Вагітність по тижнях — стежимо за розвитком малюка

Вагітність для кожної жінки є дуже відповідальним періодом . Особливо важко описати ті емоції, які переживають обидва з подружжя в очікуванні появи на світ малюка. Щоб своєчасно запобігти розвитку серйозних ускладнень, необхідно, щоб вагітна жінка регулярно відвідувала лікаря гінеколога в жіночій консультації і звертала увагу на будь-які зміни у стані свого здоров’я. Лікар зможе оцінити те, як розвивається вагітність по тижнях, призначити у разі потреби додаткове обстеження і лікування.

На що слід звертати особливу увагу на ранніх термінах вагітності

З моменту закінчення у жінки чергової менструації її організм починає готуватися до процесу зачаття. Якщо робити відлік з першого дня, то на 14-16 день від початку менструації настають складні фізіологічні зміни, які будуть далі сприяти дозріванню яйцеклітини і настанню вагітності. Ці дні прирівнюються до перших двох тижнях вагітності. Після завершення процесу запліднення плодове яйце переміщається в порожнину матки і там прикріплюється в області стінки матки. Даний процес називається імплантацією і він багато в чому визначає весь подальший розвиток вагітності. Для вагітності це критичний період, тому що тільки при успішної імплантації вагітність розвивається і прогресує.

Зазвичай в кінці третього тижня, початку четвертого тижня жінка може отримати підтвердження про наявність вагітності — проведений сечовий тест буде вже позитивним. Перші чотири тижні це перші два тижні життя майбутньої дитини і в цьому терміні його розміри складають всього 2,5 мм. На ранньому ембріональному періоді ембріон найбільш схильний до негативного впливу несприятливих факторів, тому їх вплив на організм жінки має бути мінімальним. Для вагітної жінки важливо правильно організувати свій раціон харчування, щоб максимально більше корисних речовин надійшло розвивається плоду. З того моменту, коли плодове яйце імплантувати в стінку матки, всі поживні речовини плід отримує через кровоносну систему материнського організму. Не потрібно переїдати, слід харчуватися «для двох, а не за двох». Як можна більше слід включати в їжу свіжі овочі, фрукти з урахуванням індивідуальної переносимості, щоб не викликати проявів харчової алергії.

Недолік у ембріона певної групи вітамінів і мінералів може призвести до порушення закладки окремих органів і систем. Протягом п’ятого тижня вагітності активно формується нервова система, з нервової трубки в подальшому утворюються відділи головного і спинного мозку. На цьому терміні для вагітної жінки дуже важливо приймати з профілактичною метою фолієву кислоту, яка є ефективним засобом профілактики розвитку різних вад розвитку. Рекомендована добова доза становить 800 мкг. Також в цьому терміні починає закладатися одна з важливих залоз організму щитовидна залоза. Якщо в організмі майбутньої мами запаси йоду є недостатніми, то це може привести до мимовільного переривання вагітності, формуванню різного ступеня вираженості вад або аномалій у плода. У деяких випадках дитина після народження може відставати у психічному розвитку, що теж відноситься до наслідків йодного дефіциту під час вагітності.

Ускладнення

У деяких випадках перебіг вагітності на ранніх термінах ускладнюється явищами токсикозу. Найчастіше це відбувається на терміні 6-9 тижнів. Жінка скаржиться на відчуття нудоти, непереносимість деяких запахів, продуктів харчування, які викликають у неї поява блювоти. Може змінитися загальне самопочуття, що проявляється надмірною слабкістю, сонливістю, зниженням апетиту. У даній ситуації найголовніше це не вдаватися до самолікування, що є неприпустимим для вагітної жінки, а в деяких випадках навіть небезпечним.

При явищах токсикозу слід рекомендувати їсти їжу в охолодженому вигляді невеликими порціями. Корисно їсти небагато, але часто, до шести разів на день. Більше слід вживати фруктів і пити соки. Як можна більше потрібно гуляти, перебувати на свіжому повітрі і провітрювати приміщення. Якщо скарги у вагітної не припиняються, мають тенденцію до прогресування, то необхідно госпіталізувати вагітну і провести курс лікування в спеціалізованому відділенні пологового будинку.

Зародковий або ранній період у розвитку плоду завершується на восьмому тижні. Вагітність протікає благополучно, але може ускладнитися загрозою переривання. Якщо вагітна жінка скаржиться на появу вираженого больового синдрому в області попереку і внизу живота, темно-коричневих виділень (їх ще називають «мажучі»), то це є клінічною ознакою наявності ускладнення і вимагає надання медичної допомоги. Не потрібно займатись лікуванням у домашніх умовах, слід прислухатися до рекомендацій лікаря про необхідність стаціонарного лікування в разі загрози переривання. В якості профілактичного засобу можна приймати на цьому терміні магній, який є важливим мінералом, який регулює процеси передачі нервово-м’язових збуджень. За рахунок цього тонус матки не буде підвищеним і, таким чином, можна запобігти ризику розвитку загрози. Також магній значно покращує емоційний стан. Закінчується перший триместр на дванадцятому тижні. Плід розвивається і активно росте, при цьому стан жінки нормалізується, поступово зникають ознаки токсикозу. До моменту закінчення першої третини вагітності стає вже помітним зростання матки, дно якої можна визначити над лоном.

