Вагітність після кесаревого розтину: чи є ризик?

Сьогодні розродження за допомогою кесаревого розтину стало настільки звичайним, що більше п’ятнадцяти відсотків (до сорока — в перинатальних центрах) немовлят на світ з’являються саме таким шляхом, хоча абсолютні медичні показання, згідно зі статистичними даними, є всього у п’яти відсотків породіль. Ця ситуація тягне за собою серйозні наслідки: молоді жінки хочуть мати декілька дітей, і, завагітнівши після кесаревого розтину раніше відведеного лікарями терміну, стають перед вибором: зберегти вагітність чи зробити аборт і вичекати покладену паузу між пологами.

Рубець на матці

Найбільше жінки бояться, що під час вагітності або пологів розійдеться шов на матці і відбудеться її розрив. Дійсно, прогноз для повторної вагітності несприятливий у разі, якщо операція кесаревого розтину проводилась з ускладненнями, з подальшим інфікуванням і нагноєнням рани, або при поздовжньому розрізі, який широко практикувався раніше і не забезпечував спроможності шва.

В даний час розріз при кесаревому розтині проводиться в нижній області матки, там, де її розтягнення мінімально і швидше йде відновлення. Якщо операція проводиться в асептичних умовах, з дотриманням всіх правил і методик, то загоєння післяопераційної рани проходить благополучно, забезпечуючи цілісність маткової стінки і її стійкість до навантажень при наступній вагітності. Сьогодні понад тридцять відсотків жінок, оперованих шляхом кесаревого розтину, народжують наступної дитини вагінально, і кількість таких жінок зростає щорічно.

Спроможність шва контролюють за допомогою УЗД, оцінюючи однорідність рубця і його розміри. Останні дослідження виявили, що оптимальні строки настання наступної вагітності після проведеного кесарева перетину знаходяться в інтервалі від одного до п’яти років. Раніше цього часу може бути недостатньою васкуляризація рубця, а пізніше — превалює сполучнотканинний компонент, що значно знижує еластичність тканин і збільшує ризик розбіжності шва, однак повністю оцінити даний чинник може тільки гінеколог, провідний вагітність.

Фактори ризику

Аборт в будь-які, особливо ранні, терміни, після наявного в анамнезі кесаревого розтину, несе велику загрозу для жінки, ніж повторна вагітність, так як грубе втручання в порожнину матки набагато небезпечніше природного фізіологічного процесу.

Кесарів розтин є порожнинної операцією, після якої жіночому організму необхідний час на відновлення, яке безпосередньо залежить від того, як пройшла сама операція і гострий післяопераційний період.

Важливо наявність у жінки супутньої патології, у вигляді жіночих запальних захворювань, вогнищ хронічної інфекції, нерегулярного менструального циклу, вираженої астенії.

Ще один фактор, отягчающий прогноз вагітності після наявного в анамнезі кесаревого розтину — прикріплення плоду в районі рубця, оскільки це погіршує кровопостачання і може заважати розвитку дитини.

Ведення вагітності та розродження

При постановці на облік з приводу вагітності лікар зобов’язаний розповісти жінці про всі загрози, пов’язаних з наявністю рубця на матці. Це часом дуже лякає жінок, але іншого бути не може, так як інформування жінки про її стан і можливі варіанти перебігу вагітності — професійний обов’язок лікаря.

Вагітність ведеться як зазвичай, з єдиною різницею в тому, що при кожному ультразвуковому дослідженні контролюється стан рубця на матці. Уважно потрібно ставитися до болів в нижній частині живота, які можуть розцінюватися як загроза переривання вагітності. Такі епізоди вимагають госпіталізації, щоб провести диференційний діагноз і забезпечити своєчасне якісне лікування. Після 36 тижня стає ясним прогноз шляху розродження, який залежить від безлічі факторів, у тому числі і від настрою самої жінки. Розріз при проведенні кесарева розтину в наші дні проводиться в нижній частині матки, і, в більшості випадків, не заважає виношування наступних вагітностей та самостійним пологам.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.