряд чи будуть серйозніші, ніж захворювання, від яких захищає вакцина.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.