Які зміни настають в міру збільшення терміну

Подальший розвиток плоду призводить до значних гормональних змін в організмі вагітної жінки. Після тринадцяти тижнів плід починає виробляти гормони, зокрема, тестостерон. Це особливо важливо для тих вагітних, у яких до настання вагітності був порушений гормональний баланс, і на цьому тлі відбулося зачаття. В залежності від наявних свідчень жінка повинна бути обстежена з метою визначення вмісту в крові гормонів. На 13-14 тижні здаються аналізи крові для обстеження гормонального фону, призначається гормональна терапія в разі виявлення відхилень.

Гормональна перебудова організму вагітної жінки є чинником ризику появи порушень обміну або метаболічних порушень. Обмін речовин відчуває посилене навантаження і особливо слід звертати на це увагу тим вагітним, які мають надлишкову вагу. Жінка завжди повинна пам’ятати про раціональний підхід до свого харчування і не переїдати, оскільки ожиріння сприяє несприятливого перебігу вагітності, а також пологів. Плід продовжує розвиватися, і продовжують відбуватися гормональні зміни. Якщо у вагітної жінки немає протипоказань, вагітність протікає без ускладнень, то зі терміну 17 тижнів рекомендується почати робити спеціальний комплекс вправ, розроблений для підготовки до майбутніх пологів. Вправи спрямовані на зміцнення м’язів промежини. Також в цей комплекс входять дихальні вправи, знання яких знадобиться в процесі пологів.

На двадцятому тижні добігає кінця перша половина вагітності і починається другий триместр. У цей період важливо знати про можливий ризик розвитку наступних ускладнень:

 • токсикоз, який найчастіше розвивається у другій половині після 22 тижнів. Даний стан призводить не тільки до ускладнень з боку плода, а також є безпосередньою причиною материнської смертності. Слід звертати особливу увагу на появу у жінки набряків, зміна лабораторних показників аналізу сечі (наявність білка) і на цифри артеріального тиску, які стають підвищеними. Оцінити стан вагітної може тільки лікар, тому слід регулярно відвідувати лікаря і вчасно здавати загальноклінічні аналізи. При встановленні діагнозу пізнього токсикозу вагітна повинна бути без зволікань госпіталізована для проведення комплексу терапевтичних заходів
 • анемія, в більшості випадків обумовлена дефіцитом заліза. Антианемічні терапія (призначення препаратів заліза і комплексу вітамінів) попереджає розвиток передчасних пологів, токсикозу другої половини, інфекційних ускладнень у плода
 • ускладнення, пов’язані з порушенням продукції навколоплідних вод — багатоводдя або маловоддя. Наявність даного ускладнення можна визначити на підставі об’єктивного огляду жінки (невідповідність розмірів висоти дна матки певного терміну вагітності) та інструментального ультразвукового дослідження. Найчастіше це можна виявити під час проходження чергового дослідження УЗД в терміні 22-24 тижні
 • після 26 тижнів вагітності відбувається значне збільшення навантаження на нирки, тому може розвинутися клінічна картина пієлонефриту або запалення нирок. При появі частого та болючого сечовипускання, болів у поперекової області, підвищення температури тіла слід звернутися до лікаря, оскільки це може завдати шкоди здоров’ю плода та майбутньої мами
 • на терміні 27-28 тижнів існує ймовірність порушень комплексу ФПК (або «мати-плацента-плід»), що є причиною фетоплацентарної недостатності. Як наслідок, це може стати причиною страждання плода з формуванням затримки його розвитку. Даний стан вимагає комплексного курсу метаболічної терапії і бажано в стаціонарних умовах
 • До моменту закінчення другого триместру і початку третього у пода повністю сформовані всі системи і органи, він тільки набирає у вазі, зростає. Щоб жінка могла повністю присвятити себе підготовці до майбутніх пологів, працюючим жінкам в 30 тижнів надають дородовий відпустку. Він потрібен саме для відпочинку, коли з’являється можливість виспатися, більше гуляти на свіжому повітрі. Не потрібно в цей період намагатися переробити всю накопичену по дому роботу, так як сильна перевтома негативно впливає на загальне самопочуття.

  Після терміну 33-34 тижня плід займає в порожнині матки своє основне положення — головкою або ніжками вниз. Щоб зберегти усталене правильне положення плоду необхідно пам’ятати про носіння бандажа, який підтримує черевну стінку і зберігає фізіологічне положення хребта. Важливо правильно надіти бандаж — одягають його тільки в положенні лежачи на спині, а перед тим як встати з ліжка, треба спочатку лягти на бік і потім вставати.

  У 34 тижні плід досягає такого ступеня розвитку, що при народженні він зможе дихати самостійно, його легенева система повністю розвинена. На такому терміні судити про розвиток плода, його серцевої діяльності і стані можливо за допомогою спеціального методу дослідження — кардіотокографії. Під час дослідження відбувається запис серцевих скорочень, на підставі яких можна зробити висновок про стан малюка. Від проведення такого обстеження вагітної не слід відмовлятися, так як воно є абсолютно безпечним для жінки і плоду. Вагітність підходить до кінця і ймовірно, відчувається почуття втоми.

  На 35 тижні максимально високо розташовується дно матки і стає важче дихати. Після того, як дно матки опуститься перед пологами, настане полегшення і дихати стане легше (це відбувається після 36 тижня). Коли настає 38 тиждень вагітності, то можна вважати малюка доношеним, він уже повністю готовий до процесу пологів. Важко з точністю визначити дату пологів, так як це залежить від індивідуальних особливостей організму жінки. Для вагітної важливо стежити за появою ознак настання пологів, які виражаються в розвитку регулярних скорочень матки (або сутичок) або вилиття навколоплідних вод. 38-40 тижні це термін довгоочікуваного народження дитини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.