Вагітність при менопаузі: зона ризику

Зазвичай менопауза настає несподівано для жінки. Жінка вважає, що ще молода і втрачається при появі перших ознак клімактеричного періоду. Пізніше з’являються думки, що менопауза — це життєвий період, під час якого вагітність неможлива. В дійсності, вагітність при менопаузі цілком імовірна і небажана. Сучасні жінки все частіше планують пізні пологи (після 35 років), що пов’язано з кар’єрним ростом і досягненням матеріальних благ (квартира, машина, грошові вклади). У свою чергу, вагітність в пізньому віці прискорює настання менопаузи і негативно впливає на перебіг клімактеричного періоду.

Стадії

Поняття «клімакс» і «менопауза» останнім часом вживаються всі рідше. Більш правильною вважається наступна класифікація:

 • Пременопауза
 • Ця стадія, що передує закінченню менструацій. Настає в 45 років і триває до початку менопаузи, близько трьох — семи років. У пременопаузального період змінюється менструальний цикл: проміжки між місячними подовжуються, самі менструації стають мізерними, послаблюється гормональна функція яєчників.

 • Менопауза
 • Ця стадія починається після останньої менструації і триває 12 місяців, в середній вік жінок становить 50,8 років.

 • Постменопауза
 • постменопаузального стадія починається після менопаузи і триває до повного припинення функції яєчників, тобто до смерті жінки.

  Імовірність вагітності при менопаузі

  Дівчинка народжується з певною кількістю яйцеклітин, яке становить 300-400 тисяч і зменшується пропорційно віку. Жінка в 51-52 роки має всього близько 1000 яйцеклітин. Але ймовірність завагітніти зберігається і при менопаузі, хоча і досить низька. У клімактеричний період знижується функція яєчників, що призводить не тільки до зменшення вироблення естрогену і припинення менструацій, але й розвитку таких симптомів, як припливи жару, емоційна лабільність, атрофічні зміни в тканинах сечового міхура, уретри і м’язів тазового дна. І, тим не менш, протягом одного року після останньої менструації (за деякими даними протягом п’яти років) необхідно оберігатися від небажаної вагітності.

  Чим небезпечна вагітність в менопаузі?

  Під час вагітності відбувається гормональна перебудова організму. Те ж саме можна сказати і про менопаузі. У клімактеричному періоді загострюються хронічні захворювання (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, системний червоний вовчак та інші), що негативно вплине на вагітність. Крім того, сама вагітність негативно позначається на організмі жінки, що знаходиться в менопаузі. Погіршується робота нирок, вимивається кальцій з кісток і зубів, порушується мінеральний обмін.

  Крім вище перерахованого, вагітність, що завершилася пологами в клімактеричному періоді чревата народженням дитини з хромосомними та генетичними аномаліями. З віком погіршується якість яйцеклітин, так як протягом всього життя на жіночий організм впливали різні несприятливі фактори, у зв’язку з чим зростає ймовірність народження дитини з хворобою Дауна та інших патологій. Пологи в період менопаузи протікають з ускладненнями та часто завершуються післяпологовим кровотечею і розривами родових шляхів.

  Переривання вагітності в менопаузі (медичний аборт) небезпечно розвитком різних ускладнень. Шийка матки жінки клімактеричного віку атрофична, цервікальний канал насилу розкривається, зростає ризик розвитку запальних захворювань і маткових кровотеч.

  Переваги та недоліки

  Виправданням для народження дитини в менопаузі може служити загибель попереднього або відсутність можливостей народити раніше (безпліддя, гінекологічні захворювання, житлово-матеріальні умови). Але не слід забувати, що крім народження дитину в пізньому віці його ще необхідно виростити і поставити на ноги.

  Як оберігатися в менопаузі?

  небажаної вагітності в менопаузі можна уникнути, приймаючи гормональні препарати. Оптимальним рішенням є прийом контрацептивних засобів, що містять тільки гестагени (міні-пілі, Депо-Провера, Норплант). Не втрачають своєї популярності і бар’єрні контрацептиви (презервативи, шийкових ковпачки, сперміциди).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.