Вакцина від СНІДу: гарні новини з Америки

Американські вчені зробили прорив у лікуванні СНІДу: в Університеті здоров’я і науки Орегона були проведені перші лабораторні тестування нової вакцини, яка в майбутньому зможе стати найефективнішим засобом запобігання СНІДу.

Присвятивши розробці вакцини від СНІДу майже десятиліття, вчені Орегонського університету зовсім недавно провели перші випробування нової вакцини на мавпах. Всі піддослідні тварини були заражені ВІЛ, і деяким з них була введена вакцина. У більш ніж половини мавп, які отримали вакцину, вчені не змогли засікти вірус — хоча й знали, що тварини були заражені. Більше того — через певний час у мавп повністю зникли ознаки зараження.

Зрозуміло, вакцина, запропонована американськими вченими, не здатна вилікувати СНІД, проте може зупинити ВІЛ на ранній стадії. За словами вчених, вакцина не тільки пригнічує вірус, але і руйнує інфіковані клітини. Якщо людина заражається ВІЛ, вакцина самостійно бореться з інфекцією, контролюючи її та нейтралізуючи — а людина може навіть не дізнатися про те, що піддавався впливу вірусу.

До остаточного появи готової вакцини від СНІДу для людей ще досить багато часу: поки продукт був випробуваний тільки на мавпах, а для того, щоб зробити вакцину безпечною для людей, вченим доведеться внести додаткові зміни в формулу. Потім випробування вакцини будуть проведені вже на людях — в загальній складності для випуску готової вакцини, за найскромнішими підрахунками, потрібно близько восьми років.

Вакцина від СНІДу: принцип дії

Ще в дитинстві більшість людей заражається вірусом цитомегалії — так званим цитомегаловірусом. Оскільки цей вірус присутній в організмі людини протягом всього його життя, зазвичай не заподіюючи ніякої шкоди, дослідники Орегонського університету припустили, що цитомегаловірус може стати ідеальним інструментом для вакцинації проти ВІЛ, вірусу, що викликає СНІД.

Принцип дії вакцини виключно простий і полягає в створенні вірусу з деякими генами ВІЛ для зміцнення імунної захисту від інфекцій. Здатність нешкідливого для людини цитомегаловірусу самостійно існувати в організмі робить його ідеальним переносником вакцини і, теоретично, здатна на все життя забезпечити захист від ВІЛ після вакцинації. Вчені стверджують, що поєднання вакцини та цитомегаловірусу дозволяє забезпечити постійну активність імунної системи і нейтралізувати ВІЛ, поки вірус ще слабкий.

Для перевірки дії вакцини Орегонський університет провів лабораторні випробування на резус-макаках: вчені заразили двадать чотири мавпи модифікованим цитомегаловірусом, а потім — ВІМ, вірусом імунодефіциту мавп, еквівалентом людського ВІЛ. У тринадцяти випадках вакцина швидко нейтралізувала інфекцію, і у дванадцяти піддослідних тварин повноцінний захист від вірусу спостерігалася щонайменше протягом року. Рівень активності вірусу знизився у цих тварин до таких низьких показників, що засікти його було неможливо.

Дослідники стверджують, що вакцина, розроблена Орегонським університетом, настільки ефективно контролює активність вірусу, що дозволяє придушити його практично назавжди. Якщо вченим вдасться на основі вакцини розробити аналогічний продукт для людини, людство, можливо, нарешті навчиться ефективно запобігати СНІД.

Людство проти СНІДу: минуле і сьогодення

Незважаючи на десятиліття досліджень, на шляху творців ефективної вакцини від СНІДу досі залишаєься чимало перешкод. Так, наприклад, ще кілька років тому фармацевтична корпорація Merck провела клінічні випробування вакцини на пацієнтах, проте в 2007 році згорнула дослідження після того, як з’ясувалося, що вакцина не тільки не захищає людей, а й, навпаки, робить їх ще більш уразливими.

Найбільш ефективні результати були отримані ще в 2009 році, в ході дослідження, в рамках якого шістнадцяти тисячам добровольців у Таїланді вводилися відразу дві вакцини. Результати дослідженні показали, що комбінація відразу двох препаратів знижує ризик зараження ВІЛ приблизно на тридцять відсотків. Однак це рішення не отримало великого поширення, оскільки також виявилося не надто ефективним для масового застосування.

До цих пір вченим не вдалося розробити вакцину, яка б ефективно нейтралізувала вірус, здатний швидко мутувати і приймати самі різні форми. Вакцина, спрямована на один вид вірусу, виявляється марною проти інших видів. Використання цитомегаловірусу в якості переносника вакцини дозволяє, вважають вчені, подолати цю проблему — оскільки вірус постійно присутній в організмі і постійно стимулює імунну систему, організм ефективніше пригнічує інфекції. Швидка реакція імунної системи може вирішити проблему зі стрімкою мутацією ВІЛ.

Наскільки ефективною буде така вакцина в боротьбі з вірусом імунодефіциту людини, покаже час: клінічні випробування вакцини на резус-макаках, проведені американськими вченими, показали, що дія вакцини було ефективним тільки в половині випадків, тому в найближчому майбутньому творцям вакцини належить з’ясувати , як зробити препарат ефективнішим. Крім того, згодом вченим необхідно буде переконатися в тому, що розроблена вакцина безпечна не тільки для піддослідних тварин, але й для людей.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.